Polak z nagrodą World Press Photo!

Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii portret roku.


Polski fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę World Press Photo w kategorii Portret Roku. Zdjęcie pt. „Przebudzenie” przedstawia piętnastoletnią  Ewę, Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. Dziewczyna wraz z rodziną znajduje się w ośrodku Dębak w podwarszawskiej Podkowie Leśnej. Zdjęcie pojawiło się na okładce czerwcowego "Dużego Formatu" (magazynu "Gazety Wyborczej") i towarzyszyło reportażowi "Dzieci śpią ze strachu". 

Jest to już 63. edycja World Press Photo, prestiżowego konkursu organizowanego przez holenderską fundację. Nagrody przyznano zdjęciom pojedynczym i fotoreportażom w ośmiu kategoriach dotyczących problemów współczesnego świata. Zdjęciem roku uznano fotografię Japończyka Yasuyoshiego Chiby ukazującą protestujących Sudańczyków. Zwycięzców wyłoniono spośród ponad 4 tysięcy fotografów ze 125 krajów.

Tomek Kaczor (ur. 1984) zajmuje się fotografią od 12 lat, jest również animatorem kultury i edukatorem. Mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył studia w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz stołeczną Akademię Fotografii. Jest współzałożycielem Magazynu Kontakt, dla którego również wykonuje zdjęcia. 

 

Fot. Tomek Kaczor, PAP