Wszyscy Jesteśmy Fotografami

Edycja 13. i 14. - spotkanie online.


Wszyscy Jesteśmy Fotografami zaprasza na kolejne spotkanie 13. i 14. edycji. Gościem będzie Wojciech Nowicki a tematem "Światło i perły, czyli o fotograficznym kolekcjonowaniu i zbieractwie”. 

Tym razem spotkanie będzie nadawane z Krakowa - w najbliższy poniedziałek, 23.11.2020 o godz. 18.00 online na Facebooku WJF i na stronie głównej WJF!

Wojciech Nowicki: Spotkanie będzie poświęcone fotograficznemu śmieciobraniu, o gmeraniu pośród ton zdjęć niewartych uwagi, porzuconych przez rodziny zmarłych albo wyrzuconych pośród innych śmieci z biur rozwiązanych instytucji. Wśród nich, jak pośród każdego śmiecia, znaleźć można fotografie ważne, albo przynajmniej ciekawe, intrygujące: te zatrzymuję i staram się czasem opisać. To perły na gnojowisku. Podczas spotkania pokażę niektóre z nich, wyjaśnię dlaczego są ważne dla historii fotografii lub historii po prostu, albo wydały mi się na tyle intrygujące, by przedłużyć ich istnienie. Opowiem też o innych zbiorach, które uratowano, a z którymi się zetknąłem.

Eseista, pisarz, kurator wystaw fotograficznych. Opublikował m.in. “Dno oka. Eseje o fotografii” (2010), tom o portrecie w fotografii “Odbicie” (2015), oraz “Tuż obok” (2018), esej poświęcony kłamstwu jako istocie fotografii wojennej. Jest także autorem opracowań albumowych, m.in.: “Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu” (2012), “Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1970-1990” (2016), “Wojciech Plewiński. Na scenie” (2018).
Autor wystaw: “Promieniowanie” (2014), o związkach fotografii z tekstem; “Tuż obok” (2015), o błądzeniu fotografii dokumentalnej; przekrojowej wystawy fotografii litewskiej “Quiet Life” (2015); “Równolegle” (2016 -2017), “Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość” (2017), “Wybór. Z Notatnika Fotograficznego Władysława Hasiora” (2019). Jest również autorem wystaw monograficznych m.in. Jerzego Lewczyńskiego, Michała Greima czy Wilhelma von Blandowskiego. W 2015 roku był kuratorem programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie, poświęconego konfliktom.
Mieszka w Krakowie.

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie