Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 9-15.11


W połowie listopada zapaszamy do zapoznania się z ofertą ciekawych aukcji, w tym aukjci prac Nikifora w Desie Unicum, aukcji kolekcji młodego malarstwa w Pragalerii, a także aukcji poświęconej Ecole de Paris w Paryżu (Millon). Tydzień zamknie aukcja z tradycyjnie obszernym katalogiem domu aukcyjnego Ostoya, który otwiera doskonały obraz Eugeniusza Eibischa. 

 

9.11.2020, Desa Unicum, Nikifor Krynicki - aukcja online -  zobacz więcej >

 

lot 7113 Nikifor Krynicki, Kościół w Tyliczu, lata 40. XX w.   zobacz więcej

Dobra, wcześniejsza praca Nikifora, przemawiająca wszystkimi doskonale znanymi walorami jeg sztuki. Estymacja świadczy o tym jak daleką drogę na rynku pokonały te akwarele. Choć wielu słynnych artystów przyznawało się do inspiracji Nikiforem (np. Edward Dwurnik), dziś wrażenie robi naturalny zachwyt, z jakim artysta patrzył na otaczający świat. 

Estymacja 6 000 - 9 000 zł

 

 

 

 

9.11.2020, Pragaleria, Aukcja Kolekcji - Malarstwo Zawsze Młode -  zobacz więcej >

 

lot 35 Grażyna Bartnik, Subtelny II, 2007   zobacz więcej

Jedna z nielicznych pzredstawicielek autentycznego minimalizmu na rynku aukcyjnym. Rygor prostych form geometrycznych nie przeszkodził artystce w uzyskaniu dość subtelnych efektów rytmicznych. Cała twórczość Grażyny Bartnik zasługuje na uwagę.

Cena wywoławcza 100 zł

 

 

 

 

 

 

10.11.2020, Millon & Associes, Ecole de Paris -  zobacz więcej >

 

lot 41 Szymon Mondzain, Martwa natura z dzbankiem i warzywami, 1920   zobacz więcej

Jedna z najlepszych i najbardziej efektownych prac w katalogu, a trzeba przyznać, że konkurencja jest liczna i silna. Popisowa martwa natura o monumentalnym wręcz wymiarze, z mocnymi konturem i głębokimi kolorami byaby chlubą niejednej ważnej kolekcji malarstwa. 

Estymacja 69 500 - 92 500 zł

 

 

 

 

11.11.2020, Warszawski Dom Aukcyjny, Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków -  zobacz więcej >

 

lot 19 Alfred Wierusz-Kowalski, Wilk, lata. 80. XIX w.   zobacz więcej

Obok zaprzęgów i ptactwa Chełmońskiego, autoportretów i chimer Malczewskiego, Wilki Wierusz-Kowalskiego są jednym z symboli polskiego malarstwa dawnego. Malarz niejednokrotnie zachwycał maestrią malowania śniegu, a jako malarz wilków nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie miał sobie równych. 

Cena wywoławcza 350 000 zł

 

 

lot 22 Henryk Szczygliński, Pejzaż z Bronowic   zobacz więcej

Jedna z najlepszych prac na rynku tego wyjątkowego, wybitnego twórcy. Podobne, wspaniałę efekty malarskie znajdziemy w twórczości Chełmońskiego (np. jasne akcenty wśród bogactwa ciemych tonów) czy też Wojtkiewicza (wyrafinowane zestawienia barw) lub Ruszcyca. Polskie malarstwo wybitnej klasy. 

Cena wywoławcza 78 000 zł

 

 

 

 

12.11.2020, Aukcja Dzieł Sztuki - Sztuka Współczesna (zakończenie aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 2 Jerzy Nowosielski, Nad basenem, 1962   zobacz więcej

Niska cena początkowa licytacji tego obrazu powinna zachęcić kolekcjonerów polskiej sztuki XX wieku. Nowosielski to kluczowa postać polskiego malarstwa powojennego i jeden prawdziwych tytanów rynku. Praca reprodukowana w katalogu raisonne artysty łączy akt, abstrakcje i kompozycję o wschodniej genezie - składniki stylu Jerzego Nowosielskiego. Estymacja 60 000 - 90 000 zł

 

lot 6 Jan Dobkowski, Niepokój, 1977   zobacz więcej

Rosnąca od dłuższego czasu pozycja rynkowa Jana Dobkowskiego ma związek z wyjątkowo równą, wybitnej klasy twórczością malarską w katalogach aukcyjnych. Duży, imponujący monochromatyczny akryl to jeszcze jeden przykład mistrzowskiego operowania misterną kreską. Uwaga - obraz licytowany jest od niskiej ceny 38 tys. zł. 

Estymacja 60 000 - 80 000 zł

 

 

 

14.11.2020, Ostoya, 197 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna -  zobacz więcej >

 

lot 1 Eugeniusz Eibisch, Martwa natura z pomidorami i astrami, ok. 1940   zobacz więcej

Eugeniusz Eibisch należy do wybitnych twórców o niepodważalnie wysokiej pozycji w histori polskiego malarstwa. Jednak na rynku najlepsze obrazy artysty stanowią jednak sporą rzadkość. Tym bardziej elektryzuje informacja z katalogu, że martwą naturę otwierającą katalog Ostoi można licytować od jedynie  20 tys. zł. 

Estymacja 30 000 - 40 000 zł