Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 11-17.02


Rynek będzie funkcjonować na zwolnionych obrotach tylko w lutym. Doświadczeni uczestnicy rynku wiedzą, że nawet wśród mniej licznych aukcji nie brakuje ani wybitnych obiektów, ani ciekawostek kolekcjonerskich, ani okazji. Taką okazją, na przykład, jest oferowany na aukcji sztuki dawnej w Rempeksie 12 grudnia olej Alfonsa Karpińskiego, przy czym łatwo się o tym przekonać już na podstawie zdjęcia obrazu (nr 39). Lokomotywami aukcji mogą być zapewne obrazy Jacka Malczewskiego (nr 17) i, przede wszystkim Alfreda Wierusz-Kowalskiego - wspaniały wilk wśród śniegów z ceną wywoławczą 650 tys. zł. Godne uwagi są m.in. oferty prac Józefa Rapackiego (nr 6), Wojciecha Weissa (nr 20), Jerzego Fedkowicza (nr 23), a także srebra i platery. Jak zwykle nie zawodzi projekt Julii Keilowej. Na sesji ze sztuką współczesną Rempex przygotował wybitne i drogie obiekty klasyków, a także nie byle jakie okazje. Zestaw nazwisk jest imponujący, już z samego początku katalogu (Władysław Strzemiński, Jerzy Tchórzewski, Henryk Stażewski). Później pojawia się dobra akwarela Jana Tarasina z późnego okresu twórczości (nr 319) i ciekawy, nietypowy obraz Jerzego Dudy-Gracza (nr 323). Z dobrą ceną wywoławczą licytować będzie można rzadką pracę olejną Lucjana Mianowskiego (nr 327), a w dalszej części katalogu pojawi się wiele dużych okazji cenowych, m.in. prace Zdzisława Salaburskiego, Sławomira Tomana czy Marka Ejsmonda-Ślusarczyka. Z nuerami 355-357 w katalogu figurują trzy rzeźby Bronisława Chromego w atrakcyjnych cenach a zaraz za nimi dwa bardzo dobre obrazy Andrzeja Tobisa, które zasługują na uwagę, szczególnie w tak niskich cenach. Również 12 grudnia w Warszawie Sopocki Dom Aukcyjny przeprowadzi aukcję Malarstwa Polskiego z wieloma wybitnymi obiektami. Jedną z najwiekszych atrakcji jest obraz Jerzego Nowosielskiego "Pływaczka" z ok. 1960 roku (nr 19), a także "Huzar austriacki" spod pędzla wielkiego Piotra Michałowskiego (nr 2). Trzeba przyznać, ze te oferty nie znalazły się w próżni, bo wokół nich aż roi się od bardzo dobrych obrazów, np. Franciszka Wastkowskiego (n 1), Władysława Wankiego (nr 3), Henryka Szczyglińskiego (nr 14). Bardzo dobrą ofertą jest wytawiany z numerem 30 obraz Zofii Sieniawskiej-Majewskiej "Melancholia", a  także późniejszy o 105 lat duży obraz Pawłą Skurskiego, zamykający katalog. W sobotę 15 grudnia licytacje przeniosą się do Łodzi (Rynek Sztuki) i Gdańska (Sopocki Dom Aukcyjny, Aukcja variów). Z katalogu łódzkiego wyróżniamy tkaninę Małgorzaty Tazbir (nr 118), natomiast wśród "gdańskich" variów pojawiły się dobre obrazy, na przykład praca Henryka Jackowskiego-Nostitza (nr 12). 

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

12.02.2020, Rempex, 270 Aukcja Sztuki Dawnej i Antyków -  zobacz więcej >

 

lot 39 Alfons Karpiński, Maki, 1940 -  zobacz więcej > 

Nietypowy i bardzo efektowny olej na tekturze Alfonsa Karpińskieogo. Budzi skojarzenia oczywiście z modernistycznymi projektami dekoracji ściennej (gł. Stanisława Wyspiańskiego), ale przede wszystki pozostaje późnym, ale pięknym przykładem wrażliwego, tradycyjnego malarstwa .Uwagę zwraca umiarkowana cena wywoławcza 12 tys. zł.  

Estymacja 14 000 - 18 000 zł

 

lot 1701 Cukiernica art deco -  zobacz więcej

Reprezentacyjny projekt Julii Keilowej, czołowe polskiej projektantki XX w. Warszawskie platery od dawna mają swoją renomę, a z dzisiejszej perspektywy estetyka przedmiotów autorstwa Keilowej robi rzeczywiście duże wrażenie i ma wciąż nowych miłośników. Podobnie jak w przypadku wielu doskonałych projektów, na miejscu są porównania z najlepszą, odważną rzeźbą ubiełego wieku. 

Estymacja 2 500 - 3 200 zł

 

 

12.02.2020, Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa, Aukcja Malarstwa Polskiego 4 -  zobacz więcej >

 

lot 2 Piotr Michałowski, Huzar austriacki na koniu, ok. 1840 (?) -  zobacz więcej

Czołowy obiekt ciekawego i wartościowego katalogu. Michałowski niezmiennie powraca w dyskusjach na temat najlepszego polskiego malarza, który wspaniale reprezentowałby Polskę, gdyby znalazł się w jednym z europejskich ośrodków sztuki XIX-wieku. Oprócz portretów, jego mistrzostwo objawiło się w malowanych w niezapomniany sposób koniach. W każdym z gatunków artysta imponował swobodą, nieczęsto osiąganą w tamtych latach. 

Estymacja 450 000 - 480 000 zł

 

 

 

 

lot 3 Władysław Wankie, Przed połowem -  zobacz więcej

Bardzo dobry olej Wankiego i kolejny z wielu wartościowych obrazów w katalog tej aukcji. Kilku polskich twóców zapisało się w historii malarstwa doskonałymi nadbrzeżnymi pejzażami z łodziami i świetnie malowanym ekwipunkiem rybackim na brzegu. Choć prace tego typu były raczej wyjątkiem w dorobku artysty, tego typu realizm w połączeniu z doskonałym warsztatem, prezentuje się dziś doskonale, wcale nie gorzej od symbolizmu. Estymacja 55 000 - 75 000 zł

 

lot 19 Jerzy Nowosielski, Pływaczka, ok. 1960 -  zobacz więcej

Niekwestionowana gwiazda "współczesnej" części katalogu. Obraz z przełomu lat 50. i 60. XX wieku, w kanonicznym dla rynku i twóczości Nowosielskiego temacie, została wyceniona zgodnie z aktualną sytuacją rynkową i najwyższą klasą obrazu .Tylko u tego artysty kolorystyka, współczesna w duchu kompozycja i bogaty intelekt splotły się w tak atrakcyjne i dekoracyjne wybitne dzieła sztuki.

Estymacja 250 000 - 350 000 zł


 

lot 30 Zofia Sieniawska-Majewska, Melancholia, 1903 -  zobacz więcej

Piękny, przepełniony atmosferą fin de siecle'u obraz sprzed blisko 120 lat, wspaniale namalowany i zaoferowany w niskiej cenie. Oprócz świetnego warsztatu malarskiego, który realizuje wymogi estetyczne epoki, ale z dużą wstrzemięźliwością kolorystyczną, w obrazie pobrzmiewa legenda prerafaelitów.

Cena wywoławcza 15 000 - 20 000 zł

 

 

 

 

 

12.02.2020, Rempex, 83. Aukcja Sztuki Współczesnej  -  zobacz więcej >

 

lot 323 Jerzy Duda-Gracz, Uparta kurew (Obraz 2474), 1999  -  zobacz więcej

Ten olej z pewnością sam w sobie zasługuje na uwagę, a przecież towarzyszy mu jeszcze atrakcyjna cena wywoławcza 25 tys. zł. Rozpoznawalne motywy z typowych obraów artysty umieszczone zostały w pjzażu, którym intersował się w swojej późniejszej twórczości. W ten sposób całość ma dość wyjątowy charakter, który powinien zainteresować kolekcjonerów. 

Cena wywoławcza 38 000 - 55 000 zł

 

 

 

 

 

lot 327 Lucjan Mianowski, Akt na tle morza, 1980 -  zobacz więcej

Lucjan Mianowski to jeden z tych twórców, którzy szczególnie zasługują na bliższe poznanie. Intrygujące pomysły i  doskonałe wykonanie wielokrotnie przyciągały uwagę uczestników krajowego rynku, przede wszystkim kolecjonerów grafiki. Oleje należą do rzadkości. Ten oferowany pochodzi z interesującego, surrealistycznego cyklu "aktów morskich". 

Estymacja 8 500 - 10 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

lot 343 Zdzisław Salaburski, Bez tytułu XXXVI, 1976 -  zobacz więcej

Wśród okazyjnych ofert na polskich aukcjach pojawiają się takie, które tworzą w tej grupie dodatkową, szczególną kategorię arcyokazji. Duży olej Salaburskiego z lat 70. należy właśnie do tej grupy. Wszystkie najlepsze elementy sztuki artsty są tu obecne, a do tego podkreślone wspaniałą zielenią tła. Dziedzictwo malrastwa materii w bardzo dobrym wydaniu i cenie, przekraczającej już właściwie marzenia łowców okazji. 

Estymacja 4 500 - 7 000 zł

 

 

lot 357 Bronisław Chromy, Motylek -  zobacz więcej

Rzeźby Bronisława Chromego to nie tylko klasyka polskiej rzeźby powojennej, ale także prawdziwe przeboje rynku aukcyjnego. Szczególnie poszukiwane były i są pięknie patynowane figury zwierząt. Tym razem charakterystyczna zieleń patyny ustępuje miejsca barwom kamieni szlachetnych (agaty), Całość będzie można licytować już niecałych 2 tysięcy złotych.

Estymacja 2 200 - 2 800 zł

 

 

 

 

 

lot 415 Sławomir Toman, Bez tytułu, 2005 -  zobacz więcej

Kolejna z okazji cenowych dużego kalibru na tej aukcji. Sławomir Toman należy do ważnych przedstawicieli polskiego malarstwa współczesnego średniego pokolenia, na rynku określanego jako nowe pokolenie po 1989 roku. To artysta o dużym dorobku, a przede wszystkim doskonale rozpoznawalnym nieskazitelnym stylu. Grupa prac z połowy lat 2000 eksploruje wątki związane z seriami obiektów, nieraz kojarzących się z kamieniami, innym razem lekami w pastylkach. 

Estymacja 2 200 - 3 000 zł

 

 

 

15.02.2020, Rynek Sztuki, 49 Aukcja Promocyjna  -  zobacz więcej >

 

lot 118 Małgorzata Tazbir, Równowaga - kilim (2019) -  zobacz więcej

Interesująca propozycja, wyróżniająca się w katalogu prac młodego odłamu sztuki współczesnej. Małgorzata Tabir wystawiana jest w tym domu aukcyjnym już trzeci raz i drugi w postaci dużej, abstrakcyjnej tkaniny, pod względem wartości kompozycyjnych mogącej konkurować z wysokiej klasy malarstwem XX wieku.

Cena wywoławcza 2 300 zł

 

 

 

 

 

15.02.2020, Sopocki Dom Aukcyjny, Gdańsk, Aukcja VARIA 34  -  zobacz więcej >

 

lot 12 Henryk Jackowski-Nostitz, Pejzaż III z Riec-sur-Belon -  zobacz więcej

Duży olejny pejzaż takiej klasy z pierwszej połowy XX wieku to jedna z kilku atrakcji katalogu variów. Godne uwagi były jak dotąd wszystkie pace tego artysty, które w skromnej liczbie trafiły na aukcje w Polsce. Francuski pejzaż z francuskimi odniesieniami stylistycznymi (postimpresjonizm) to dobra propozycja dla miłośników gatunku i uniwersalnych wartości estetycznych w malarstwie. 

Cena wywoławcza 5 000 zł