Wystawa „Nigdy więcej…” w MSN.

Wystawę "Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” zorganizowano z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.


Wystawa, powstała w ramach Roku Antyfaszystowskiego, jest także reakcją na niepokoje związane z nasileniem się aktów przemocy w sferze publicznej. Ekspozycja została podzielona na trzy części: "Guernicę" Picassa i lata 30., wystawę "Arsenał" i lata 50. oraz sztukę współczesną z odniesieniami do tematyki antyfaszystowskiej i antywojennej. Przewodnim motywem jest jeden z najważniejszych obrazów antywojennych, jakim jest "Guernica" Pabla Picassa. Poprzedza go bogata tradycja antyfaszystowskich przedstawień, zasygnalizowana na wystawie poprzez wybór dzieł artystów różnych środowisk, np. prace Georga Grosza powstałe między 1928 a 1935, które w sposób karykaturalny obrazowały rzeczywistość Republiki Weimarskiej lat 20. i 30. XX wieku. Druga część wystawy dotyczy czasów komunizmu w Polsce i wyniesienia antyfaszyzmu i pacyfizmu na sztandary - zwłaszcza widocznego w „Arsenale”, tzn. Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” z 1955 roku. Trzeci „rozdział” wystawy to dzisiejsze podejście do faszyzmu, który przestaje być traktowany wyłącznie jako historyczna formacja ideologiczna, lecz przywoływany jest w kontekście współczesnych narracji rasistowskich czy antyfeministycznych, które stwarzają warunki do powtórzenia się wydarzeń z pierwszej połowy XX wieku. Istotną rolę odgrywa tu kryzys Unii Europejskiej, największego projektu pokojowego w historii kontynentu oraz rozlewająca się fala populizmów.

Prezentowane są prace artystek i artystów takich jak, w latach 30.: Maja Berezowska, Dora Maar, George Grosz, Jonasz Stern, Leopold Lewicki, Sasza Blonder, Adam Marczyński, Bronisław Wojciech Linke; w latach 50.: Alina Szapocznikow, Erna Rosenstein, Marek Oberländer, Jan Dziędziora, Jerzy Tchórzewski, Wojciech Fangor, Andrzej Wróblewski, Xavier Guerrero; dziś: Alice Creischer, Nikita Kadan, Forensic Architecture, Jonathan Horowitz, Goshka Macuga, Mario Lombardo, Mykola Ridnyi, Hito Steyerl, Martha Rosler, Raymond Pettibon, Wilhelm Sasnal, Towarzystwo Przyjaciół Maxwella Itoyi i Wolfgang Tillmans.

Wystawę można oglądać do 17 listopada 2019 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

Kuratorzy: Sebastian Cichocki, Joanna Mytkowska, Łukasz Ronduda, Aleksandra Urbańska.

Więcej informacji na stronie: https://nigdywiecej.artmuseum.pl/pl/.

Źródło: opis wystawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wilhelm Sasnal, Nigdy więcej wojny, 2018.

Marek Oberländer, "Napiętnowani", 1955