Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 28.10-3.11


Niewykluczone, że wydarzenia najbliższych dni będą tymi, za sprawą których zapamiętany zostanie cały 2019 rok. Katalog nadchodzącej Aukcji Rzeźby i Form Przestrzennych w Desie Unicum (29 października) z pewnością pozwala rozpatrywać takie scenariusze. Rekordy cenowe rynku, należące do Wojciecha Fangora, są nie tylko zagrożone, ale wręcz wiszą na włosku, bo estymacje grupy rzeźbiarskiej Magdaleny Abakanowicz i rzeźby Antonio Canovy, są zupełnie bez precendensu. Oprawa aukcji zwiastuje sensacyjne rozstrzygnięcia związane z najgłośniejszymi obiektami. Ze swojej strony chcemy przypomnieć także o pozostałej ofertcie, bardzo wartościowej. Tak jak w przypadku poprzednich katalogów, licytowany będzie prawdziwy podręcznik polskiej rzeźby, głównie współczesnej (np. Karol Broniatowski, Magdalena Więcej, Barbara Zbrożyna, Tadeusz Łodziana, Antoni Pastwa, Bronisław Chromy, Zofia Wolska czy Krzysztof M. Bednarski). Dawniejszych twórców reprezentują Henryk Kuna, Konastanty Laszczka, Bolesłąw Biegas czy Jean Lambert-Rucki). Zwracamy uwagę na rzadko wystawianą twórczość Marii Papy-Rostkowskiej, wybitne prace Juliana Boss-Gosławskiego, jak również okazyjnie wycenioną pracę Zdzisława Stanka. Rzeźba zdominuje ten tydzień, bo nazajutrz po wydarzeniach w Desie Unicum, katalog rzeźby ponownie licytować będzie dom aukcyjny Rempex. Uwagę zwraca wybitny zestaw prac Bronisława Chromego, w tym rzadko prezentowane wielkowymiarowe figury, w tym przede wszystkim hitowy paw. Duża część oferty to specjalizacja Rempexu, czyli dawniejsza rzeźba obca, w tym nawet odlewy słynnych posągów greckich czy dawna sakralna, polichromowana rzeźba drewniana. Tego samego dnia odbędą się, na zamknięcie październka, jeszcze dwie ciekawe aukcje. O godzinie 19 w Desie Unicum licytowana będzie dawna grafika. Wyróżniamy otwierającą katalog akwaforty Jóżefa Pankiewicza z podróży francuskiej, litografie Leona Wyczółkowskiego i Mojżesza Kislinga, jak również zamykające ofertę stare miedziorytowane mapy. Z niewielkim przesunięciem czasowym rozpocznei się też Aukcja Sztuki Współczesnej w Pragalerii. Kolekcjonerzy polskiej współczesności nie przejdą obojętnie wobec okazyjnych ofert dobrego obrazu Kazimierza Mikulskiego, reliefu Hanryka Stażewskiego czy dużej pracy malarskiej Alfonsa Mazurkiewicza. W ofercie uwagę zwracają jeszcze na przykład akwarela z figurą osiową Jana Lebensteina, niezdrogi atrakcyjny obraz Bogdana Korczowskiego, akwarela Henryka Wańka czy rzadko widziane na rynku prace Zbigniewa Rybczyńskiego. 

 

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

29.10.2019, Desa Unicum, Rzeźba i Formy Przestrzenne -  zobacz więcej >

 

lot 2 Antonio Canova, Tancerka z palcem na brodzie, 1806-15  -  zobacz więcej > 

Jedno z najwielkszych dzieł sztuki, które pojawiały się na przestrzeni lat na aukcjach w Polsce. Przed laty słynna w Polsce milionowa transakcja aukcyjna, a teraz majestatyczna estymacja godna ikony klasycyzmu w rzeźbie światowej. Ranga tworczość Canovy jest fundamentalna i podręcznikowa - zalicza się do kanonu historii sztuki obowiazującego pod każdą szerokością geograficzną, ale szczególnie w kręgu kultury śródziemnomorskiej, której artysta był wiernym admiratorem i kontynuatorem. Licytacja tego obiektu będzie historycznym momentem dla rynku sztuki w Polsce.

Estymacja 5 000 000 - 8 000 000 zł

 

 

 

 

 

lot 8 Magdalena Abakanowicz, Caminando (zestaw 20 figur), 1998/1999  -  zobacz więcej > 

Pierwsza siedmiosyfrowa estymacja w Polsce. Choć dzieła M. Abakanowicz triumfują na rynku w ostatnich latach, wystawienie tak dużej grupy rzeźbiarskiej jest wydarzeniem. Warto dodać, że właśnie grupy rzeźb artystki odniosły globalny sukces i zostały zakupione do najbardziej prestiżowych kolekcji instytucjonalnych na świecie. Także w prywatnej kolekcji Marshy i Robina Williamsów znalazły się obok czołowych artystów XX i XXI wieku. Estymacja 7 000 000 - 10 000 000 zł

 

lot 23 Julian Boss-Gosławski,  Łódź podwodna -  zobacz więcej > 

Choć wszystkie obiekty z aukcji znajdą się w ceniu Canovy i Abakanowicz, warto pamiętać o pozostałych. Julian Boss-Gosławski należy do grona najciekawszych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Miał bardzo indywiualne podejście do tworzywa, którym często był metal. Efekty artystyczne osiągane przez artystę były często zeskakującym, genianlym wykorzystaniem prostych form, czym wpisywały się w tradycję Pabla Picassa i Marcela Duchampa.  Estymacja 30 000 - 40 000 zł

 

lot 52 Stanisław Kulon, Opiekunka I -  zobacz więcej > 

Doskonała oferta wybitnego twórcy rzeźby, rzadko obecnego na rynku aukcyjnym. Rozpoznawalny repertuar form i rozwiązań Stanisława Kulona zyskał już dawno miejsce w historii polskiej rzeźby XX wieku, szczególnie tej drewnianej, kontynuującej najbardziej autentyczne nurty w tradycji polskiej rzeźby. Ciepło i pogoda bijąca od oferowanej drewnianej grupy rzeźbiarskiej ot kwintesencja stylu artysty, który od dawna kroczył swoimi ścieżkami.

Estymacja 2 000 - 3 000 zł

 

 

 

 

lot 53 Zdzisław Stanek, Światłoformy -  zobacz więcej > 

Wi katalogu Desy udało się pomieścić gwiezdne estymacje oraz okazje cenowe. Do tej drugiej kategorii trzeba zaliczyć pracę Zdzisława Stanka. Ostatnio więcej mówi się o tym wybitnym artyście czy to w związku z wystawami czy ofertą aukcyjną. Drewniane Światłoformy to przykład najciekawszych poszukiwań na pograniczu rzeźby  Kolekcjonerów najlepszych dzieł sztuki dodatkowo motywować powinna bardzo atrakcyjna wycena tej pracy.. Estymacja 7 000 - 10 000 zł

 

30.10.2019, Rempex, 6. Aukcja Rzeźby -  zobacz więcej

 

lot 303 Bronisław Chromy, Paw  -  zobacz więcej > 

Trudno o bardziej efektowną rzeźbę niż ta oferowana na aukcji w Rempeksie. Z jednej strony mistrzoski patynowany brąz wielkiego Bronisława Chromego, z drugiej wykwintny ptak rodem z królewskich ogrodów. Katalog stawia przed miłośnikami dziełą artysty problem trudnego wyboru, bo oferowanych jest aż 9 jego prac. Dwie figury flamingów oraz przede wszystkim wspaniały paw koronują ten piękny zestaw, który demonstruje w którą stronę powinny zmierzać dzieła chcące łączyć artyzm z dekoracyjnością.

Estymacja 75 000 - 90 000 zł

 

 

30.10.2019, Desa Unicum, Grafika Artystyczna, Sztuka Dawna -  zobacz więcej

 

lot 1 Józef Pankiewicz, Ulica Jerzual w Dinan, z psem, 1906 -  zobacz więcej > 

Atrakcja kolekcjonerska - sygnowana ołówkiem akwaforta autorstwa patriarchy polskiego malarstwa XX-wieku, Grafika pochodzi z pierwszej podróży artystem po Europie, z roku ważnego w życiu Pankiewicza, który w wieku 40 lat został profesorem krakowskiej ASP. Widok malowniczej, opadającej w dół uliczki we francuskim miasteczku Dinan wpisuje się w wielką, wielowiekową tradycję artystycznych podróży po kontynencie.  

Estymacja 2 400 - 3 500 zł

 

 

 

 

 

lot 60 Zygmunt Kotlarczyk, Na Wiśle, 1956 -  zobacz więcej > 

Nawet w tych, najniższych przedziałach cenowych, można wyszukać dzieła sztuki wyróżniające się klasą artystyczną, doskonałym wykonaniem i niezaprzeczalnym urokiem. Przykładem są trzy drzeworyty Zygmunta Kotlarczyka, a przede wszystkim "Na Wiśle" z lat 50., z bardzo elegancko zakomponowanym i wystylizowanym widokiem.

Estymacja 800 - 1 200 zł

 

30.10.2019, Praggaleria, 1. Aukcja Sztuki Współczesnej -  zobacz więcej

 

lot 24 Alfons Mazurkiewicz, Forma abstrakcyjna, ok. 1970 -  zobacz więcej

Twórczość Mazurkiewicza od lat uznawana była za ważną i bardzo interesującą. Wydaje się jednak, że taka estetyka, osiągająca maksimum wysmakowanego efektu prostymi środkami, czeka dopiero na renesans zainteresowania rynkowego, na który na pewno zasługuje. Szczególnie w tak niskich jak ta cenach wywoławczych. 

Cena wywoławcza 18 000 zł

 

 

 

lot 34 Kazimierz Mikulski, Noc na Łysej Górze, 1982 -  zobacz więcej

Choć znacząco wyższa, wymowa ceny pracy Mikulskiego jest jeszcze mocniejsza niż w przypadku Mazurkiewicza. Jest to bowiem artysta, który został już na rynku w pełni doceniony. Bardzo dobry "Nocny" obraz z początku lat 80. to jedna z najciekawszych okazji tygodnia wśród ofert klasyki polskiego malarstwa XX wieku. 

Cena wywoławcza 45 000 zł