Urodzony w 1963 roku w Poddębicach. Po dwuletniej nauce malarstwa, rysunku i kompozycji nie dostał się na wyższą uczelnię. Zawiesił pędzle na ponad 35 lat, przestając malować, aż do 2020 roku, kiedy stara praca wysłana na Konkurs Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymała wyróżnienie.

W 2023 roku zorganizował swoją pierwszą wystawę indywidualną w Poddębicach. Rok 2024 przyniósł II nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarstwa w Bielsku-Białej. W 2025 roku uczestniczył w zbiorowej wystawie „Bohema, chaos sztuki” w Łodzi, a także zdobył nagrodę w ogólnopolskim otwartym konkursie „Debiuty 2025” organizowanym przez Galerię Maya w Toruniu. W tym samym roku był uczestnikiem 105. aukcji „Młodego Malarstwa” w Warszawie.

Zbigniew Ożadowicz jest artystą rozpoznawalnym, a jego obrazy są konsekwencją wieloletnich poszukiwań, pracy i talentu. Skupia się przede wszystkim na człowieku, tworząc wyraziste portrety umieszczone w świecie koloru. Czasem tłem jest wnętrze, czasem jedynie powierzchnia, z której wyłania się postać malowana szerokimi, pewnymi pociągnięciami pędzla.

Maria Sadowska podkreśla: „Czasem to wnętrze, czasem tylko tło, z którego wyłania się postać malowana szerokimi, pewnymi pociągnięciami pędzla.” Voytek Glinkowski dodaje: „Ile tutaj dobrego malowania, ryzykownych kompozycji i gestu z fundamentem.” Katarzyna Figura zauważa: „Pasja twórcza i wrażliwość na świat, światło i kolor. Zbigniew tworzy oniryczne, pełne niedopowiedzeń i ekspresji obrazy. Twarzą portretowanych nadaje psychologiczną głębię. Jego postaci dematerializują się w świetle lub mroku. Po mistrzowsku operuje kolorem, czyniąc z niego silny środek ekspresji.”

34
Zbigniew OŻADOWICZ (ur. 1963, Poddębice)

Anawa, 2026

olej, płótno, 75 x 55 cm,
sygn. na odwrocie

Zobacz katalog

Pragaleria

Wakacyjna Aukcja Młoda

15.07.2026

19:30

Cena wywoławcza: 1 000 zł
Zaloguj się, aby wysłać zgłoszenie

Urodzony w 1963 roku w Poddębicach. Po dwuletniej nauce malarstwa, rysunku i kompozycji nie dostał się na wyższą uczelnię. Zawiesił pędzle na ponad 35 lat, przestając malować, aż do 2020 roku, kiedy stara praca wysłana na Konkurs Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymała wyróżnienie.

W 2023 roku zorganizował swoją pierwszą wystawę indywidualną w Poddębicach. Rok 2024 przyniósł II nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarstwa w Bielsku-Białej. W 2025 roku uczestniczył w zbiorowej wystawie „Bohema, chaos sztuki” w Łodzi, a także zdobył nagrodę w ogólnopolskim otwartym konkursie „Debiuty 2025” organizowanym przez Galerię Maya w Toruniu. W tym samym roku był uczestnikiem 105. aukcji „Młodego Malarstwa” w Warszawie.

Zbigniew Ożadowicz jest artystą rozpoznawalnym, a jego obrazy są konsekwencją wieloletnich poszukiwań, pracy i talentu. Skupia się przede wszystkim na człowieku, tworząc wyraziste portrety umieszczone w świecie koloru. Czasem tłem jest wnętrze, czasem jedynie powierzchnia, z której wyłania się postać malowana szerokimi, pewnymi pociągnięciami pędzla.

Maria Sadowska podkreśla: „Czasem to wnętrze, czasem tylko tło, z którego wyłania się postać malowana szerokimi, pewnymi pociągnięciami pędzla.” Voytek Glinkowski dodaje: „Ile tutaj dobrego malowania, ryzykownych kompozycji i gestu z fundamentem.” Katarzyna Figura zauważa: „Pasja twórcza i wrażliwość na świat, światło i kolor. Zbigniew tworzy oniryczne, pełne niedopowiedzeń i ekspresji obrazy. Twarzą portretowanych nadaje psychologiczną głębię. Jego postaci dematerializują się w świetle lub mroku. Po mistrzowsku operuje kolorem, czyniąc z niego silny środek ekspresji.”