Wyjątkowy obraz van Gogha trafi pod młotek w marcu.

Dzieło nigdy wcześniej nie było wystawiane publicznie.


Dzieło pędzla Vincenta van Gogha, które nigdy wcześniej nie było pokazane publicznie, może uzyskać cenę 10 milionów dolarów na aukcji 25 marca. Pejzaż od ponad wieku znajduje się w prywatnej kolekcji francuskiej rodziny. Dzieło o rzadkiej dla van Gogha tematyce zostanie sprzedane na aukcji w ramach współpracy paryskiego domu aukcyjnego Mirabaud Mercier i Sotheby’s.

Choć praca nigdy nie była wystawiana publicznie, to na przestrzeni lat została dobrze udokumentowana i ukazała się w siedmiu katalogach poświęconych artyście. Van Gogh namalował ją wiosną 1887 roku, podczas dwuletniego pobytu w Paryżu, kiedy mieszkał ze swoim bratem Theo przy Rue Lepic.

Francuski dom aukcyjny zaproponował właścicielom dzieła strategię partnerstwa z Sotheby’s, ze względu na zmaksymalizowanie liczby klientów, a także skuteczną strategię marketingową. Przed marcową aukcją obraz będzie wystawiany w Amsterdamie, Hongkongu i Paryżu w filiach Sotheby's. „Niewiele jest porównywalnych dzieł z okresu paryskiego, które pojawiły się na rynku. Bardzo niewiele obrazów z okresu Montmartre van Gogha pozostaje w rękach prywatnych, a większość dzieł z serii znajduje się w prestiżowych kolekcjach muzealnych na całym świecie” - mówi ekspert z Sotheby's. Praca odzwierciedla nową wówczas dla artysty fascynację miastem, a także jego pierwsze spotkanie w Paryżu z impresjonistami i innymi awangardowymi malarzami, co z kolei wywołało przemianę kolorystyczną jego palety. „Znikły ciemne odcienie jego wczesnych prac, zastąpione jaśniejszymi odcieniami. To właśnie na Montmartre, podczas tych dwóch lat, ukształtowały się podwaliny jego niepowtarzalnego stylu”.

 

Fot. Vincent van Gogh, Scène de rue à Montmartre (Impasse des Deux Frères et le Moulin à Poivre), 1887, Sotheby's, olej na płótnie, 46,1 x 61,3 cm