Miliony za czerwonego smoka.

Projekt okładki kultowego komiksu został sprzedany za ponad 3 mln euro.


W zeszłym tygodniu padł niezwykły rekord aukcyjny. Najdroższym dziełem sztuki komiksowej na świecie stał się projekt okładki do „Niebieskiego lotosu" Tintina autorstwa Hergé (1907-1983). Został sprzedany za 3,2 miliona euro. Rysunek z 1936 roku, wykonany tuszem, gwaszem oraz akwarelą, spędził kilka dekad schowany w szufladzie i w styczniu po raz pierwszy pojawił sie na rynku.

W tej części z serii przygód o nieustraszonym reporterze Tintinie, pt. "Niebieski lotos", nasz bohater i jego wierny psi towarzysz Milou podróżują do Chin, gdzie m.in. rozpracowują szajkę przemytników opium. Rysunek na okładce przedstawia młodego reportera i Milou ukrywających się w dużej dekoracyjnej wazie. Projekt różni się od końcowego efektu - w 1936 roku wydawca komiksu powiedział Hergé'owi, że jego projekt byłby zbyt drogi w masowej produkcji. W ramach kompromisu belgijski rysownik stworzył okrojoną - i tańszą - wersję okładki. Oryginalny rysunek zaś podarował Jean-Paulowi Castermanowi, synowi swojego redaktora. Projekt został umieszczony w szufladzie, gdzie pozostał aż do 1981 roku. Dzieci Castermana wystawiły go na aukcję w paryskim domu aukcyjnym Artcurialu. Rysunek wzbudził ogromne zainteresowanie jej uczestników i po kilku zaledwie sekundach od rozpoczęcia licytacji cena przekroczyła 2 mln euro. Praca autorstwa Hergé ustanowiła rekord najdroższego komiksu na świecie już po raz drugi. W 2014 r. jego rysunki tuszem - również pokazujące przygody Tintina - zostały sprzedane amerykańskiemu kolekcjonerowi za 2,65 miliona euro. Jak twierdzą znawcy, sprzedane w miniony czwartek arcydzieło sztuki komiksowej w pełni zasługuje na osiągnięty rekord ze względu na swoją wyjątkowość.

Georges Remi (1907-1983) - belgijski rysownik znany pod pseudonimem Hergé - stworzył postać młodego reportera Tintina i jego psa Milou w 1929 roku. Seria komiksów składa się z 24 książek i opowiada o niezwykłych przygodach Tintina w czasie podróży do wielu egzotycznych krajów. Komiksy stały się jedną z najpopularniejszych serii XX wieku, osiągając status kultowych.  

 

Okładka, która ukazała się w 1936 roku.