Warszawskie Targi Sztuki - kilka słów podsumowania


Jako Artinfo jesteśmy z Warszawskimi Targami Sztuki od początku. Od 20 lat przyglądamy się zmianom, jakie dokonują się na polskim rynku sztuki, jego wzlotom i kryzysom (jedna edycja targów nie odbyła się przez wzgląd na pandemię); obserwujemy trendy, monitorujemy zjawiska, które interesują publiczność oraz przyglądamy się ofercie targowej. Możemy powiedzieć jedno - Warszawskie Targi Sztuki stały się platformą spotkania ludzi z branży sztuki i spoza niej, co należy uznać za wartość i sukces - organizatorom udało się sztuką zainteresować tych, którzy na co dzień nie mają z nią zawodowo do czynienia. 

Frekwencja 20. Warszawskich Targów Sztuki robi wrażenie. Blisko 11 tysięcy osób odwiedziło Halę EXPO XXI od piątkowego wieczoru do końca niedzieli. Pierwsze zakupy zrobiono już podczas wieczoru otwierającego wydarzenie. To okazja dla kolekcjonerów, by poszerzyć swoje zbiory o nowe obiekty oraz porozmawiać, a wielokrotnie - poznać - artystów, galerzystów, kuratorów. Po raz pierwszy Targi osiągnęły tak duży rozmach; przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu odbywały się w Arkadach Królewskich. Hala EXPO XXI to znacznie większa powierzchnia, w tym roku wykorzystana niemalże w całości (2 tys. m kw.) przez stoiska należące do galerii sztuki, domów aukcyjnych, prywatnych wystawców, antykwariatów, księgarń oraz kawiarni. Spotkania i dyskusje wokół sztuki odbywały się na 1. piętrze; w tym roku znakomitą frekwencją cieszył się wykład prof. Bralczyka - „Język sztuki – książki o sztuce”. Długa kolejka ustawiła się także do podpisującego książkę Rafała Olbińskiego. Gościem Targów była w tym roku także Omenaa Mensah, która poprowadziła wykład o społecznej odpowiedzialności biznesu.

Polski rynek sztuki oswojony z rosnącym wynikami sprzedaży malarstwa na przestrzeni lat, dużą wagę przykłada do promocji polskiej rzeźby. I właśnie ten trend dało się zaobserwować w tym roku, nie tylko na stoiskach, ale przede wszystkim na głównych wystawach, które prezentowały prace Antoniego Janusza Pastwy oraz rzeźbione w drewnie postaci przypominające czołowych polskich i zagranicznych artystów autorstwa Józka Nowaka. Co więcej, najwyższą sprzedaż na Targach osiągnęła właśnie rzeźba - to praca Tomka Górnickiego wykonana w kamieniu. Nie pomylimy się, jeśli powiemy, że była najchętniej fotografowanym obiektem tegorocznych Warszawskich Targów Sztuki. Cena jej sprzedaży to wyniosła 350 tysięcy złotych.

Trendem tegorocznych Targów było promowanie młodej sztuki oraz prezentowanie jej obok klasyków. Wśród tych ostatnich byli: Wojciech Fangor (ARX Gallery, Art Rytel Gallery), Magdalena Abakanowicz (Art Rytel Gallery, Artinfo), Stanisław Dróżdż i Andrzej Dłużniewski (Galeria Esta), Tamara Łempicka (Van Rij Gallery), Józef Hałas i Zdzisław Nitka, Henryk Stażewski (Galeria Beta16). Młode pokolenie reprezentowali: Agata Kus, Edyta Hul, Marzena Czępińska, Monika Misztal, Łukasz Patelczyk, Bea Guillemot, Kuba Słomkowski, Anna Szprynger, Dawid Czycz, Tomasz Górnicki, Sebastian Krzywak, Kinga Popiela i in.

Do oferty targowej w tym roku - w większym stopniu niż dotychczas - dołączył design - kolorowe szkło Zbigniewa Horbowego oraz meble Cyryla Zakrzewskiego. Były też profesjonalne stoiska prezentujące systemy do przechowywania sztuki (MCB Meble), a także biuro podróży organizujące tematyczne wyprawy.

W Warszawskich Targach Sztuki co roku biorą udział artyści, którzy sami z ciekawości przyglądają się sytuacji na rynku sztuki. W tym roku Targi odwiedzili m.in. Leon Tarasewicz, Józef Wilkoń, Wojciech Siudmak, Antoni Janusz Pastwa, Andrzej Pągowski oraz wnuczka Tamary Łempickiej - Marisa de Lempicka.

Organizatorzy Warszawskich Targów Sztuki ogłosili przy okazji tej edycji reaktywację Konkursu Obraz Roku. To oferta skierowana do artystów, którzy mogą wybrać dowolną pracę i wysłać zgłoszenie wraz z opisem inspiracji i techniki malarskiej - DO 15 MAJA 2024 ROKU. Jury wybierze 50 laureatów, których prace pokazane zostaną w czerwcu na Warszawskich Targach Artystów, a zwycięzca odbierze nagrodę w wysokości 60 tysięcy złotych. Więcej szczegółów na stronie www.obrazroku.pl.

Do zobaczenia na kolejnej edycji!