Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 27.04-3.05


Rozpoczynający się tydzień należy do spokojniejszych w ostatnim czasie. Nieco mniej aukcji sprzyja dłuższemu namysłowi nad wyborem obiektów do licytowania. Aukcja z najważniejszymi dziełami odbędzie się w czwartek w Krakowie w Polskim Domu Aukcyjnym, gdzie niekwestionowaną gwiazdą katalogu jest wspaniały portret mężczyzny pędzla Maurycego Gottlieba o estymacji 1,2-1,5 mln zł, ale wcześniej przed uczestnikami rynku jeszcze kilka innych aukcji. Na początek, we wtorek 28 kwietnia do kalendarza wraca aukcja plakatu, tym razem w domu aukcyjnym Face to Face Art. Wśród czołowych nazwisk: Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Józef Mroszczak, Franciszek Starowieyski, Jakub Erol, Marek Freudenreich i Andrzej Pągowski. Ponownie najbardziej intensywnie zapowiada się środa z trzema warszawskimi aukcjami, które jednak, w dalszym ciągu odbywają się na odległość - internetowo lub przez telefon. Pierwsza, o godz. 17 rozpocznie się aukcja wyprzedażowa Warszawskiego Domu Aukcyjnego z kilkoma dobrymi ofertami prac malarskich Stanisława Żurawskiego, Mieczysława Filipkiewicza czy Jerzego Lubańskiego, rysunkami ołówkiem Stanisława Kamockiego i Jerzego Panka. O godzinie 19 wystartuje aukcja młodej sztuki w Desie Unicum, a pół godziny później aukcja o tym samym profilu w Pragalerii. W Desie Unicum oprócz kilku ważnych na rynku nazwisk (Adam Wątor, Małgorzata Jastrzębska, Łukasz Jankiewicz), uwagę zwracają obrazy Bartosza Gregorka i Jarosława Szewczyka. W Pragalerii renomę w tym segmencie mają przede wszystkim nazwiska Joanny Misztal, Mirelli Stern, Alicji Kappy, Magdaleny Rytel-Skorek, wyróżniają się prace Krzysztofa Bryły, Marceliny Siwiec czy Izabeli Drzewieckiej. Wspomniana aukcja sztuki dawnej i współczesnej w krakowskim Polskim Domu Aukcyjnym zaplanowana jest na 30 kwietnia. Główny obiekt, "Portret młodego mężczyzny (Druciarz" Marucego Gotlieba z ok. 1873 roku licytowany będzie jako drugi, a pierwsze oferty przyjmowane będą od 900 tys. zł. Z ważnych dawnych twórców obecnych w katalogu wymieńmy Kazimierza Sichulskiego (nr 3), Aleksandra Mroczkowskiego (nr 6), Wojciecha Kossaka (nr 11), Teodora Axentowicza (nr 12), Romana Kramsztyka (nr 17), a ze współczesnych Jana Lebensteina (doskonały tusz z figurą osiową z 1960 roku z numerem 19), Alfreda Lenicę (nr 21), trzy prace Ryszarda Winiarskiego (nr 24-26), Jana Berdyszaka (nr 28) i jedynego w swoim rodzaju Teofila Ociepkę (nr 33), Tydzień zamknie aukcja w bydgostkim Next z ofertą rzeczywiście godną pochwały. Katalog otwiera obraz Lii Kimury z wysoką wyceną, a potem warto przyjrzeć się jeszcze na pewno obrazom Aleksandry Staniorowskiej, Ernesta Zawady, Krzysztofa Musiała, Aliny Dorady-Krawczyk, Agnieszki Pietrzykowskiej, Iwony Moleckiej, a to tylko część oferty.

 

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

28.04.2020, Face to Face Art, Aukcja Polska Szkoła Plakatu -  zobacz więcej >

 

lot 54 Jerzy Srokowski, Babla, 1954 -  zobacz więcej > 

Ciekawostka w katalogu, a przy okazji praca jednego z najważniejszych polskich ilustratorów, władającego słynną, mistrzowską kreską. Plakaty tego twócy rzadko pojawiają się na rynku, a ten z lat 50. daje interesujący wgląd w ematykę kolorów skóry w tym trudnym dla Polski okresie. 

Estymacja 1 200 - 2 500 zł

 

 

 

 

 

 

 

29.04.2020, Warszawski Dom Aukcyjny, Auction Outlet -  zobacz więcej >

 

lot 42 Jerzy Lubański, Kompozycja -  zobacz więcej

Ładna praca artysty, który pozostał wierny tradycyjnym wartościom malarskim i prądom, które kwitły w Europie, głównie we Francji w pierwszej połowie XX wieku. Obraz mogący być ukłonem w stronę Matisse'a jest atrakcyjną propozycją i jak na duży olej bardzo korzystną  cenowo. 

Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

29.04.2020, Desa Unicum, Młoda Sztuka -  zobacz więcej >

 

lot 32 Bartosz Gregorek, Wulkan, 2016 -  zobacz więcej

Po pewnym czasie malarstwo Bartosza Gregorka ponownie pojawia się na aukcji Desy Unicum. Warto docenić wrażliwość tego artysty i śledzić rozwój jego dalszej kariery. Już samymi wyborami kolorystycznymi udało mu się wyróżnić w bardzo obszernej krajowej ofercie aukcji młodej sztuki. 

Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

29.04.2020, Pragaleria, 36. Aukcja Sztuki Młodej -  zobacz więcej >

 

25 Magdalena Rytel-Skorek, Spotkanie na plaży, 2020   zobacz więcej

Sztuka tej artystki jest jednym z przebojów aukcji sztuki młodej i aktualnej. Obraz z tego roku zwraca uwagę inną kompozycją, gdzie ulubione zwierzęce sylwetki rodem z rasowej ilustracji nie są już tylko nagromadzone na kształt dekoracji i ornamentu, lecz tworzą wielofigurową scenę.  Cena wywoławcza 500 zł

 

 

30.04.2020, Polski Dom Aukcyjny, XXVII Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 2 Maurycy Gottlieb, Portret młodego mężczyzny (Druciarz), ok. 1873   zobacz więcej

Jeden z najlepszych, a może najlepszy obraz Marucego Gottlieba od wielu lat na polskiej aukcji. Charyzma potretowanego mężczyzny jest uchwycona po mistrzowsku, podobni jak mistrzowski jest sposó kładzenia farby i operowanie światłocieniem. To właśnie z uwagi na takie obrazy, zdecydowanie o klasie muzealnej, można mówić o wybitnej randze tego artysty. 

Estymacja 1 200 000 - 1 500 000 zł

 

 

 

 

 

lot 4 Mieczysław Reyzner, Pieśń wieczorna (Powrót z komersu), 1913   zobacz więcej

Ciekawy obraz w duchu symbolizmu i Prerafaelitów. Na uwagę zasługuje romantyczny pejzaż, złowieszczo wiszący nad powracającymi dziewczętami. Cena wywoławcza 14 tys. zł za ten duży ponad stuletni olej Reyznera sama w sobie zasługuje na uwagę. 

Estymacja 20 000 - 25 000 zł

 

 

 

 

 

 

lot 19 Jan Lebenstein, Figura osiowa, 1960   zobacz więcej

Czołowy cykl polskiej sztuki powojennej z najlepszego okresu twórczości jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych malarzy polskich. Lebenstein dzięki figurom osiowym zdobył sławę światową. Także ze względu na to cena wywoławcza za ten tusz nie jest zawyżona. 

Cena wywoławcza 33 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

1.05.2020, Next, 2. Aukcja Abstrakcji -  zobacz więcej >

 

lot 7 Aleksandra Staniorowska, Gamma, 2018  

Atrakcyjna oferta dla kolekcjonerów młodego malarstwa. Monumentalnych rozmiarów dyptyk wyszedł spod pędzla malarki, która już zdążyła pokazać się z dobrej strony swoim nieskazitelnym warsztatem i surrealizującą aurą obrazów. Zostal wyceniony nisko, więc tę ofertę zaliczamy do najciekawszych okazji tygodnia. 

Cena wywoławcza 3 000 zł

 

 

lot 16 Alina Dorada-Krawczyk, Stanisław Moniuszko - Sen, 2019  - zobacz więcej 

Twórczość artystki jest wartosciową propozycją w ofercie abstrakcji. Oferowana praca, poświęcona kompozytorowi, który przeżywa obecnie swój renesans, jeszcze przed poznaniem tytułu wydaje się mieć wymiar dźwiękowy. Cena wywoławcza 2 400 zł