Trwa Frieze Art Fair w Londynie!

Międzynarodowe targi sztuki co roku przyciągają tysiące kolekcjonerów i miłośników sztuki.


Panujące przekonanie, że październik w Londynie upływa pod znakiem jesiennej pluchy jest mylne. W rzeczywistości jest to okres obfitujący w wydarzenia kulturalne. Najważniejszymi są międzynarodowe targi sztuki Frieze Art Fair. Jest to już 17. edycja targów, które co roku przyciągają tysiące kolekcjonerów oraz miłośników sztuki z całego świata. Frieze składa się z trzech części: Frieze London, Frieze Masters oraz Frieze Sculpture. Frieze London prezentuje sztukę współczesną XXI wieku. Frieze Masters pokazuje dzieła od starożytności po XX wiek - można tam kupić antyki mające nawet 6 tys. lat! Frieze Sculpture zgodnie z nazwą prezentuje dzieła światowej sławy rzeźbiarzy. W wydarzeniu bierze udział 160 galerii z 36 państw. Jak co roku, znajdziemy również polskie akcenty: Lokal_30 wraz z Fundacją Profile oraz Fundację Galerii Foksal.

Ceny dzieł są niestety bardzo wysokie, więc mało kto może sobie pozwolić na kupno jakiejkolwiek pracy. Kwoty wahają się od kilkudziesięciu czy setek tysięcy po miliony dolarów. Portret XV-wiecznego poety Marullusa pędzla Sandra Botticellego za 32 miliony dolarów wciąż czeka na kupca.

Jednodniowy łączony bilet wstępu na Frieze London i Frieze Masters kosztuje 64 funty. Zdecydowanie jednak warto się tam wybrać i zobaczyć najlepsze na międzynarodowym rynku sztuki prace prezentowane przez najlepsze galerie świata.

Targi trwają do 6 października.

Fot. Frieze Art Fair