Wybierz się na wirtualną wycieczkę do muzeum!

W ramach akcji "zostańwdomu" muzea na świecie zapraszają na wycieczki online.


W ramach walki z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa i związanej z tym akcją #zostańwdomu, muzea na całym świecie postanowiły zachęcić ludzi do przestrzegania zasad kwarantanny i niewychodzenia z domu. Wiele instytucji zaprasza na darmowe zwiedzanie on-line swoich kolekcji. Nie ruszając się z kanapy można obejrzeć zbiory najsłynniejszych muzeów świata. Stworzenie darmowych wirtualnych wycieczek możliwy był dzięki Googe Arts & Culture - platformie, na której można na co dzień uzyskać dostęp do zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć dzieł sztuki znajdujących się w różnych zbiorach muzealnych.

Zachęcamy do zwiedzenia następujących miejsc: 

Muzeum Brytyjskie w Londynie: Ogromną kolekcją muzealną może poszczycić się jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Zbiory liczą aż 8 milionów eksponatów. Do najsłynniejszych z nich należą m.in.: Kamień z Rosetty, Waza portlandzka, rzeźby z ateńskiego Partenonu oraz rzeźby i mumie egipskie.   

Fot. Eric Pouhier, 2009, Wikipedia Creative Commons License

Screenshot strony internetowej The British Museum.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku: Aplikacja Google Street View pozwala nam przemierzyć słynne spiralne schody i kolejno zwiedzić sale, w których znajduje się świetna kolekcja malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej.

Fot. Wallygva, 2010, Wikipedia Creative Commons License 

Z kolei paryskie Musee D’Orsay udostępniło spacer przez główną galerię rzeźb, podczas którego można rzucić okiem na malarstwo z lat 1848-1914, w tym mistrzów impresjonizmu i postimpresjonizmu (znajdujące się w salach bocznych, do których niestety nie ma dostępu). 

Muzeum Pergamońskie w Berlinie: W muzeum, jednym z największych w Niemczech, znajduje się wiele znakomitych starożytnych artefaktów, w tym słynna babilońska Brama Isztar i, oczywiście, Ołtarz Pergamoński. 


Fot. Rictor Norton, Brama Isztar, 2006, Wikipedia Creative Commons License

Rijksmuseum w Amsterdamie można zobaczyć najlepsze dzieła holenderskiego złotego wieku, w tym obrazy Vermeera czy Rembrandta. Muzeum obejmuje aż 80 galerii z licznymi eksponatami prezentującymi 800 lat holenderskiej sztuki i historii. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysięcy obrazów (nie tylko niderlandzkich) z XV-XIX wieku. 

Muzeum van Gogha w Amsterdamie: Miłośnicy dzieł Vincenta van Gogha mają niezwykłą okazję zobaczyć ponad 200 obrazów, 500 rysunków i ok. 750 listów napisanych przez artystę.

National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu jest jednym z najbardziej popularnych muzeów w Azji i liczy aż 6 pięter -  znajdującą się tam kolekcję sztuki współczesnej można w całości obejrzeć dzięki aplikacji Google Arts & Culture. 
 
Muzeum Salvadora Dalego w Katalonii: Miejsce to zasłynęło nie tylko dzięki kolekcji najsłynniejszego surrealisty, składającej się z 360 prac artysty, ale również za sprawą charakterystycznego budynku. Fasada muzeum ozdobiona jest ogromnymi jajami.

Fot. Jean-Pierre Dalbéra, 2013, Wikipedia Creative Commons License

Muzeum Muncha w Oslo: To niezwykłe miejsce znajduje się w stolicy Norwegii. Twórczość Edvarda Muncha bardzo silnie oddziałała na malarstwo europejskie początku XX wieku i wciąż budzi ogromne zainteresowanie. Kolekcja obejmuje ponad 1000 obrazów, około 4500 rysunków, 18 000 grafik oraz zdjęcia i osobiste pamiątki artysty.


Edvard Munch, Krzyk, 1893.

Muzeum Królowej Zofii w Madrycie poświęcone jest przede wszystkim sztuce hiszpańskiej. Podczas wirtualnej wycieczki zobaczymy wybitne dzieła m.in. Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Joana Miró. 

Zwiedzanie zbiorów on-line to nie jedyna rzecz, która może nas w najbliższych dniach przybliżyć do sztuki: w ramach akcji #zostańwdomu radio Tok FM udostępniło podkasty historyczki sztuki Andy Rottenberg pt. „Andymateria”.

Polecamy!

Zdjęcie główne: fot. Marco Almbauer, 2016, Wikipedia Creative Commons License