Znamy laureatów tegorocznych Paszportów Polityki! W kategorii sztuki wizualne wygrała świetna artystka Małgorzata Mirga-Tas! Jak czytamy w uzasadnieniu: "Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów."
Paszporty "Polityki" to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Jest to już 28. edycja nagrody. Gala Paszportów "Polityki" 2020 odbyła się 26 stycznia 2021 r. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach: film, literatura, teatr, kultura zdalna (po raz pierwszy), sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Nominowanymi w kategorii "sztuki wizualne", oprócz Małgorzaty Mirgas-Tas, zostali również Karol Palczak (nagrodzony Grand Prix na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” 2019) oraz Joanna Piotrowska. Ponadto zgłoszeni zostali: duet Tatiana Czekalska/Leszek Golec, Jakub Gliński, Ola Jasionowska, Bartosz Kokosiński, Konsorcjum Praktyk Postartystycznych „List”, Dominika Kowynia, Tomasz Kręcicki, Urszula Madera, Cecylia Malik, Gizela Mickiewicz, Małgorzata Pawszak, Anna Siekiera, Jan Simon, Agata Słowak, Irmina Staś, Bartosz Zaskórski oraz Ada Zielińska.
Nominowali: Rafał Kamecki (Artinfo.pl), Jakub Banasiak (Magazyn Szum), Bogusław Deptuła (krytyk niezależny), Piotr Kosiewski („Tygodnik Powszechny”), Piotr Policht (Culture.pl), Joanna Ruszczyk („Newsweek”), Piotr Rypson (krytyk niezależny), Karol Sienkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Anna Theiss (krytyk niezależny), Iwo Zmyślony (krytyk niezależny).
Laureatami Paszportów zostali również:
Kategoria Film: Piotr Domalewski
Kategoria Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21
Kultura zdalna: Artur Liebhart - Millenium Dosc Against Gravity
Kategoria Literatura: Mira Marcinów
Kategoria Muzyka poważna: Ania Karpowicz
Kategoria Muzyka popularna: Duet Siksa
Kategoria Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales
Nagroda specjalna "Kreatorów kultury": Bożena i Lech Janerkowie
Małgorzata Mirga-Tas (ur. 1987) jest polsko-romską artystką wizualną, rzeźbiarką i malarką, edukatorką i aktywistką. Mieszka i pracuje w Czarnej Górze, rodzinnej romskiej miejscowości u podnóża Tatr. Artystka swoją twórczość zaczynała od rzeźby, którą studiowała na ASP w Krakowie w pracowni Józefa Sękowskiego. Jej prace charakteryzuje niezwykła dekoracyjność oraz drobiazgowość detali, ale przedstawiane przez nią sceny nie są w żaden sposób idealizowane czy romantyzowane, ale twardo osadzone w rzeczywistości, pokazują zwykłe sceny z życia.
Karol Palczak (ur. 1987) Malarz bardzo silnie związany z wsią, a konkretnie z liczącą 500 mieszkańców Krzywczą. Po studiach na ASP w Krakowie powrócił do rodzinnego domu, gdzie mieszka i tworzy. W 2018 r. otrzymał Grand Prix I Krakowskiego Salonu Sztuki, zaś pod koniec 2019 r. został laureatem Grand Prix najbardziej prestiżowej nagrody malarskiej w Polsce – 44. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Krytycy cenią jego sztukę za wysokie walory warsztatowe oraz za umiejętne łączenie współczesnych obrazów prowincji z nastrojem niepokoju i zagrożenia.
Joanna Piotrowska (ur. 1985) Posługuje się w swojej sztuce zazwyczaj czarno–białą fotografią. Podejmuje tematykę poczucia zagrożenia we współczesnym świecie, nierówności między płciami, dobrostanu zwierząt, rodzinnych i międzyludzkich relacji opartych na dominacji, przemocy psychicznej i fizycznej. Mimo młodego wieku ma już na swym koncie m.in. indywidualną wystawę w londyńskim Tate Britain. Przy tej ostatniej pisano o niej jako „artystce, która będzie kształtować świat sztuki w najbliższych latach”. Prace z jej najważniejszych cykli pokazano na niedawno zakończonej monograficznej wystawie „Zaduch” w warszawskiej Zachęcie.
Zdjęcia z Bielskiej Jesieni 2018 · fot. Krzysztof Morcinek
Roma news, 2018, akryl, tkanina, płótno, 120x135 cm
Family visit, 2018, akryl, tkanina, płótno, 120x135cm
Romani Kali Daj, 2018, akryl, tkanina, drewno - parawan, 140x220cm
Zdjęcia z Gali wręczenia paszportów