„Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” - Łukasz Jemioł w Desie.

Aukcja odbędzie się dziś (04.02) o 19:00 w DESA Unicum.


Dziś aukcja, której kuratorem jest jeden z najbardziej znanych projektantów mody w Polsce, Łukasz Jemioł. To zupełnie nowy projekt prezentujący dzieła artystów młodych, którzy już są szeroko rozpoznawalni przez publiczność i kolekcjonerów. 
Zobacz katalog i licytuj z Artinfo.pl! 

„Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” to autorski wybór prac dokonany przez Łukasza Jemioła, który jest nie tylko projektantem, ale też kolekcjonerem sztuki. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego ubrania noszą znane osoby ze świata mody i mediów jak Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska czy Alicja Bachleda-Curuś. Jest laureatem m.in. Nagrody Oskara Mody Fashion de Lux czy Złotej Nitki. Łukasz Jemioł wybrał do pierwszej edycji projektu ponad 50 prac artystów znanych już szerokiej publiczności. To dzieła takich twórców jak Lia Kimura, Sonia Ruciak, Adam Bakalarz, Andrzej Sobiepan czy Zuza Krajewska.

Dzieła, które pojawią się na aukcji są bardzo różnorodne. To prace wykonane różnymi technikami, zarówno abstrakcyjne, jak i realistyczne. Jedną z najciekawszych jest obraz Martyny Ścibor „KaPeWu” namalowany lakierem do paznokci. Jak mówi sama artystka, jej dzieła powstają z resztek lakierów zbieranych od różnych kobiet. Prace nawiązują do szydełkowania, dziergania, przypominają tkaniny. Według Andy Rottenberg, obrazy Ścibior są refleksją nad wcześniejszą i obecną pozycją kobiet w społeczeństwie. Ciekawą technikę stosuje też Lia Kimura, której prace znajdują się w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach. Obrazy artystki na pograniczu sztuki abstrakcyjnej i figuratywnej, eksponują na przemian nacechowane emocjonalnie tekstury i wyodrębniające się z nich, zdekonstruowane sylwetki. Jej twórczość stanowi próbę prowadzenia narracji w oparciu o przeżywane sytuacje graniczne: doświadczenie śmierci, wyobcowania i nadziei. 

Na wystawie i aukcji znajdziemy również pracę Adama Bakalarza, który jest jednym z najbardziej wszechstronnych twórców młodego pokolenia. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i rzeźbą. Pociąga go sztuka z czasu odkryć kubistów, futurystów, surrealistów, której wątki odnajdziemy właśnie w twórczości tego krakowskiego artysty m.in. w prezentowanym obrazie „KWT04”. Jednym z najciekawszych odkryć ostatnich lat jest również Marek Rachwalik, który wypracował nowatorski język malarski, łączący w sobie fascynację muzyką metalową, organicznymi formami, pop kulturą i groteską. Jego obrazy są rezultatem operowania starannie wypracowanym językiem malarskim, który łączy w sobie fascynację technicyzacją i biologicznymi formami. 
 

Zobacz katalog i licytuj z Artinfo.pl! 


Fot. główna:
Martyna ŚCIBIOR (ur. 1985, Lublin)
"KaPeWu", 2018
lakier do paznokci/płótno, 120 x 120 cm

 

Adam BAKALARZ (ur. 1989, Tychy)
"KWT04", 2017
olej/płótno, 130 x 130 cm

https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/sztuka-dzisiaj-wybor-kuratora

Jakub JANYST (ur. 1978)
Z cyklu 'Neosignal', No 47, 2018
akryl/płótno, 120 x 80 cm

Lia KIMURA (ur. 1992, Shingu, Japonia)
Traces, 2020
olej/płótno, 100 x 80 cm

Joanna MLĄCKA (ur. 1981)
"Ogród I", 2019
olej/płótno, 81 x 65 cm

Robert MOTELSKI (ur. 1977 r. (Warszawa)
"Gwiazdy 18 sierpnia 23:47", 2020
akryl/płótno, 90 x 130 cm

Franciszek LEDÓCHOWSKI (ur. 1981)
"Ehud", 2020
akryl/płyta, 95 x 70 cm

Marek RACHWALIK (ur. 1986)
Bez tytułu, 2010
olej/płótno, 150 x 160 cm