Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 9-15.06


Mimo tygodnia przedzielonego świętem, aukcji w kalendarzu nie zabrakło, nawet w piątek, który dla wielu będzie jednak częścią długiego weekendu. Intensywne licytacje i długie sesje aukcyjne czekają kolekcjonerów we wtorek 9 czerwca. Oblegana aukcja wyprzedażowa w Rempeksie rozpocznie się o godzinie 17 i doświadczeniu uczestnicy rynku wiedzą, że nie sposób z niej zdążyć na aukcję młodej sztuki do Desy Unicum na godzinę 19, więc warto pomyśleć o zleceniach. W katalogu Rempeksu niespodzianką jest oferta fotografii wysoko cenionej Teresy Gierzyńskiej (nr 310), ale wśród licznej oferty i niskich cen można znaleźć też np. gwasz Bogusława Szwacza, olej Teodora Ziomka, obrazy Leonarda Pękalskiego i szeroki wybór rzemiosła artystycznego. Tego samego dnia odbędą się zapowiadane już przez nas aukcje młodej sztuki w Desie Unicum i internetowa aukcja sztuki dawnej, z doskonałym obrazem Alicji Halickiej. W środę 10 czerwca kolejna już aukcja Galerii Vratislavia, tym razem kolekcjonerska. Z oferty wymieńmy prace Aneri Weiss, oleje Franciszka Rutkowskiego i Tadeusza Waśkowskiego, drzeworyty Władysława Skoczylasa i prace Janiny Neuman. Ważną aukcją na mapie sztuki współczesnej będzie aukcja Fundacji Profile pod hasłem "Kto się nie boi awangardy!". Podręcznikowe nazwiska, ważne dla historii polskiej sztuki 2. połowy XX wieku to niemal wszyscy artyści z katalogu, w tym przede wszystkim Józef Robakowski, Krzysztof Wodiczko, Zbigniew Warpechowski, Andrzej Dłużniewski, Jarosław Kozłowski, Zbigniew Libera, Ewa Partum i Natalia LL. W piątek odbędzie się tylko jedna aukcja - 26 Aukcja Młodej Sztuki w Bydgoszczy w Next. W sobotę 13 czerwca licytowanie przenosi się do Krakowa, gdzie tamtejsza Desa przygotowała bardzo ciekawy katalog. Wśród największych atrakcji aukcji trzeba wymienić wczesny obraz Wlastimila Hofmana (nr 20), akwarelę Juliana Fałata (nr 31), dwa olejne portrety Włodzimierza Tetmajera (nr 33-34), dwie bardzo interesujące prace na papierze Kazimierza Sichulskiego (nr 37-38) i olej Fryderyka Pautscha (nr 40). Pojawiają się m.in. obrazy Wojciecha Weissa, akwarela Czesława Rzepińskiego, prace Kazimierza Mikulskiego, Zbigniewa Pronaszki, Pawła Wróbla. W niedzielę kończy się internetowa aukcja z ofertą malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Nie sposób nie wyróżnić brązowego smoka Bronisława Chromego (nr 24), ale ciekawe są również projekty cerkwi Jerzego Nowosielskiego (nr 1), portret pędzla Kazimierza Teofila Pochwalskiego, oferta biżuterii, porcelany i sreber. Jedna z najciekawszych aukcji internetowych ostatniego czasu dotyczyć będzie oferty sztuki współczesnej Pięknej Gallery. Licytowane będą watościowe prace z lat 60. - specjalność galerii, w tym asamblaż Tytusa Dzieduszyckiego (nr 4), dwustronny obraz Ireneusza Pierzgalskiego (nr 16) i bardzo dobra praca na papierze Zbigniewa Makowskiego (nr 27). Mocnym punktem katalogu jest doskonały obraz Jana Tarasina (nr 5), a także obraz Jana Dobkowskiego (nr 1). 


Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.
Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

9.06.2020, Rempex, 24. Aukcja Wyprzedażowa - Ze Zbiorów Kolekcjonera  -  zobacz więcej >

 

lot 310 Teresa Gierzyńska, Pieszczotki X z cyklu "O niej", 1981   zobacz więcej

Warto nie przegapić tej oferty. Teresa Gierzyńska ma bardzo wysoką pozycję w polskiej fotografii, szczególnie w sferze galeryjnej i kuratorskiej. Na aukcjach obecna rzadko, a ceny nie odzwierciedlają znaczenia sztuki tej artystki i są de facto dużymi okazjami.  

Cena wywoławcza 100 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

9.06.2020, Desa Unicum, Młoda Sztuka  -  zobacz więcej >

 

lot 61 Romuald Musiolik, Skopje   zobacz więcej

Romuald Musiolik ma nieco więcej doświadczenia niż wielu artystów obecnych w katalogu. W oferowanym obrazie korzysta ze swojej wiedzy zapewniając widzowi komfort obcowania z dobrym, współczesnym obrazem, który nie popada z banał i wtórność i potrafi zaciekawić tematem i kolorami. Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

9.06.2020, Aukcja Dzieł Sztuki - Sztuka Dawna, Modernizm, Ecole de Paris -  zobacz więcej >

 

lot 14 Alicja Halicka, Pejzaż kubistyczny, ok. 1930   zobacz więcej

Kolejny bardzo dobry przedwojenny obraz, tym razem z kręgu środowiska polskich artystów w Paryżu. Kubizujące wątki uzupełnia wspaniała paleta barw, pięknie malowanych z uwzględnieniem całego bogactwa tonów i półtonów, co bardzo ożywia dzieło i imponuje w kategoriach czysto malarskich.

Estymacja 60 000 - 120 000 zł

 

 

 

10.06.2020, Galeria Vratislavia, Aukcja Kolekcjonerska -  zobacz więcej >

 

lot 47 Władysław Skoczylas, Pochód zbójników, 1913 -  zobacz więcej > 

Wśród wielu interesujących obiektów w niskich cenach wywoławczych warto zwrócić uwagę na klasyczny drzeworyt o tematyce góralskiej Władysława Skoczylasa. Autor, twórca polskiej szkoły drzeworytu, wykonał wiele przedstawień rozbójników i wydają się one zawierać samo sedno jego stylu jako grafika. 

Cena wywoławcza 100 zł

 

 

 

10.06.2020, Fundacja Profile, Kto się nie boi awangardy! -  zobacz więcej >

 

lot 10 Krzysztof Wodiczko, Instrument osobisty, Warszawa 1972 -  zobacz więcej

Jeden z nestorów polskiej sztuki społecznie zaangażowanej i performance, doceniony przez kuratorów najważniejszych instytucji wystawienniczych. Urządzenie miało polepszać funcjonowanie w przestrzeni publicznej, co było bardzo błyskotliwym pomysłem w momencie powstania, w trudny realiach politycznych. Zdjęcie jest zapisem jednej z akcji Wodiczki z wykorzystaniem instrumentu.

Estymacja 18 000 - 22 000 zł

 

 

13.06.2020, Desa, Kraków, Aukcja 185 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne -  zobacz więcej >

 

lot 20 Wlastimil Hofman, Hucuł -  zobacz więcej

Rewelacja katalogu. Wlastimil Hofman, obecnie najbardziej popularny malarz na rynku, zasłynął z innych obrazów niż ten oferowany. Wczesna twórczość artysty z początku XX wieku rzadko pojawia się na rynku. Bardziej wyraźnie czuje się w niej wpływ symbolizmu i mistrza malarza - Jacka Malczewskiego. Posępna figura mężczyzny na tle młodopolskich kwiatów to jedno z najciekawszych dzieł Hofmana na aukcjach w ostatnich latach. 

Cena wywoławcza 43 000 zł

 

 

14.06.2020, Aukcja malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego (finał aukcji internetowej)  -  zobacz więcej >

 

lot 24 Bronisław Chromy, Smok -  zobacz więcej

Bardzo atrakcyjna rzeźba Bronisława Chromego w dobrej cenie. Artysta to nie tylko wybitny polski rzeźbiarz, ale także jeden z najbardziej znanych mistrzów operowania patynowanym brązem, a do tego autor wielu wspaniałych figur zwierząt. Dynamiczna figura smoka daje bardzo ciekawe możliwości wyeksponowania.

Cena wywoławcza 4 500 zł

 

 

 

 

 

 

15.06.2020, Aukcja sztuki współczesnej - PIękna Gallery (finał aukcji internetowej)  -  zobacz więcej >

 

lot 4 Tytus Dzieduszycki, Bez tytułu, 1965 -  zobacz więcej

Bardzo interesująca twórczość Tytusa Dzieduszyckiego z lat 60. to jeden z charakterystycznych elementów oferty Galerii Piękna. Oferowana duża praca z 1965 roku robi szczególnie dobre wrażenie za sprawą oryginalnego wykorzystania słomkowego kapelusza. 

Estymacja 25 000 - 30 000 zł

 

 

 

 

 

 

lot 5 Jan Tarasin, Dzień i nocy, 2008 -  zobacz więcej

Doskonały obraz jednego z klasyków polskiego malarstwa XX wieku. Dwustrefowa kompozycja, odpowiednia do tematu i tytułu pracy, dynamizuje przemyślany układ linii i kształtów. Lineranym przebiegom, znanym z wielu najlepszych prac artysty towarzyszą charakterystyczne dla późnego okresu twórczości koncentryczne elipsy. 

Estymacja 80 000 - 120 000 zł

 

 

 

 

 

lot 16 Ireneusz Piegrzalski, Bez tytułu, 1961 -  zobacz więcej

Dobra propozycja polskiej sztuki lat 60. Duży, dwustronny obraz Ireneusza Pierzgalskiego został wyceniony na poziomie pojedynczych prac oferowanych na rynku w przeszłości. Duże wrażenie robi inwencja kolorystyczna - artysta umieszcza wibrujące brązowe wstążki na jasnym, błękitnym tle. Estymacja 25 000 - 30 000 zł

 

lot 27 Zbigniew Makowski, Od teraz na zawsze, 1963 -  zobacz więcej

Cena wywoławcza 4000 złotych powinna zachęcić do udziału w licytacji tej pracy na papierze, bo jest to duża okazja cenowa. Zmarły niespełna rok temu Zbigniew Makowski należał do najważniejszych polskich surrealistów i przedstawicieli klasyki polskiego malarstwa XX wieku. Mozaikowa kompoycja z 1963 roku należy do bardzo wysoko cenionego dorobku na papierze artysty. 

Estymacja 6 000 - 8 000 zł