Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 14-19.04


Najbliższy, poświąteczny tydzień przyniesie kolejnych siedem aukcji, w tym aż trzy internetowe. Od razu we wtorek 14 kwietnia odbędzie się Aukcja Dzieł Sztuki w Warszawskim Domu Aukcyjnym, tym razem w siedzibie firmy w Warszawie, przy ulicy Wilczej. Katalog wyróżnia się rangą obiektów, a uwagę zwracają przede wszystkim: obraz Jacka Malczewskiego (nr 17), pastelowy portret Witkacego, oleje Józefa Mehoffera i Ludwika Gędłka, Henryka Szczyglińskiego, Rafała Malczewskiego, Wojciecha Kossaka czy Włodzimierza Terilkowskiego, duża akwarela Juliana Fałata, dobre obrazy Wlastimila Hofmana, rysunki Józefa Mehoffera, Wojciecha Weissa, Alicji Halickiej. W środę 15 kwietnia odbędzie się aukcja w galerii 101 projekt, z ofertą sztuki młodej i współczesnej (w tym rysunek Jerzego Nowosielskiego i obraz Janiny Kraupe-Świderskiej). Kolejnego dnia (16.04) przed nami cykliczna aukcja młodej sztuki w Desie Unicum z katalogiem doskonale znanych nazwisk, w tym prac Grzegorza Klimka, Katarzyny Słowiańskiej-Kucz, Adama Wątora, Mirelli Stern, Urszuli Kałmykow, Alicji Kappy. Bardzo interesująco przedstawia się oferta aukcji internetowej op-artu i sztuki geometrycznej tego samego dnia. Państwa uwadze polecamy duży obraz Jana Dobkowskiego z cyklu Himalaje, w bardzo dobrej cenie, reliefy Henryka Stażewskiego i Jana Ziemskiego z lat 70. XX w., obraz Romano Zanottiego i dwie doskonałe prace Haliny Wrzeszczyńskiej. W sobotę 18 kwietnia licytowanie przeniesie się do Gdańska, do tamtejszego oddziału Sopockiego Domu Aukcyjnego. O godzinie 17  przeprowadzona zostanie Aukcja Militariów, z bardzo obszernym katalogiem nie tylko broni, orderów i umundurowania  oraz malarstwa mistrzów gatunku, w tym Wojciecha i Jerzego Kossaków. Katalog otwiera fragment słynnej Panoramy Berezyna z końca XIX wieku. 

 

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

14.04.2020, Warszawski Dom Aukcyjny, Aukcja Dzieł Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 17 Jacek Malczewski, Portret Stefana Zborowskiego, aktora, reżysera, dyrektora teatru, ok. 1906 -  zobacz więcej > 

Najważniejsze dzieło wystawiane na aukcjach w Polsce w tym tygodniu i oczywiście główna atrakcja katalogu. Bardzo dobry olejny portret dyrektora teatru z pejzażem widocznym w oknie wpisuje się w mistrzowski dorobek portretowy Jacka Malczewskiego i najbardziej cenione walory jego malarstwa.

Cena wywoławcza 390 000 zł

 

 

15.04.2020, 101 Projekt, 28 Aukcja Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 44 Jerzy Nowosielski, Kobieta na kole tortur, 1950 -  zobacz więcej

Jedna z kilku ciekawostek w katalogu. Niska cena wywoławcza zachęca do udziału w licytacji tego ciekawego, wczesnego rysunku ołówkiem Jerzego Nowosielskeigo. Wątek kobiety i jej ciała jest uznawany za ważny na tym etapie twórczości artysty. W tym przypadku został ujęty w pomysłowy znak-symbol. Można jedynie zastanawiać się jak dobrym autorem plakatów byłby Nowosielski...

Cena wywoławcza 2 400 zł

 

 

 

 

 

lot 54 Janina Kraupe-Świderska, Oratorium Jana Sebastiana Bacha, 1960 -  zobacz więcej

Kolejna atrakcyjna pod względem artystycznym i cenowym oferta w tym katalogu. Efektowne płótno z lat 60. o najbardziej szlachetnych z wszelkich możliwych odniesień muzycznych. Zdaje się mieć walory nie tylko malarskie, ale także dźwiękowe. W latach 60. artystka inspirowała się zarówno wielką historią muzyki jak i muzyczną awangardą. 

Cena wywoławcza 3 600 zł

 

 

 

16.04.2020, Desa Unicum, Młoda Sztuka -  zobacz więcej >

 

lot 31 Urszula Kałmykow, Upalny świat, 2019 -  zobacz więcej

Wyróżniająca sie praca artystki doskonale znanej na rynku sztuki młodej i aktualnej. Spośród rozpoznawalnych, minimalistycznych pejzaży Urszuli Kałmykow oferowany obraz jest szczególnie oszczędny w środkach, co dodaje mu klasy. 

Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

 

16.04.2020, Op-art, sztuka geometryczna - aukcja sztuki współczesnej (finał aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 6 Romano Zanotti , Serie tensions, ok. 1975-  zobacz więcej

Jedna z kilku bardzo dobrych propozycji na tej aukcji, wpisująca się w klasyczną tradycję op-artu. Sztuka tego artysty nie była dotąd oferowana na aukcji w Polsce. Kompozycja z 1975 roku, pełna energii poddanej ścisłej kontroli intelektu, z bardzo zachęcającą ceną wywoławczą. 

Cena wywoławcza 1 500 zł

 

 

lot 3 Jan Dobkowski, Himalaje XXVII, 2004 -  zobacz więcej

Dokonała oferta jednego z ważnych późniejszych cykli malarskich artysty. Monumentalnych wymiarów płótno inspirowane było wrażeniami z podziwiania słynnych gór z pokładu samolotu. Niefiguratywne obrazy Jana Dobkowskiego, w tym te eksplorujące kolor i geometrę linii, stanowią istotną część wysoko cenionej twórczości artysty. 

Cena wwoławcza 22 000 zł

 

 

 

16.04.2020, Aukcja Galerii - I Aukcja Inwestycyjna, sztuka średniego pokolenia (finał aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 1 Antoni Kowalski, Modlitwa jasna IV, 1996   zobacz więcej

Ciekawy obraz prof. Antoniego Kowalskiego, dobre otwarcie katalogu artystów średniego pokolenia. Twórczość tego artysty zasługuje na uwagę kolekcjonerów polskiego malarstwa współćzesnego. Surrealizujące, intrygujące formy i nieskazitelny warsztat malarski  artysty niestety dość rzadko można podziwiać na krajowym rynku aukcyjnym.

Cena wywoławcza 13 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

18.04.2020, Sopocki Dom Aukcyjny, Gdańsk, Aukcja Militariów -  zobacz więcej >

 

lot 1 Wojciech Kossak, Postój pod wsią Bryłowa - fragment Panoramy Berezyna, 1896   zobacz więcej

Fragment jednej ze słynnych panoram, w których tworzeniu brał udział Wojciech Kossak (a takż m.in. Julian Fałat). Jest to jeden z 17 obrazów, które powstały w wyniku pocięcia kompozycji przez Kossaka w 1907 roku. Obraz przedstawia scenę z tego fragmentu panoramy, który dotyczył tzw. Świętego Szwadronu. Dzielo ma szczególne znaczenie historyczne.

Cena wywoławcza 110 000 zł