Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 2-13.02


Z przyjemnością prezentujemy kolejne rekomendacje z nadchodzących aukcji. Tym razem motywem przewodnim jest sztuka współczesna i surrealizm oraz artyści osobni, których reprezentuje pierwszy z polecanych obiektów, obraz Georgesa Spiro z aukcji Sztuka Wyobraźni w Agrze. Ten sam dom aukcyjny prezentuje jeszcze współczesną ofertę na swojej aukcji online. Inne domy aukcyjne, takie jak Yegorov Gallery, Art in House, Piękna Gallery, Pragaleria, Rempex i Rynek Sztuki, przygotowały katalogi sztuki współczesnej i najnowszej. Pod względem ciężaru gatunkowego przodują jednak katalogi z ofertą sztuki dawnej, Rempexu (8.02) i Sopockiego Domu Aukcyjnego (8.02). W ofercie Rempexu zwracamy uwagę na dwie prace Stanisława Paciorka, a także obrazy Mariana Wawrzenieckiego (kolejny z twórców osobnych) i Wacława Wąsowicza. W stołecznym oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego tego samego dnia odbędzie się Aukcja Malarstwa Polskiego, a w katalogu szerego wielkich nazwisk od Aleksandra Orłowskiego, Aleksandra Kotsisa, Ludomira Sleńdzińskiego, przez Władysława Skoczylasa, Wojciecha Weissa, Włodzimierza Terlikowskiego, Teodora Axentowicza czy mistrzów współczesnych, Jerzego Dudę-Gracza i Zdzisława Beksińskiego. 

 

2.02.2023, Agra-Art, Aukcja Sztuka Wyobraźni -  zobacz więcej >

 

lot 32 Georges Spiro, Pejzaż fantastyczny z zamkiem, 1960    zobacz więcej

Surrealista-samouk z Francji jest osobną postacią w środowisku europejskiego surrealizmu w malarstwie. W ostatnich latach na krajowych aukcjach pojawiają się pojedyncze ciekawe obrazy tego urodzonego w Warszawie twórcy. 

Estymacja 5 000 - 8 000 zł

 

 

 

 

 

2.02.2023, Yegorov Gallery, XV Aukcja Sztuki Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 4 Robert Motelski, Woda, 6 lipca 14:12, 2006 -  zobacz więcej

Robert Motelski nie zawodzi od wielu lat. W pracy sprzed 17 lat dał wyraz swojej fascynacji taflą wody w letnie popołudnie. Plastyczny rezultat okazał się oczywiście rewelacyjny, z mistrzowską realizacją zasady minimum środków, maksimum efektu. 

Estymacja 9 000 - 11 000 zł

 

 

 

3.02.2023, Art in House, II Aukcja "Sztuka Cenniejsza niż Złoto"  -  zobacz więcej >

 

lot 44 Klaudia Krzosek, Etapy, 2022 -  zobacz więcej

Angażujący obraz, intrygujący organicznymi skojarzeniami. Pod względem siły wyrazu, która działa natychmiastowo, także doskonałego malarskiego wykonania, artystce należą się ogromne brawa. 

Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

 

 

 

 

7.02.2023, Agra-Art, Internetowa Aukcja Sztuki Współczesnej (zakończenie aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 16 Bronisław Linke, Dożynki koreańskie, 18-20 XII 1950 -  zobacz więcej

To nie jedyna praca o tematyce koreańskiej w polskiej sztuce tego czasu. Bardzo ciekawy rysunek Linkego, doskonałego rysownika, powinien być jedną z największych atrakcji tej aukcji. 

Cena wywoławcza 6 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

8.02.2023, Rempex, 297 Aukcja Sztuki Dawnej - Malarstwo, Rysunek, Grafika, Rzeźba -  zobacz więcej >

 

lot 31 Stanisław Paciorek, Droga przez wieś [Zaścianek], 1932 -  zobacz więcej

Bardzo atrakcyjny duży olej Stanisława Paciorka, w dodatku w atrakcyjnej cenie wywoławczej 7000 złotych. Rozświetlony widok podkrakowskiej wsi z lat 30. XX wieku powinien zdobyć zainteresowanie wielbicieli tradycyjnego pejzażu i ciepłych barw oraz emocji w malarstwie. 

Estymacja 7 500 - 9 000 zł

 

lot 59 Marian Michał Wawrzeniecki, Żertwy -  zobacz więcej

Obok dokonań naukowych oraz kontrowersyjnych, nieprzejednanych poglądów naukowych, dał się poznać uczestnikom rynku aukcyjnego jako autor zupełnie wyjątkowego malarstwa, przede wszystkim pod względem tematycznym. Był wielkim wyznawcą i propagatorem wartości przedchrześcijańskiej kultury Słowian i dał temu wyraz w swoich obrazach, takich jak ten przedstawiający ofiarę całopalną u dawnych Słowian (żertwa). 

Estymacja 13 000 - 15 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

8.02.2023, Piękna Gallery, Aukcja Charytatywna na rzecz Uchodźców z Ukrainy i Białorusi -  zobacz więcej >

 

lot 2 Jana Shostak, Minuta krzyku dla Białorusi, 2021 -  zobacz więcej

Zaangażowana społecznie sztuka nie jest częstym gościem na aukcjach. Obraz Jany Shostak to zapis głośnego protestu artystki w sprawie Białorusi pod przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie. 

Estymacja 25 000 - 50 000 zł

 

 

 

 

 

8.02.2023, Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa, Aukcja Malarstwa Polskiego -  zobacz więcej >

 

lot 9 Ludomir Sleńdziński, Kobieta na tle pejzażu, 1940 -  zobacz więcej

Jedna z najważniejszych aktualnie ofert malarstwa przedwojennego. Monumentalny w formie i archaizowany portret jest reprezentatywny dla ideałów estetycznych środowiska reprezentowanego przez artystę, czyli wileńskiego nowego klasycyzmu. 

Estymacja 150 000 - 180 000 zł

 

 

 

 

 

lot 23 Stanisław Borysowski, Nokturn poryski, 1934 -  zobacz więce

Obok doskonałych pejzaży zimowych ten artysta stworzył wspaniałe pejzaże miejskie i wiejskie z Francji. W tej grupie prac, szczególnie atrakcyjnie prezentują się pejzaże znad Sekwany, a oferowany nokturn to prawdziwa perełka. 

Estymacja 8 000 - 12 000 zł

 

 

 

lot 49 Leon Getz, Pejzaż, 1943 -  zobacz więcej

Na polskich aukcjach pojawiło się dotąd tylko kilka obrazów olejnych Leona Getza, ukraińskiego malarza studiującego w Polsce, związanego z Krakowem i przede wszystkim z Sanokiem. Wspaniały pejzaż, bardzo efektownie malowany i bardzo dekoracyjny, budzący szereg skojarzeń, np. z malarstwem Rafała Malczewskiego, jest chyba najlepszą jego pracą na aukcji. 

Estymacja 25 000 - 35 000 zł

 

 

 

8.02.2023, Pragaleria, 10. Aukcja Aktualna -  zobacz więcej >

 

lot 33 Piotr C. Kowalski, Tęcza, 2022 -  zobacz więcej

Obecność tego malarza, z potężną dawką konceptualizmu w malarstwie, w katalogu sztuki aktualnej, samo w sobie ma wymiar konceptualny. Artysta, pokoleniowo i pod względem dorobku, reprezentuje grupę docenionych, ważnych artystów współczesnych, wielokrotnie prezentowanych w czołowych placówkach wystawienniczych. 

Cena wywoławcza 3 400 zł

 

 

 

 

8.02.2023, Galeria Stalowa, Charytatywna Aukcja Fundacji Galerii Stalowa (zakończenie aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 10 Przemysław Garczyński, Oznaczanie terenu, 2022   zobacz więcej

W części swoich prac malarskich Przemysław Garczyński zbliżył się do surrealistycznego klimatu obrazów Zbigniewa Makowskiego. Z satysfakcją można powitać tego typu inspirację, tym bardziej, że artysta wyszedł ze swojej twórczej próby zwycięsko. 

Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

 

 

 

 

9.02.2023, Rempex, 110. Aukcja Ssztuki Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 314 Marek Grosse, X49Y42, 1990   zobacz więcej

Kolejny, obok Piotra C. Kowalskiego reprezentant roczników malarzy urodzonych na początku lat 50. XX wieku, Marek Grosse reprezentowany był dotąd w notowaniach aukcyjnych przez jeden obraz olejny i jeden rysunek. Dwa duże akryle z lat 90., z silną dominantą kolorystyczną w ciekawy sposób balansują na granicy abstrakcji i odniesień ze świata realnego. 

Estymacja 4 000 - 5 000 zł

 

 

 

9.02.2023, Aukcja ze zbiorów Kolekcjonera (zakończenie aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 28 Tomasz Sętowski, Skrzypek   zobacz więcej

Figurka brązowa skrzypka po raz kolejny demonstruje bardzo szczęśliwy efekt, z jakim bajkowy świat sztuki Sętowskiego prezentuje się w małych rzeźbach, w tym tych odnoszących się do świata gier. 

Cena wywoławcza 2 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.02.2023, Art in House, 72. Aukcja Nowej Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 51 Gossia Zielaskowska, Follow violet dreams, 2023   zobacz więcej

Artystka jest jedną z bardziej znanych reprezentantek malarstwa abstrakcyjnego w odmianie eksplorującej efekty kolorystyczne i siłę gestu twórcy spod znaku Jacksona Pollocka. Najnowsze obrazy, już z obecnego roku pokazują, że nawet w ramach tego nurtu jest miejsce do dalszych poszukiwań. Malarka zaprezentowała kunsztowną kompozycję z bogactwem detali i faktury malarskiej. 

Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

 

 

11.02.2023, Rynek Sztuki, 65 Aukcja Promocyjna -  zobacz więcej >

 

lot 36 Dominik Janyszek, 2369 (2022) -   zobacz więcej

Ten artysta nie schodzi ponizej swojego wysokiego poziomu. Rasowa, bardzo elegancka twórczość malarska z dodatkiem indywidualnie potraktowanej płaszczyzny (perforacja) to doskonała propozycja dla kolekcjonerów sztuki współczesnej i malarstwa abstrakcyjnego. 

Cena wywoławcza 650 zł

 

 

 

 

 

 

11.02.2023, Sopocki Dom Aukcyjny, Gdańsk, Aukcja Map i Widoków Polski i Świata -  zobacz więcej >

 

lot 55 Johann Friedrich Endersch, Mappa geographica frium insularum in Prussia... -   zobacz więcej

To jeden z przykładów ciekawej oferty jednego z projektów aukcyjnych Sopockiego Domu Aukcyjnego. Aukcje Map i Widoków są na rynku od dawna, reprezentując jedną z ważnych kategorii kolekcjonerskich, w sensie technologicznym reprezentującej grafikę. 

Cena wywoławcza 13 000 zł

 

 

 

 

13.02.2023, Warszawski Dom Aukcyjny, Aukcja Interiors -  zobacz więcej >

 

lot 21 Jerzy Nowosielski, Ulica Karmelicka w Krakowie, 1945 -   zobacz więcej

Wczesny obraz o tematyce Krakowa autorstwa Jerzego Nowosielskiego to oczywiście ważna oferta w tym katalogu. Artysta był niemal przez całe życie mieszkańcem Krakowa, choć później mawiał, że "duchowo narodził się w Ławrze Poczajowskiej". Obraz pochodzi z czasów podjęcia studiów na miejscowej ASP u Eugeniusza Eibischa. 

Cena wywoławcza 57 000 zł