Zdjęcie za ponad ćwierć mln zł!

Kultowa fotografia Steve'a McCurry'ego została wylicytowana w Desie Unicum.


Wczoraj, 15.10., podczas aukcji "Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna" w Desie Unicum słynny portret Steve'a McCurry'ego pt. "Afgan Girl" został sprzedany za... 283 200 zł (z opłatą aukcyjną)! Górna estymacja pracy wynosiła 180 000 zł.

Po raz pierwszy praca pojawiła się na okładce National Geographic w czerwcu 1985 roku. Jest uznawana za jedną z najbardziej ikonicznych fotografii wszech czasów.

12-letnia afgańska dziewczyna Sharbat Gula przebywała w obozie dla uchodźców Nasir Bagh w Pakistanie. Zdjęcie poruszyło cały świat - ludzie zgłaszali się do pracy w obozach dla uchodźców pod wpływem przenikliwego, przeszywającego duszę spojrzenia osieroconej dziewczynki. Międzynarodowa reakcja na fotografię skłoniła również National Geographic do powołania Afghan Children's Fund. Afgańczycy są bardzo dumni z fotografii - do dziś McCurry nie jest obciążany przez afgańskich taksówkarzy opłatą za przejazdy.

Sharbat Gula pamięta chwilę, kiedy McCurry zrobił jej zdjęcie. Pamięta swój gniew - nigdy wcześniej nie była fotografowana. Od tamtej pory również nie - kolejne zdjęcie, już za jej pozwoleniem, zrobił jej McCurry 17 lat później, kiedy znowu się spotkali. 

Obrót z aukcji wyniósł prawie milion zł. Zobacz wyniki: https://artinfo.pl/wyniki-aukcji/fotografia-kolekcjonerska-klasyka-i-awangarda-artystyczna

 

Steve MCurry
Afgan Girl, 1984
C-print/papier Fuji Crystal Archive, 56,5 x 38 cm (wymiary w passe-partout)