Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 11-17.05


Najbliższe aukcje zdominuje ilościowo sztuka młoda, ale nie zabraknie też interesujących obiektów sztuki dawnej (na papierze) czy wybitnego malarstwa Ecole de Paris na aukcji we Francji. Niespodzianką tygodnia jest oferta Mazowieckiego Domu Aukcyjnego, który doborem obiektów sprostał, w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych firm, nadużywanej na rynku nazwie aukcji (aukcja kolekcjonerska). W poniedziałek 11 maja w galerii 101 projekt licytowana będzie oferta współczesna 29 Aukcji Sztuki, z dobrym wyborem artystów takich jak m.in. Eugeniusz Gerlach, Gustaw Zemła, Anna Alicja Trochim, Teresa Panasiuk, Olga Wolniak, Maria Kiesner, Katarzyna Słowiańska-Kucz, Franciszek Ledóchowski. We wtorek odbędzie się aukcja młodej sztuki w Desie Unicum. Najbardziej znane nazwiska to Adam Wątor, Kamil Stańczak, Mirella Stern, Sonia Ruciak, Paulina Zalewska, Marcin Błach, Grzegorz Klimek, Alicja Kappa i Joanna Misztal, więc rekomendacja bardziej przyda się artystom takim jak Magdalena Uchman, Teresa Legierska czy Tomasz Wiktor. Tego samego dnia katalog Aukcji Nowej Sztuki licytować będzie dom aukcyjny Face to Face Art, gdzie zwracamy uwagę na nastrojowe obrazy Barbary Gębczak. W środę zapraszamy do udziału i obserwowania aukcji francuskiego domu aukcyjnego Millon & Associes poświęconej środowisku Ecole de Paris. Dla polskich kolekcjonerów najciekawsze będą wybitne prace Leopolda Gottlieba czy Jana Rubczaka, ale także wybór obrazów Natana Grunsweigha, Stanisława Eleszkiewicza, Abrahama Weinbauma, Włodzimierza Terlikowskiego czy Zdzisława Cyankiewicza. Na czwartek zaplanowane są dwie aukcje: aukcja z dawnymi pracami na papierze w Desie Unicum oraz kolekcjonerska aukcja w Mazowieckim Domu Aukcyjnym. W ofercie Desy uwagę zwraca aż sześć ciekawych akwarel Juliana Fałata w pierwszej części katalogu, następujące po nich portrety autorstwa Witkacego oraz atrakcyjna dwustronna akwarela Meli Muter. Nie zabrakło klasyków twórczości (i aukcji) na papierze: Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Rafała Malczewskiego oraz oczywiście Nikifora. Na podkreślenie zasługuje katalog Mazowieckiego Domu Aukcyjnego, gdzie obok artystów kojarzonych już z ofertą firmy (np. Józef Wilkoń, Stanisław Baj, Rafał Olbiński, Łukasz Olek, Sylwia Brzyszczyk i inni), pojawiło się wiele nazwisk z pierwszej ligi klasyki współczesności, np. Jana Tarasin, Aleksander Kobzdej, Roman Opałka, Bronisław Kierzkowski czy Leon Tarasewicz, a także tzw. młodego pokolenia po 1989 roku (Radek Szlaga, Norman Leto, Tomasz Kołodziejczyk, Małgorzata Kosiec), 

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

11.05.2020, 101 Projekt, 29 Aukcja Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 15 Maria Kiesner, Dom modernistyczny, 2017 -  zobacz więcej > 

Bardzo dobra artystycznie i cenowo oferta malarstwa współczesnego. Artystka o ustalonej pozycji może być wyceniona wyżej, szczególnie w przypadku tak dużego akrylu. Modernistycne motywy architektoniczne znane m.in. z warszawskiej Saskiej Kępy, należą do najbardziej cenionych i kultowych elementów ikonografii miejskiej w Polsce, a Maria Kiesner jest ich najsłynniejszą propagatorką w malarstwie. 

Cena wywoławcza 2 400 zł

 

 

 

12.05.2020, Desa Unicum, Młoda Sztuka -  zobacz więcej >

 

lot 8 Teresa Legierska, Krok do ciszy, 2020 -  zobacz więcej

Z roku na rok zaproponowanie czegoś nowego staje się dla młodych artystów coraz trudniejsze. Z ogromnej podaży młodej sztuki wyróżniła się Teresa Legierska i sam ten fakt jest godny odnotowania. Ciekawy, tajemniczy obraz, zapraszający do dłuższego obcowania to rzadkość w tym segmencie rynku.

Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

 

 

 

13.05.2020, Millon & Associes, Ecole de Paris -  zobacz więcej >

 

lot 8 Jan Rubczak, Port w Bretanii, Audierne, 1917 -  zobacz więcej

Wybitny obraz Jana Rubczaka, z pewnością zasługujący na swoją estymację. Choć w ostatnim czasie pojawiło się na rynku nieco dobrych prac tego artysty, oferowana na francuskiej aukcji należy do osobnej kategorii - nie tylko najlepszych dzieł Rubczaka, ale także najbardziej atrakcyjnych z licznej grupy francuskich pejzaży nadmorskich stworzonych przez polskich twórców. 

Estymacja 90 000 - 140 000 zł

 

 

lot 13 Leopold Gottlieb, Portret malarza Mieczysława Jakimowicza (?), ok. 1908 -  zobacz więcej

Doskonały portret i jedno z najlepszych dzieł w katalogu. Niekwestionowana charyzma i indywidualność artysty widoczna jest w sposobie malowania (na myśl przychodzi Oskar Kokoshka, ale też oczywiście Mela Muter) oraz dość bezkompromisowej kolorystyce. Dobre portrety pędzla Gottlieba licytowane były w Polsce dekadę temu, ale żaden nie mógł się równać z oferowanym w ramach tej aukcji. 

Estymacja 225 000 - 275 000 zł

 

 

 

 

 

 

14.05.2020, Desa Unicum, Sztuka Dawna. Prace na Papierze -  zobacz więcej >

 

lot 5 Julian Fałat, Weselny pochód, 1884 -  zobacz więcej

Interesująca propozycja z wczesnego dorobku Juliana Fałata, czołowego polskiego malarza i największego mistrza akwareli w historii polskiej sztuki. Roztańczony weselny korowód jest galerią typów ludzkich i wątków kultury ludowej, a w tle znalazł się z jeden z najsłynniejszych motywów twóczości artysty - drewniany kościół. 

Estymacja 40 000 - 50 000 zł

 

 

lot 13 Mela Muter, Portret kobiety z dzieckiem (recto), Pejzaż z Avignon (verso) -   zobacz więcej

Bardzo atrakcyjna oferta. Dwustronna akwarela czołowej przedstawicielki Ecole de Paris ma tematykę ważną i reprezentatywną dla tej malarki. Pojedyncze prace w tym medium uzyskiwały już ceny rzędu 50 tysięcy złotych, więc tym razem można mówić o atrakcyjnej cenie wywoławczej. Estymacja 40 000 - 55 000 zł

 

 

14.05.2020, Mazowiecki Dom Aukcyjny, Kolekcjonerska Aukcja Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 1 Piotr Czajkowski, Hugo z cyklu Metro -   zobacz więcej

Cykl Metro Piotra Czajkowskiego należy do ciekawych i dawno już zauważonych i docenionych propozycji na aukcjach sztuki aktualnej i współczesnej. Inspiracje paryskim metrem podane w nowoczesnej, lekkiej stylistyce, zasługują na swoją dużą popularność wśród kolekcjonerów. Oferowana praca z "tablicowym" graffiti należy do najlepszych prac artysty. Uwagę zwraca atrakcyjnie niska cena wywoławcza 3 500 zł. 

Estymacja 8 000 - 12 000 zł

 

 

 

 

 

lot 44 Bronisław Kierzkowski, Kompozycja fakturowa, 1963   zobacz więcej

Duża niespodzianka. Nie tylko dlatego, że kolejny raz w katalogu tego domu aukcyjnego pojawia się klasyk współczesności (na tej aukcji obok Jana Tarasina, Włodzimierza Pawlaka czy Leona Tarasewicza), ale także dlatego, że jest to przykład awangardowej sztuki polskiej z lat 60., kierowany dla najbardziej wymagających odbiorców. Pozycja rynkowa Bronisława Kierzkowskiego rośnie w ostatnich latach i cenę wywoławczą z katalogu można określić jako niewygórowaną. 

Estymacja 70 000 - 90 000 zł

 

 

 

 

 

lot 58 Tomasz Kołodziejczyk, bez tytułu, 2020   zobacz więcej

Tomasz Kołodziejczyk, niegdyś popularny reprezentant młodej sztuki, dziś wystawiany na prestiżowych aukcjach tzw. nowego pokolenia po 1989 roku, zasłynął jako autor minimalistycznych pejzaży nadmorskich. Oferowany w katalogu obraz wyróżnia się bardziej nasyconą kolorystyką przykuwającą od razu uwagę i sprawiającą, że od akrylu trudno oderwać wzrok.

Estymacja 2 500 - 4 000 zł

 

 

lot 66 Stanisław Baj, Zmierzch, 2019 -   zobacz więcej

Stanisław Baj nie wymaga już przedstawiania uczestnikom krajowych aukcji. Jego malarstwo słusznie należy do najchętniej licytowanych w ostatnich latach propozycji sztuki współczesnej. Wysoka wycena obu oferowanych na tej aukcji obrazów artysty nie jest pozbawiona podstaw w jakości artystycznej prac, a wybór jednego z nich zależy już wyłącznie od indywidualnych preferencji. 

Estymacja 18 000 - 22 000 zł

 

 

17.05.2020, Aukcja Galerii - Sztuka na prezent - z okazji Święta Mam (zakończenie aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 4 Daria Pyrchała, Masz tyle do powiedzenia, 2020   zobacz więcej

Cena wywoławcza 1000 zł, podobnie jak wcześniejsze 500 zł, nie zmienia istoty rzeczy. W dalszym ciągu na rynku pojawia się dużo dobrych prac, które można wylicytować za bardzo niewielkie pieniądze. Do tej grupy należy obraz młodej Darii Pyrchały, która odniosła już pierwsze sukcesy na konkursach. Surrealizująca abstrakcja w rozpoznawalnym stylu i z wieloma ciekawymi pomysłami kolorystycznymi to jedna z wartościowych ofert w tym katalogu. 

Estymacja 2 000 - 2 500 zł