Zanim rynek wstąpi w czas podsumowań, na jego uczestników czekają jeszcze ostatnie aukcje przed Świętami, a także nietypowa sytuacja - ważna aukcja Desy Unicum w ostatnim dniu roku. Już teraz można powiedzieć, że nagłówki artykułów zapełnią się doniesieniami z rynku aukcyjnego, który notuje kolejne wyżyny. Jeszcze w najbliższych dniach wysoka temperatura nie opadnie, a to przede wszystkim za sprawą zbliżającej się drugiej sesji aukcji ze sztuką dawną w Desie Unicum. Aukcję reklamuje portret olejny pędzla samej Tamary Łempickiej - wydarzenie godne zwieńczenia sezonu i potencjalnie kolejna milionowa transakcja. Z najbardziej znaczących dzieł wymieńmy portret autorstwa Jana Matejki, dobre obrazy Eugeniusza Eibischa, Marka Włodarskiego i liczną reprezentację popularnych przedstawicieli École de Paris (np. Henryk Hayden, Henryk Epstein). Rzadkości, obok Tamary Łempickiej, to np. Felicjan Szczęsny Kowarski czy Maurycy Sztencel. Pod koniec katalogu znalazły się wspaniałe obrazy Antoniego Michalaka czy Władysława Roguskiego. To będzie intensywny dzień, ponieważ przy dacie 17 grudnia w kalendarzu figurują aż cztery aukcje młotkowe. Rempex przeprowadzi Aukcję Sztuki Współczesnej. Wyróżnia się praca wybitnego konceptualisty Jarosława Kozłowskiego, a także doskonała geometryczna praca Juliana Henryka Raczki z lat 70. Koneserzy tego rodzaju twórczości nie przegapią też pracy Aleksandry Wejchert z 1966 roku. Rewelacyjną ofertą w atrakcyjnej cenie jest obraz Bronisława Krawczuka z 1982 roku. W związku ze Świętami swoją ofertę sztuki współczesnej licytować będzie równolegle Mazowiecki Dom Aukcyjny i trzeba przyznać, że wiele ofert zostało wybranych z myślą o wymagających odbiorcach. Pojawiają się duże nazwiska: Tadeusz Dominik, Włodzimierz Pawlak, Stanisław Baj, Jerzy Grochocki, Rafał Olbiński - w olejnej odsłonie, a w postaci prac na papierze Roman Opałka i Jan Lebenstein. Uwaga na doskonałe obrazy młodych artystów, np. Łukasza Olka.
Dzień później, 18 grudnia, w Rempeksie zagości sztuka dawna i antyki, jak zwykle w szerokiej reprezentacji malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Akwarela Juliusza Kossaka pojawia się już na początku katalogu, a praca króla wśród akwarelistów, Juliana Fałata, figuruje pod numerem 12 i licytowana będzie od 100 tys. zł. Zaraz potem pojawia się pastelowy portret Witkacego, a za nim Jacek Malczewski. Z nr 33 licytowany będzie obraz Romana Kramsztyka, a z nr 45 nastrojowy olej Marcelego Harasimowicza. Warto odszukać wspaniałe kwiaty Marca Sterlinga. Tego samego dnia pod młotek trafia drugi obszerny katalog, przygotowany przez warszawski oddział Sopockiego Domu Aukcyjnego, tym razem varia. W ofercie wiele ciekawostek dla koneserów, np. obraz Teodora Buchholza przedstawiający wnuka Mikołaja Reja, a także sporo atrakcji dla łowców okazji. Już 19 grudnia swoją ostatnią aukcję sezonu przeprowadzi Face to Face Art. Katalog zasłużenie reprezentuje akt Kiejstuta Bereźnickiego - świetny obraz w dobrej cenie wywoławczej. Uwagę zwracają dwie prace Mikołaja Kochanowskiego, nowa praca Shaloma Tomasa Neumana, znanego już z polskich aukcji, a także niespodzianka - wczesny olej Jerzego Nowosielskiego w cenie wywoławczej 70 tys. zł. Dużo będzie się działo w tym dniu w internecie. Dobiega końca aukcja Sztuka Dawna i École de Paris z wybitnym dziełem Jana Rubczaka, które może wzbudzić wiele emocji. Podobnie można rzec o super-efektownym gwaszu Zofii Stryjeńskiej. Tuż przed Sylwestrem, który niektórym zapalonym uczestnikom rynku przyjdzie spędzić w górach, Desa Unicum przeprowadzi aukcję wokół motywów zakopiańskich z ważnymi obiektami w ofercie. Nie mogło zabraknąć Rafała Malczewskiego - i jego duży olej z wysoką ceną jest ozdobą pierwszej części katalogu. Po całej serii prac artysty następuje duży gwasz Zofii Stryjenskiej i kolejna ważna oferta, brąz Augusta Zamoyskiego. Zaraz potem pojawiają sią aż trzy prace Witkacego, a także olej samego Piotra Michałowskiego (est. 500-700 tys. zł). To nie koniec wielkich nazwisk, ponieważ pod młotek idą jeszcze pejzaż Jerzego Nowosielskiego, asamblaż Władysława Hasiora i obraz Tadeusza Brzozowskiego. Dużą atrakcją jest obszerny zestaw rzeźb ze szoły zakopiańskiej.
Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.
Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445
17.12.2019, Rempex, 82. Aukcja Sztuki Współczesnej - zobacz więcej >
lot 319 Julian Henryk Raczko, Morfologia podwójna III, 1977 - zobacz więcej >
Bardzo dobry olej z lat 70. jednego z najciekawszych twórców tego czasu, czołowego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej. Artysta należy do wąskiego grona nazwisk z tego pokolenia, które poziomem artystycznym zasługuje na przynależność do prestiżowej klasyki współczesności, natomiast realia rynkowe na ten moment bardzo sprzyjają kupującym.
Estymacja 30 000 - 40 000 zł
lot 346 Bronisław Krawczuk, Miasteczko Śląskie, 1982 - zobacz więcej >
Perełka w katalogu sztuki współczesnej. Podobnie jak cała twórczość Bronisława Krawczuka, także ten obraz zasługuje na szczególną uwagę kolekcjonerów. Przemawia za nim szczególna, fantastyczna aura. "Miasteczko śląskie" przykuwa uwagę doskonałymi kolorami, przede wszystkim mocną czerwienią zabudowań i zielonym niebem ponad dymiącymi kominami. Wisienką na torcie jest "aureola" z tęczy i świec wokół całego przedstawienia.
Estymacja 5 500 - 7 000 zł
17.12.2019, Desa Unicum, Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie - zobacz więcej >
lot 105 Tamara Łempicka, Portret Waltera, kucharza Tamary Łempickiej, ok. 1943 - zobacz więcej >
Najważniejsza oferta aukcyjna ostatnich tygodni roku aukcyjnego 2019. Tamara Łempicka potwierdziła ostatnio swoją rynkową rangę jako najdroższa polska artystka. Jej prace olejne wystawiane były niemal wyłącznie na aukcjach zagranicznych. W Polsce są ogromną rzadkością, szczególnie portrety. Doskonale malowany Walter, kucharz artystki, to przykład najlepszych cech jej malarskiego stylu, dekoracyjnego, monumentalnego w formie i perfekcyjnie wykonanego.
Estymacja 600 000 - 1 000 000 zł
lot 116 Eugeniusz Eibisch, Pejzaż z południa Francji, 1932-37 - zobacz więcej >
Dobry olej Eugeniusza Eibischa, z cenionej i rozchwytywanej na aukcjach serii pejzaży z południa Francji, malowanej w latach 30. XX w. Okres francuski twórczości malarza, czołowego polskiego kolorysty, a zarazem członka środowiska École de Paris, połączył w jego sztuce wiele inspiracji ówczesnego artystycznego Paryża.
Estymacja 35 000 - 50 000 zł
lot 147 Edward Matuszczak, Pejzaż zimowy - zobacz więcej >
Edward Matuszczak wielokrotnie zachwycał wielbicieli dobrego malarstwa i uczestników krajowego rynku aukcyjnego. Nie tylko walorami swojej sztuki, ale także rozpiętością twórczych zainteresowań i stylistyk. Zimowy pejzaż z oferty Desy Unicum należy do bardziej tradycyjnego nurtu, w którym artysta osiągał bardzo piękne efekty, związane z nasyconą kolorystyką oraz wrażliwością na zestawienia i kontrasty barwne.
Estymacja 12 000 - 16 000 zł
lot 167 Antoni Michalak, Portret prof. Jakuba Parnasa, 1933 - zobacz więcej >
Atrakcyjna oferta polskiego malarstwa z lat 30. XX w. Środowisko, w którym tworzył Antoni MIchalak, a więc grono uczniów Tadeusza Prószkowskiego i członków-założycieli Bractwa św. Łukasza, kładło nacisk na warsztat i pełnymi garściami czerpało ze sztuki dawnych epok. Te i inne elementy są doskonale obecne w oferowanym obrazie artysty, przykładzie jego wysoko cenionego dorobku portretowego.
Estymacja 40 000 - 60 000 zł
17.12.2019, Mazowiecki Dom Aukcyjny, II Przedświąteczna Aukcja Sztuki - zobacz więcej >
lot 16 Łukasz Olek (pseud. tsr), Fireflies, 2019 - zobacz więcej
Rzadko pojawiają się oferty młodego malarstwa tak dobre jak ten obraz. Duże, rasowe płótno robi wrażenie, ktróe zazwyczaj wywołują dzieła całkowicie ukształtowanych osobowości. Monumentalny, doskonały obraz w takiej cenie to szczególnie atrakcyjna oferta na tej części rynku.
Cena wywoławcza 3 500 zł
18.12.2019, Rempex, 269 Aukcja Sztuki Dawnej i Antyków - zobacz więcej >
lot 1069 Marc Sterling, Kwiaty w wazonie - zobacz więcej
Malarstwo Sterlinga, jest dość osobną propozycją wśród innych malarskich pozycji swojego czasu. Admiratorów znalazły na pewno martwe natury, zarówno te kubizujące, jak i bardziej tradycyjne, za to utrzymane w szczególnej, lekko onirycznej atmosferze. Bardzo intereesujące są właśnie oferowane kwiaty, odwołujące się do zupełnie innych tradycji i wartości malarskich. Przed oczami staje nie tylko Vincent van Gogh, ale także malarstwo niemieckie z 2. polowy XX wieku.
Cena wywoławcza 5 000 zł
18.12.2019 Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa, Aukcja VARIA 33 - zobacz więcej >
lot 24 Karol Rutkowski, Kwiaty w ogrodzie w Sławinku - zobacz więcej
Dla takich prac warto cierpliwie przeglądać katalogi aukcji variów. Na najniższym możliwym poziomie cenowym można odnaleźć dobre, ładnie malowane obrazy, także olejne. Walory tej pracy są łatwe do stwierdzenia dla wszystkich uwrażliwionych na wartości stricte malarskie i mających szacunek lub upodobanie do tradycyjnej estetyki.
Cena wywoławcza 1 000 zł
19.12.2019, zakończenie aukcji Sztuka dawna i École de Paris (aukcja internetowa) - zobacz więcej
lot 2 Jan Rubczak, Łodzie w zatoce, ok. 1920 - zobacz więcej
Duży, rewelacyjny obraz Jana Rubczaka to jedna z gwiazd katalogu. Na rynku nie było w ostatnich latach tak dobrych obrazów olejnych artysty, więc tym bardziej zachęcająco przedstawia się niska cena wywoławcza, niższa niż w przypadku wielu mniej znaczących dzieł malarza. Szafirowe morze, rozświetlone zabudowania portowe i impresjonistyczny górski pejzaż na horyzoncie złożyły się na wyjątkowo reprezentacyjny obraz z początku lat 20. XX wieku.
Cena wywoławcza 23 000 zł
lot 6 Zofia Stryjeńska, Zaloty w nocy - zobacz więcej
Popisowy wręcz gwasz Zofii Stryjeńskiej, której twórczość sama w sobie jest ważnym i bardzo poszukiwanym przez kolekcjonerów zjawiskiem. Kwestie warsztatu, a także efaktowności przedstawienia nigdy nie były artystce obojętne, a w tej pracy uzyskała w tym zakresie szczególnie dużo. Romantyczna scenka umieszczona została w wyjątkowo malowniczej scenerii, ze światłem księżyca prześwitującym zza gałęzi drzewa i odbijającym się w tafli wody.
Cena wywoławcza 28 000 zł
lot 7 Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Ady Propper, 1929 - zobacz więcej
Portrety autorstwa Witkacego to klasyka polskiej sztuki 1. połowy XX wieku, a zarazem jeden z najlepszych i najsłynniejszych pasteli w całej polskiej sztuce. Oferowana praca z 1929 roku wyróżnia się wśród twórczości Firmy Portretowej artysty dość klasyczną elegancją. Cena wywoławcza poniżej 70 tys. zł dla portretu z tej słynnej serii jest sama w sobie wydarzeniem rynkowym
Cena wywoławcza 64 000 zł
19.12.2019, Face to Face Art, Aukcja Sztuki Współczesnej - zobacz więcej >
lot 7 Kiejstut Bereźnicki, Akt z czarną klatką na ptaki - zobacz więcej
Kiejstut Bereźnicki należy do artystów o niepodważalnie wysokiej pozycji w polskiej sztuce XX wieku. Szczęsliwie dla kolekcjonerów, jedna z prac z interesującej grupy przedstawień figuralnych, trafiła do katalogu z okazyjną ceną wywoławczą. Okazały, oryginalny akt tej klasy i tak uznanego autorstwa, jest jedną z ciekawszych okazji na ostatnich aukcjach.
Cena wywoławcza 15 000 zł
20.12.2019, zakończenie Aukcji Sztuki Współczesnej (aukcja internetowa) - zobacz więcej >
lot 12 Bartek Otocki, Atelier, 2008 - zobacz więcej
Kolejna w tym tygodniu bardzo dobra, a do tego atrakcyjna cenowo, oferta polskiego malarstwa współczesnego młodego pokolenia artystów. Duże płótno, angażujące i intrygujące od pierwszego kontaktu, swobodnie mogłoby uzyskać kilkukrotnie wyższą cenę wywołąwczą.
Cena wywoławcza 2 000 zł
30.01.2019, Desa Unicum, Zakopane, Zakopane! - zobacz więcej
lot 4 Rafał Malczewski, Zimowy pejzaż (Widok na Gubałówkę), ok. 1925 - zobacz więcej
Aukcji o tematyce tatrzańkiej nie mogło być bez twórczości Rafała Malczewskiego. Duży, muzealny olej z lat 20. otrzymał estymację, która odpowiada randze oferty. Oleje artysty biły już rekordy cenowe w przeszłości. Subtelny widok Gubałówki zasługuje na szczególną uwagę nie tylko kolekcjonerów tematów tatrzańskich, ale także wszystkich koneserów polskiego malarstwa pierwszych dekad XX wieku
Estymacja 240 000 - 320 000 zł
lot 31 Antoni Kenar, Narciarka IV - zobacz więcej
Nestor słynnej zakopiańskiej szkoły artystycznej nie jest często wystawiany na aukcjach. Oferta jego brązowej "Narciarki" jest więc odświętną ozdobą katalogu aukcji o takim profilu. Temat i dynamiczna forma doskonale realizują idee XX-wiecznej rzeźby, a zarazem ideały szkoły zakopiańskiej.
Estymacja 38 000 - 48 000 zł
lot 63 Władsław Skoczylas, Stary gazda w izbie - zobacz więcej
Duża akwarela jednego z mistrzów tematyki, a także czołowego polskiego grafika. Bogata scena z czterema góralami w tradycyjnych strojach, z typową dla artysty dekoracyjną, a zarazem monumentalną kompozycją grupy figuralnej. Oferta zwraca uwagę wysokością estymacji, która wcale nie musiała być ustalona na tak niskim poziomie.
Estymacja 13 000 - 18 000 zł