Wystawa prac Józefa Czapskiego w Szwajcarii


W Fondation Jan Michalski w Montricher w Szwajcarii trwa wystawa obrazów, rysunków i dzienników Józefa Czapskiego: „Józef Czapski | Peintre et écrivain”. Prezentowane jest ponad 50 dzieł z lat 1949–1989, ze szczególnym uwzględnieniem związków pomiędzy szkicami w dziennikach a gotowymi płótnami, dając wgląd w warsztat malarski Czapskiego. Zostały pokazane najważniejsze tematy twórczości artysty: Autoportrety, Teatr dnia codziennego, Sceny w muzeach, Pejzaże i Martwe natury. 

Otwarciu wystawy 2 października towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem marszanda prac Józefa Czapskiego Richarda Aeschlimanna oraz pisarzy Adama Zagajewskiego i Jila Silbersteina. Po dyskusji odbył się pokaz filmu Andrzeja Wolskiego „Józef Czapski: Świadek wieku” (Arte). 

Na wystawie zgromadzono obiekty z 20 kolekcji prywatnych i publicznych m.in. z Francji, Szwajcarii i Polski. W bibliotece Fundacji pokazano także książki z księgozbioru Józefa Czapskiego wypełnione jego rysunkami i notatkami. 

Wystawa potrwa do 17 stycznia 2021. 
Kurator: Mikołaj Nowak-Rogoziński

"Fondation Jan Michalski pour l’écriture et la littérature" założona w 2004 roku przez Verę Michalską-Hoffmann zajmuje się promowaniem twórczości literackiej i artystycznej oraz przyznaje doroczną nagrodę literacką i stypendia literackie. W fundacji odbyły się wystawy m.in. Anselma Kiefera, Joan Miró, Georga Baselitza czy Soni Delaunay.