Na aukcję trafi wyjątkowe renesansowe dzieło.

Praca ucznia Leonarda da Vinci pójdzie pod młotek w Artcurialu.

18 listopada na aukcji w Paryżu pojawi się niezwykle rzadki obiekt: obraz pędzla najbliższego ucznia Leonarda da Vinci, Giana Giacoma Caprottiego (zwanego Salaì). Dzieło datowane jest na ok. 1515-1520 i przedstawia pokutującą Marię Magdalenę. Estymacja obrazu to zaledwie 100 000 - 150 000 euro. Praca pojawi się na aukcji dawnych mistrzów w domu aukcyjnym Artcurial. Jest to jeden z niewielu obrazów przypisywanych temu artyście. Pochodzi z prywatnej kolekcji.

Według ekspertów domu aukcyjnego, Salaì jest jednym z tych artystów, których "czas jeszcze nie nadszedł" - jest praktycznie nieznany ogółowi społeczeństwa, podobnie jak byli niegdyś Georges de La Tour (którego ponownie "odkryto" na początku XX wieku) czy Artemisia Gentileschi ("odkryta" w latach 80-tych XX w.)

Salaì rozpoczął pracę w warsztacie Leonarda w wieku 10 lat, a później stał się jednym z najważniejszych uczniów mistrza, służąc nawet jako model do kilku jego obrazów. Pozostał w warsztacie niemal trzy dekady - opuścił Leonarda dopiero w 1518 roku, wyjeżdżając z Francji. Badacze są prawie pewni, że ucznia i mistrza łączyło więcej niż platoniczna więź. Po śmierci Leonarda w 1519 roku Salaì był jednym ze spadkobierców jego majątku, oprócz winnicy odziedziczył również niektóre dzieła mistrza.

Po raz ostatni dzieło Salaì pojawiło się na aukcji w styczniu 2007 r. w nowojorskiej filii Sotheby's. "Głowa Chrystusa" z 1511 r. jest silnie inspirowana słynnym "Salvator Mundi" Leonarda. Obraz został sprzedany za 656 000 dolarów, przy szacunkowej wartości 350 000 - 450 000 dolarów. Obecnie znajduje się w Pinakotece Ambrozjańskiej w Mediolanie.