Polaków mieszkających na Wyspach z pewnością ucieszy otwarta niedawno wystawa „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918” w William Morris Gallery w Londynie. Jest to pierwsza duża ekspozycja za granicą poświęcona malarstwu, sztuce zdobniczej i architekturze Młodej Polski, niezwykłego ruchu kulturalnego, który rozkwitł w naszym kraju w odpowiedzi na rozbiory Polski i związaną z tym tragicznym wydarzeniem chęcią zachowania - lub raczej stworzenia - stylu narodowego, który w pewnym sensie jednoczyłby naród i pokazywał jego odrębność, w czasie gdy Polska zniknęła z mapy Europy. Debata wokół tematyki stylu narodowego polegała na stworzeniu formy pokazującej wyjątkowe cechy kultury Rzeczypospolitej. Źródeł poszukiwano zarówno w regionalnych odmianach stylów historycznych, jak i w kulturze ludowej, dążąc do odróżnienia sztuki od późnego historyzmu, a także od secesji.
Na ekspozycji w Londynie znalazło się aż 150 obiektów. Zaprezentowano twórczość malarzy, projektantów oraz rzemieślników, których pomysły i wzory stały się definicją omawianego okresu. Wystawa rozpoczyna się przybliżeniem zjawiska Młodej Polski, skierowanym przede wszystkim do publiczności brytyjskiej, skupiając się szczególnie na twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Kolejna część poświęcona jest stylowi zakopiańskiemu - architekturze, wnętrzom, przedmiotom użytku codziennego oraz postaci inicjatora i głównego propagatora tego stylu Stanisława Witkiewicza. Na ekspozycji pojawiają się również rzadko widywane ilustracje poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a także dzieła polskich mistrzów m.in. Jacka Malczewskiego, Jana Matejki czy Józefa Mehoffera.
„Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918” to wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie, William Morris Gallery oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Współpraca między instytucjami została podjęta dla popularyzacji za granicą fenomenu polskiej sztuki tej wyjątkowej epoki. Wystawie towarzyszy pierwsza anglojęzyczna publikacja adresowana do zachodniego odbiorcy, poświęcona polskiej sztuce stosowanej, rzemiosłu artystycznemu i architekturze.
Równolegle w Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wystawa „Polskie style narodowe (1890 – 1918)”, która zakończy się 2 stycznia 2022 roku. Jej tematyka również nawiązuje do debaty podejmowanej około roku 1900 w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii, na temat poszukiwań stylu narodowego.
Young Poland: An Arts and Crafts Movement (1890 – 1918)
Do 30 stycznia 2022
William Morris Gallery, Londyn
Wstęp wolny
Galeria otwarta od wrotku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00.