Znamy zwycięzców Allegro Prize 2020!

Do konkursu zakwalifikowało się 1651 artystów z 79 krajów z całego świata.


Agata Ingarden, Yan Tomaszewski, Marta Romankiv to trójka artystów, którzy zachwycili swoimi pracami jury i zwyciężyli w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych Allegro Prize.

Pierwsza edycja konkursu Allegro Prize zakończyła się wielkim sukcesem. Do konkursu zakwalifikowało się 1651 poprawnie złożonych portfolio z 79 krajów z całego świata. Tak szeroki odzew artystów stanowi dowód, jak ważna jest ta inicjatywa i jak wyczekiwana była przez twórców. Utwierdziło to organizatorów w przekonaniu, że już warto pracować nad kolejnymi edycjami konkursu, którego celem jest pomoc artystom.

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni liczbą zgłoszeń oraz jakością nadesłanych portfolio. Po burzliwych dyskusjach i trudnym procesie wyłonienia zwycięzców żałujemy jedynie, że nie mogliśmy przyznać więcej nagród lub wyróżnień. Mamy wielu utalentowanych artystów i cieszy nas, że dzięki Allegro Prize możemy wesprzeć ich finansowo i pod względem rozpoznawalności — dodaje Jacek Weichert, dyrektor kategorii Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro, współorganizator konkursu.

To, co zasługuje na wyróżnienie, to wysoki poziom nadesłanych prac. Bardzo zauważalna jest silna obecność nowych mediów, prac wykonanych w technice video oraz działań performatywnych. Jednak twórcy rzadko ograniczają się do jednej techniki — aby wyrazić nurtujące ich tematy, sięgają po wszystkie dostępne im środki, przekraczają granice dziedzin. To, co zwraca uwagę, to także niezwykła czułość artystów młodego pokolenia na bieżące tematy, bolączki — ich twórczość jest społecznym barometrem pokazującym palące i często nieuświadamiane kwestie oraz problemy — komentują Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń, redaktorki naczelne magazynu Contemporary Lynx, współorganizatorki konkursu.

ZWYCIĘZCY ALLEGRO PRIZE 2020:

Nagroda główna: Agata Ingarden (FR) — 35 000 zł
W pracach Ingarden niepewność co do przyszłości sączy się i przecieka na naszych oczach niczym płynny cukier, stanowiący jedno z tworzyw jej instalacji. Co nas czeka w przyszłości, która wyłania się z jej realizacji? Dystopijny świat, a w nim — nasz dom. Taki, który budujemy tu i teraz oraz taki, który chowamy we wspomnieniach — czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury. W portfolio Ingarden widać jej ogromną wrażliwość na materiały, formy i ich właściwości. Jej organiczne rzeźby wydają się pochłaniać naszą rzeczywistość — przestrzenie domowe i biurowe — niczym samodzielne organizmy, na nowo poddając pod dyskusję związki między naturą a technologią. Zatracenie, rozedrganie, lęk, brak stabilności — głos Ingarden to głos młodego pokolenia, dla którego czas ma szczególne znaczenie; jego upływ to bowiem jedyny pewnik.

Druga nagroda: Yan Tomaszewski (FR) — 10 000 zł
Jako historyk sztuki, Yan Tomaszewski zakorzenia swoje prace w tradycji awangardowej. Jako artysta — buduje własną, alternatywną przestrzeń. W jego praktyce twórczej, proces kreowania historii równoległej do oficjalnej poprzedza gruntowny research, którego wynik końcowy składa się na prace wideo w równej mierze oparte na faktach, co fikcji/wierzeniach. Tworzy przy tym całe uniwersum obiektów, obcych organizmów, barwnych postaci i emocji.

Trzecia nagroda: Marta Romankiv (UA/PL) — 5 000 zł
Artystka, mimo młodego wieku, jest świadomą, dojrzałą i zaangażowaną społecznie artystką. Odważnie wkracza w przestrzeń publiczną, podejmując temat imigracji zarobkowej ze wschodu. Jej gesty wybielania flag czy postulaty znoszenia granic — choć wynikają bezpośrednio z relacji geopolitycznych między Polską a sąsiadami — zdają się przybierać walor uniwersalny i mieć potencjał rezonansu w wielu miejscach we współczesnym świecie. W poszukiwaniu drugiego człowieka — tego “innego”, wycofanego i schowanego w cieniu ciężkiej pracy — Romankiv wychodzi z bezpiecznej przestrzeni instytucji sztuki, by tchnąć w artystyczny gest nową sprawczość o znaczeniu politycznym.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Anna Zaradny (PL), Magdalena Lazar (PL), Rafał Zajko (UK), Horacy Muszyński (PL), Open Group (UA/PL), Barbara Gryka (PL), Honza Zamojski (PL), Veneta Androva (DE), Emilia Kurylowicz (DE), Paweł Starzec (PL).

Zwycięzców wybrało jury w składzie: Anda Rottenberg — wybitna krytyczka i kuratorka sztuki; Jakub Julian Ziółkowski — malarz, rzeźbiarz i rysownik współpracujący z Fundacją Galerii Foksal oraz Hauser&Wirth Gallery; Werner Jerke — kolekcjoner sztuki i założyciel Muzeum Sztuki polskiej w Recklinghausen w Niemczech; Brodka — wokalistka muzyki pop, miłośniczka i kolekcjonerka sztuki; Łukasz Ronduda — historyk sztuki, wykładowca akademicki, pisarz, scenarzysta, reżyser i kurator MSN w Warszawie; Jacek Weichert — dyrektor kategorii Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro; Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń — redaktorki naczelne magazynu Contemporary Lynx. 


Szczegóły oraz przegląd prac zwycięzców znajdują się na stronie allegroprize.pl oraz www.contemporarylynx.co.uk/allegroprize

Organizatorzy: Allegro, Contemporary Lynx Magazine 
Partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Patroni medialni: Vogue Polska, Magazyn Szum, Artinfo, NOIZZ, ONET