Przestrzeń niedopowiedziana, tajemnicza, skłaniająca do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Takie jest „Dormitorium” - symboliczne miejsce nawołujące do refleksji nad pojęciami takimi jak: trauma, doświadczenie, dziedziczenie, samotność, odpowiedzialność. Instalacja artystyczna Tomka Górnickiego zajęła w Muzeum Śląskim całą przestrzeń w Galerii jednego dzieła, w samym jego centrum umiejscowionych zostało dwanaście gipsowych rzeźb przedstawiających dziecięce sylwetki. Są niczym zahipnotyzowane, zamrożone w czasie. Polowe łóżka ustawione wokół całej sali są pozbawione materacy i pościeli, przywodzą różnorakie konotacje. Mogą przypominać obrazy z naszej pamięci, pochodzące z własnego doświadczenia, ale też przywoływać mogą obrazy zapamiętane z mediów, zaczerpnięte z prawdziwego życia a nawet z relacji wojennych. Może to letni obóz, może schronisko młodzieżowe, dom dziecka, a może sala szpitalna czy szpital polowy.
To pomieszczenie należy do wielu istnień.
Wystawa nie pozostawia bez refleksji, jest wyrazista i przejmująca. „Dormitorium” to wystawa, obok której nie można przejść obojętnie.
Z pewnością należy uznać, że ta ekspozycja to wielki sukces Tomka Górnickiego, ale przede wszystkim uhonorowanie jego wytrwałej i konsekwentnej pracy artystycznej. Obecność w Muzeum Śląskim nie jest przypadkowa, jest potwierdzeniem wysokiej rangi artysty.
Wystawa będzie miała jednoroczną prezentację, stając się właściwie ekspozycją stałą w Muzeum Śląskim.
„Pozostawienie rodzi traumę. Nieprzepracowana trauma przekazywana jest następnym pokoleniom. Przemoc rodzi przemoc. Aby zgasić przemoc i zaopiekować traumę, my jako dorośli mamy obowiązek zatroszczenia się o najbardziej wrażliwe jednostki w naszym społeczeństwie” - komentuje artysta.
Muzeum Śląskie w Katowicach / hol centralny
29.03.2025 – 29.03.2026
Kuratorzy: Łukasz Szostkiewicz, Andrzej Holeczko-Kiehl