Pierwszą połowę marca na aukcjach zamkną aukcje w sześciu domach aukcyjnych, w tym nowej odsłonie Artissimy, czyli Domu Aukcyjnym Artessia. Jeszcze we wtorek 10 marca, licytowana będzie tylko sztuka młoda i aktualna. Najpierw w Desie Unicum, następnie w Xanadu. W Desie starannie przygotowany katalog oparty jest na znanych i niezawodnych nazwiskach (np. Adam Wątor, Mirella Stern, Alicja Kappa, Marcin Gregorczuk, Gossia Zielaskowska), ale warto pamiętac o artystach takich jak Michał Czuba, Agnieszka Zabrodzka czy Wioletta Winiarczyk. W Xanadu również powracają twórcy znani z poprzednich aukcji, w tym zawsze warci polecani Alina Dorada-Krawczyk, Ewa Zawadzka czy młoda Julia Kowalska. Kolejny raz zwracamy uwagę na prace Moniki Kopczewskiej, Erwina Wyjadłowskiego, Piotra C. Kowalskiego, a także Wojciecha Ćwirtniewicza i Marka Ejsmonda-Ślusarczyka. Po dniu przerwy, 14 marca na ulicy Wilczej odbędzie się debiut Domu Aukcyjnego Artessia, od razu ciekawą aukcją kolekcji. Duże zainteresowanie już teraz wzbudzają prace Aleksandry Jachtomy (nr 18), Jana Dobkowskiego (nr 21-23) i szklane formy autorstwa Henryka Albina Tomaszewskiego. Tego samego dnia Desa Unicum przeprowadzi kolejną aukcję sztuki współczesnej z ważnego cyklu poświęconego tzw. Nowemu Pokoleniu po 1989. W ktalogu znalazły się ponownie znane i rozchwytywane nazwiska, takie jak Wilhelm Sasnal, Piotr Uklański, Rafał Bujnowski, Radek Szlaga, Łukasz Stokłosa, Przemysław Matecki, Bartosz Kokosiński. Warte odnotowania są propozycje malarstwa wykorzystującego motywy architektury i estetyki modernistycznej, w tym obrazy Marii Kiesner i Kamy Sokolniczkiej, a także prace Marcina Kowalika i Mateusza Szczypińskiego. W piątek 13 marca o 19:30 odbędzie się kolejna aukcja poświęcona sztuce młodej i aktualnej. Gospodarzem będzie tym razem dom aukcyjny Art in House, również znany z określonej grupy artystów, a ostatnio z wyjątkowo spektakularnych cen. Nie zabraknie flagowych twórców, takich jak Wojciehc Brewka, Tomasz Kostecki, Andrejsu Kovelinas czy Borys Fiodorowicz, natomiast warto nieco czasu spędzić podziwiając mistrzowską martwą naturę Wiesława Nowakowskiego, wystawioną z numerem 80. Na zakończenie tygodnia swoje katalogi licytować będzie Sopocki Dom Aukcyjny (Aukcja Map i Widoków w galerii gdańskiej) oraz warszawska Ostoya. Z katalogu Ostoi odnotować należy obecność nazwisk takich jak Jan Styka (otwierający katalog dobry obraz z serii z Odyseuszem) czy Henryk Siemiradzki. Wyróżniają się dwa obrazy Wojciecha Kossaka (nr 5 i 6), olej Tadeusza Rybkowskiego (nr 8), ciekawe pastele Piotra Stachiewicza (nr 30-31) oraz otwierany tryptyk na desce Bogusława Brandta z 1931 roku (nr 34) oraz wspaniały porcelanowy Gibon z ćmielowa z ok. 1960 roku, projektu Hanny Orthwein z niską ceną wywoławczą 1900 zł (nr 70).
Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.
Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445
10.03.2020, Desa Unicum, Młoda Sztuka - zobacz więcej >
lot 26 Michał Czuba, Portret kobiety 02, 2018 - zobacz więcej >
Ciekawy artysta młodego pokolenia, już teraz zwracający uwagę dużą wrażliwością. Interesujące wrażenie robią kolory, a także niepokojąc aura portretów i autoportretów, w tym przesłonięte przynajmniej częściowo spojrzenie postaci. Jednak tym, co najwięcej obiecuje w twórczości Czuby, jest kolor, rozumiany współcześnie, a jednocześnie pozwalający wspomnieć powojenne malarstwo amerykańskie.
Cena wywoławcza 1 000 zł
10.03.2020, Xanadu, 14 Aukcja Sztuki Dzisiejszej - zobacz więcej >
lot 29 Erwin Wyjadłowski, Bez tytułu, 2015 - zobacz więcej
Erwin Wyjadłowski zdążył już skupić wokół siebie grono miłośników swojej sztuki. Nic dziwnego, artysta jest jednym z najciekawszych twórców swojego pokolenia na rynku, a do tego w dalszym ciągu jego prace są dodstępne w niewygórowanych cenach. W pracy z 2015 roku Wyjadlowski eksploruje ulubiony motyw zwielokrotnienia motywu aż do uzyskania swego rodzaju ornamentu, w którym giną odniesienia do pierwowzoru. Estymacja 1 700 - 2 000 zł
lot 37 Piotr C. Kowalski, Bielsko Biała, z cyklu Obrazy Przejezdne, 2019 - zobacz więcej
Cykl obrazów, które noszą na sobie autentyczny znak obecności lub zdarzenia powstaje już od bardzo wielu lat. Szczęśliwie dla kolekcjonerów, prace z tego i innych ciekawych serii Piotra C. Kowalskiego, pojawiają się w katalogach, nieraz w bardzo atrakcyjnych cenach.
Estymacja 3 000 - 3 500 zł
12.03.2020, Artessia, Aukcja sztuki ze zbiorów Ireny Grzesiuk-Olszewskiej i Andrzeja K. Olszewskiego - zobacz więcej >
lot 21 Jan Dobkowski, Próba jedności, 1977 - zobacz więcej
Jedna z wielu okazyjnych ofert w katalogu ciekawej kolekcji. Cena początkowa poniżej 5 000 złotych za dobry akryl Jana Dobkowskiego jest na pewno swego rodzaju wydarzeniem. Praca z drugiej połowy lat 70. ma w sobie wiele z najbardziej cenionych walorów malarstwa artysty, w tym przede wszystkim od razu rozpoznawalną misterną i kapryśną linię
Estymacja 10 000 - 15 000 zł
lot 52 Henryk Albin Tomaszewski, Forma - zobacz więcej
Najsłynniejszy twórca szkła artystycznego w Polsce w tej ofercie w postaci bardzo reprezentatywnego przedmiotu. Wysoka (61 cm) szklana forma doskonale pokazuje, dlaczego dziela Tomaszewskiego robia tak duze wrazenie, szczególnie na żywo. Angażują odbiorców, także tych przypadkowych, z niesamowitą siłą, po czym ujawniają kolejne warstwy wspaniałego artyzmu autora, bez wątpienia klasyka polskiej rzeźby XX w.
Estymacja 8 000 - 11 000 zł
12.03.2020, Desa Unicum, Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 - zobacz więcej >
lot 40 Maria Kiesner, Willa, 2009 - zobacz więcej
Z kilku prac z motywami modernistycznej architektury wybieramy klasyka gatunku, czyli Marię Kiesner. Praca z 2009 roku to wyjątkowo dobry i bardzo efektowny przykład jej malarstwa. Horyzontalny układ brył i basenu doskonale wpłynął na harmonię i spokój obrazu, powodując, że takim nastrojem bardzo szybko znajduję drogę do odbiorcy.
Estymacja 2 000 - 3 000 zł
lot 42 Marcin Kowalik, Ostatnia Wieczerza, 2007 - zobacz więcej
Kolejny obraz artysty tego pokolenia, w którym podstawową rolę gra architektura, tym razem wnętrze. Oczywiste odniesienia do historii kultury pojawiają się w tytule, ale sam pomysł jest intrygujący i atrakcyjny. Pusta komnata nabiera tu znaczenia, a przestrzeń między otworami w ścianach nabiera zupełnie wyjątkowej wagi, wręcz zdaje się naładowana elektrycznie. Estymacja 3 000 - 6 000 zł
13.03.2020, Art in House, 40. Aukcja Nowej Sztuki - zobacz więcej >
lot 80 Wiesław Nowakowski, Z cyklu Waza, 2020 - zobacz więcej
Wart odnotowania przykład malartwa artysty średniego pokolenia, który osiągnął szczególnie wysoki poziom pod względem warsztatu malarskiego. Obecność tego obrazu w katalogu młodej sztuki trudno przegapić, bo autentycznie fascynuje on klasą i techniką w tradycyjnym gatunku martwej natury. Odniesienia do dawnego malarstwa wysokiej rangi nie wydają się tu wcale nie na miejscu.
Cena wywoławcza 1 000 zł
14.03.2020, Ostoya, 190 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna - zobacz więcej >
lot 1 Jan Styka, Odyseusz obserwuje Laertesa, 1901- zobacz więcej
Jedna z największych atrakcji katalogu. Jan Styka wielokrotnie podejmował w swojej twórczości tematykę mitologiczną, w tym także wątki z Odysei. Olej z 1901 roku Wyjątkowy moment z eposu, pełen rodzinnej intymności (spotkanie syna z ojcem) otrzymał od artysty piękną oprawę w postaci nadmorskiego pejzażu Itaki.
Estymacja 45 000 - 55 000 zł
lot 70 Gibon, Polska, Ćmielów, ok. 1960 - zobacz więcej
Figurki porcelanowe z Ćmielowa cieszą się słuszną sławą i popularnością wśród kolekcjonerów, nie tylko polskich. Choć zwierzęta to nie jedyna tematyka podejmowana przez wybitnych projektantów współpracujących z fabryką, to właśnie te przedmioty, a na pewno tak doskonałe jak oferowany Gibon z ok. 1960 roku, stają się wręcz synonimem tego fenomenu z pogranicza rzemiosła artystycznego i wysokiej klasy rzeźby. Estymacja 2 400 - 2 500 zł