Jedno z tych wydarzeń, na których nie powinno zabraknąć znawców, kolekcjonerów, uczestników rynku sztuki, jego obserwatorów i miłośników. Warszawskie Targi Sztuki to trwające dwa dni doroczne święto, które rozpocznie się w najbliższą sobotę 26 listopada w Hali EXPO XXI przy
ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. O tegorocznym programie rozmawiamy z dyrektor programowym WTS Kamą Zboralską.
Inauguracja 19. edycji Warszawskich Targów Sztuki już za kilka chwil. Jak wyglądają Pani dni - jako współorganizatorki tak ogromnego przedsięwzięcia - na ostatniej prostej?
Jest to z pewnością gorący okres, ale przygotowania trwają od kilku miesięcy. Ja zabezpieczam stronę merytoryczną i PR, sprawy pączkują do ostatniej chwili. Inne osoby ogarniają – a jest co - sprawy techniczne, internetowe itd. Adrenalina rośnie całemu Zespołowi, ale nie opuszcza nas zapał, bo już teraz widać efekty wspólnych działań.
Po raz drugi w historii tego wydarzenia spotkamy się w Hali EXPO XXI. Czy to oznacza, że ubiegłoroczna formuła w nowym miejscu wystawienniczym sprawdziła się bardziej niż w Arkadach Kubickiego?
Warszawskie Targi Sztuki na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozrosły. Nowe miejsce stwarza nowe możliwości, jest bardziej komfortowe dla zwiedzających i samych wystawców. Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Ostatnio pojawiły się na rynku nowe galerie i to, co mnie najbardziej cieszy to fakt, że coraz więcej osób interesuje się sztuką. Czas pandemii i galopująca inflacja spowodowały, że nastąpił niesłychany wzrost sprzedaży dzieł także na aukcjach, na których padają kolejne rekordy cenowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także licytacje internetowe. Eksperci już od dłuższego czasu zalecają dywersyfikację portfela ze wskazaniem na zakup dzieł sztuki. Należy pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, ale ani lokata bankowa czy akcja giełdowa nie posiadają wartości dodanej, jaką jest możliwość obcowania z pięknem. Dobrze ulokowane pieniądze mogą stać się dla przyszłych pokoleń nie tylko pamiątką sentymentalną.
Jakie atrakcje i nowości czekają w tym roku?
Trudno wymienić wszystkie. Cały program dostępny jest na stronie www.warszwskietargisztuki.pl. Przede wszystkim, oprócz sztuki współczesnej, nowoczesnej, dawnej, a nawet starożytnej, którą zaoferuje ponad 80 wyselekcjonowanych galerii, antykwariatów i domów aukcyjnych z całej Polski Targom jak zwykle będą towarzyszyć wyjątkowe wystawy: „Alfabet Kolekcji Rytel”, czyli m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki, Wojciecha Fangora, Tadeusza Kantora, Ryszarda Winiarskiego oraz „Art. Woman Power”, czyli obrazy, obiekty takich artystek młodego pokolenia, jak: Agata Kus, Julia Curyło, Agata Zbylut, Martyna Czech, Anna Baumgart, Hanna Krzysztofiak i Helena Stiasny. Zapraszamy też na interesujące wykłady, np. na temat przyszłości NFT, z udziałem ekspertów m.in. Rafała Kameckiego (Prezesa Artinfo.pl), o sytuacji młodych artystów, absolwentów szkół plastycznych (m.in. prof. Andrzej Bednarczyk, rektor krakowskiej ASP, Tomasz Górnicki, rzeźbiarz), o międzynarodowych sukcesach polskich artystów i spotkanie z kolekcjonerami – Robertem i Mariuszem Rytel - oraz artystkami biorącymi udział w Woman Art Power. Na stoisku Biegas Art Gallery dla lubiących nowości technologiczne będzie zaprezentowany innowacyjny projekt - Biegas RCB Virtual Gallery. Przy pomocy dostępnych na stoisku gogli Oculus będzie można przenieść się w świat rozszerzonej rzeczywistości Metaverse i podziwiać dalszy ciąg ekspozycji targowej w wirtualnej przestrzeni galerii.
Jaką misję pełnią Warszawskie Targi Sztuki dla naszego rodzimego rynku sztuki?
Bardzo ważną, pod każdym względem. Przede wszystkim mają wpływ na rozwój rynku sztuki, istotna jest też działalność edukacyjna, czyli bogaty program wydarzeń towarzyszących, w tym wykłady związane ze sztuką i rynkiem sztuki. WTS – to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć/kupić ponad 1000 obiektów pochodzących z różnych okresów, tworzonych w różnych technikach, stylach (Wojciech Weiss, Stanisław Wyspiański, Stanisław Kamocki, Jan Dobkowski, Stefan Gierowski, Stefan Krygier, Tadeusz Łodziana, Łukasz Patelczyk, Wiktor Gałka, Agata Kus). Warszawskie Targi Sztuki to także popularyzacja sztuki poprzez działania związane z promowaniem samych targów. Gdyby nie konsekwencja Piotra Lengiewicza, prezesa Rempexu, organizatora i właściciela WTS, nie byłoby krajowych targów w takim kształcie, w jakim możemy w tym roku zobaczyć. Nie zawsze sztuka była doceniana przez rodzimych inwestorów. Wiem co mówię - do WTS zostałam zaproszona przez Prezesa w 2012 roku.
W jaki sposób poruszać się po ogromnej przestrzeni Targów, która czeka na odwiedzających? Poproszę w ich imieniu o kilka wskazówek.
W kasie będzie dostępny folder z planem Targów. Szczegółowy opis oraz pełny program towarzyszący 19. WTS z pewnością ułatwi wybór ciekawych wykładów i spotkań z artystami oraz zwiedzanie targowej przestrzeni wystawienniczej.
Bardzo dziękuję za rozmowę i do zobaczenia wkrótce!
Kama Zboralska, Dyrektor Programowy Warszawskich Targów Sztuki