Dla Jany Shostak – za perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu. Za projekty poświęcone pedofilii w Kościele czy sytuacji imigrantów. Za najbardziej doniosły głos i najbardziej symboliczny dekolt w polskiej sztuce.
Dla Mikołaja Sobczaka – za sztukę będącą zarówno intelektualną przygodą, jak i emocjonalnym wyzwaniem. Za upominanie się o grupy marginalizowane. Za oryginalne i mądre przepisywanie narodowych dziejów oraz nadanie nowego sensu malarstwu historycznemu.
Nominowanym w tej samej kategorii zostało również:
Archiwum Protestów Publicznych - "Archiwum służy badaczom, projektom artystycznym i wszystkim walczącym w obronie reguł świata demokratycznego i wolnego”.
Ponadto zgłoszeni zostali:
Tomasz Armada, Dobrawa Borkała, Przemek Branas, Mateusz Choróbski, Jakub Gliński, Zuza Golińska, Veronika Hapchenko, Daniel Kotowski, Piotr Łakomy, Dominika Olszowy, Karol Palczak, Agnieszka Polska, Ala Savashevich, Agata Słowak, Karolina Wojtas i Paweł Ponury Żukowski.
Paszporty "Polityki" to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Jest to już 29. edycja nagrody. Gala rozdania nagród odbyła się 18 stycznia 2022 r. "Paszporty" przyznawane są w ośmiu kategoriach: film, literatura, teatr, kultura zdalna, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest również nagroda specjalna Kreatora Kultury.
Laureatami Paszportów w pozostałych kategoriach zostali:
Kategoria Film: Aleksandra Terpińska
Kategoria Teatr: Dominik Strycharski
Kategoria Literatura: Łukasz Barys
Kategoria Muzyka poważna: Teoniki Rożynek
Kategoria Muzyka popularna: Ralph Kamiński
Kategoria Kultura cyfrowa: Tomasz Konrad Ostafin
Kultura zdalna: dla twórców Unsound Festival Małgorzaty Płysy i Mata Schulza
Nagroda specjalna "Kreator kultury”: Katarzyna Nosowska
Inicjatorem nagrody był Zdzisław Pietrasik, dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku "Polityka".
Jana Shostak (ur. 1993 r.) – urodziła się w Grodnie, od 17. roku życia mieszka w Polsce. Studia licencjackie ukończyła na ASP w Krakowie, studia magisterskie w Warszawie. Od dawna znana w środowisku dzięki śmiałym działaniom artystycznym podejmującym ważne problemy społeczne. Kwestii imigrantów poświęcony był projekt, w którym proponowała wprowadzenie do języka pojęć „nowak” i „nowaczka” zastępujących termin „uchodźca”. O sytuacji kobiet widzianej przez pryzmat konkursów piękności mówił jej film „Miss Polonia”. Kwestii pedofilii w Kościele poświęciła głośną akcję podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie pojawiła się z transparentem „Papa, call me!”. Ale najszerszą rozpoznawalność przyniósł jej samotny i emocjonalnie przejmujący performans w proteście przeciwko represjom Łukaszenki „Minuta krzyku dla Białorusi”.
Mikołaj Sobczak (ur. 1989 r.) – studiował na ASP w Warszawie, a także w Berlinie i w Münster w Niemczech. Dwa lata temu jego wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend została uznana za najlepszą, zaś w minionym roku krytycy docenili ekspozycję w galerii Polana Institute zatytułowaną „Metamorfozy”, na której opowieściom Owidiusza artysta nadał nowe wizualne znaczenia. Wykorzystuje wiele środków artystycznego wyrazu: od ceramiki, przez performans, po instalacje. Ale ceniony jest szczególnie za malarstwo. Sięgnął po konwencję, która dziś wydaje się przestarzała, wypalona, a nawet podejrzana: malarstwo historyczne. I fantastycznie ją odświeżył. Sięga często po tematykę związaną z grupami zapomnianymi lub marginalizowanymi – w efektowny sposób patrzy więc na historię w duchu krytycznym i emancypacyjnym.
Mikołaj Sobczak, The Boat, akryl na płótnie, 125 x 200 cm, 2019, Kolekcja mBanku
Mikołaj Sobczak, The Smiths, 2019, akryl na płótnie, 124,5 × 165 cm, Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING
Jana Shostak pojawiła się na scenie rozdania Paszportów Polityki w sukni "Krzyk"
Źródło: fot. screen z YouTube'a
Źródło: fot. screen Instagram Jany Shostak
Gala wręczenia Paszportów: