Obrót z wiosennej Aukcji Dzieł Sztuki w Polswiss Art wyniósł 22,5 mln zł, a nowych właścicieli znalazły aż 83 ze 100 wystawionych obiektów.
Dom aukcyjny postanowił część prowizji z każdej transakcji przekazać Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce, obecnie ratującemu osierocone dzieci na Ukrainie. Udało się zebrać kwotę w wysokości 179 299 zł!
Jak co roku, aukcja Polswiss Art podzielona była na część poświęconą sztuce dawnej oraz część poświęconą sztuce współczesnej. W pierwszej części katalogu szczególną uwagę licytujących zwróciły prace Meli Muter i Mojżesza Kislinga. Olej Meli Muter (Macierzyństwo, 1913) został sprzedany za 1,5 mln zł (z opłatą organizacyjną), co mieści się w kwocie szacunkowej domu aukcyjnego. Praca Mojżesza Kislinga przedstawiająca zjawiskowy bukiet w barwach czerwono-pomarańczowych również osiągnęła wysoką cenę: 1 620 000 zł (z opłatą aukcyjną), a więc powyżej górnej granicy szacunku firmy.
W części poświęconej sztuce wspołczesnej można było wylicytować m.in. pracę "Informel" pędzla Tadeusza Kantora. Licytacja dzieła niemal osiągnęła górny pułap estymacji - cena młotkowa wyniosła 340 000 zł, co z opłatą aukcyjną daje 408 000 zł. Na aukcji pojawiły się również trzy prace Wojciecha Fangora, bez którego dzieł aukcja sztuki współczesnej nie mogłaby być uznana za kompletną. Płótno przedstawiające koło "M 53" z 1970 roku zostało sprzedane za 2,6 mln zł (z opłatą aukcyjną), w granicach estymacji wynoszącej 2-3 mln zł.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się praca Piotra Czajkowskiego pt. „Lyon” z cyklu „Roads". Dzieło zostało wylicytowane powyżej ceny szacunkowej - za 48 000 zł (estymacja wynosiła 35 000 - 45 000 zł), co z opłatą aukcyjną dało 57 600 zł. "Roads" to zupełnie nowa seria artysty, po raz pierwszy zaprezentowana podczas zeszłorocznych Warszawskich Targów Sztuki na stanowisku Artinfo. Wtedy pierwsza praca z tego właśnie cyklu wzbudziła ogromne zainteresowanie publiczności i znalazła nabywcę już kilka chwil po rozpoczęciu targów.
Mela (Mutermilch Maria Melania) MUTER (1876 Warszawa - 1967 Paryż)
Macierzyństwo, 1913
olej, płótno, 147 x 97 cm
Sprzedane
1 250 000 zł (1 500 000 zł z opłatą aukcyjną)
Estymacja:
1 200 000 - 1 600 000 zł
Tadeusz KANTOR (1915 Wielopole Skrzyńskie - 1990 Kraków)
Informel, 1959
olej, płótno, 81 x 100 cm
Sprzedane
340 000 zł (408 000 zł z opłatą aukcyjną)
Estymacja:
300 000 - 350 000 zł
Wojciech FANGOR (1922 Warszawa - 2015 Warszawa)
M 53, 1970
olej, płótno, 127 x 127 cm
sygn. na odwrocie: FANGOR M53 1970
Sprzedane
2 200 000 zł (2 640 000 zł z opłatą aukcyjną)
Estymacja:
2 200 000 - 3 000 000 zł
Piotr CZAJKOWSKI (ur. 1973, Łódź
Lyon z cyklu Roads (obraz nr 3 z cyklu), 2022
technika własna, akryl, płótno, 120 x 170 cm
sprzedane: 48 000 zł (57 600 zł z opłatą aukcyjną)
estymacja: 35 000 - 45 000 zł
Zdjęcie główne:
Mojżesz KISLING (1891-1953)
Bukiet kwiatów w wazonie (Grand bouquet varié), 1949
olej, płótno, 89 x 114,5 cm
Sprzedane
1 350 000 zł (1 620 000 zł z opłatą aukcyjną)
Estymacja:
900 000 - 1 400 000 zł