Świetny pomysł na oczyszczenie Mount Everest.

Muzeum w Himalajach zatrudni artystów do tworzenia sztuki ze śmieci znajdujących się na najwyższej górze świata.


Himalayan Museum and Sustainable Park, zlokalizowane jak sama nazwa wskazuje w Himalajach, wpadło na pomysł jak rozwiązać poważny problem mnóstwa śmieci znajdujących się na Mount Everest: zamienić je w sztukę! Muzeum pracuje nad stworzeniem centrum sztuki z zakładem recyklingu nieopodal góry. 

Majwyższa góra świata tonie w śmieciach wyrzucanych przez wspinaczy. Co roku szczyt przyciąga ok. tysiąca himalaistów, z których każdy coś po sobie zostawia. W 2019 roku rząd Nepalu ogłosił, że aż 11 ton śmieci zostało zniesionych z góry podczas 45-dniowego projektu jej sprzątania! Rozwiązaniem dla wielu wspinaczy jest spalanie śmieci w dołach - co niestety tylko przyczynia się do zwiększenia zanieczyszczenia. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku próbki śniegu z 11 obszarów o różnej wysokości zawierały mikroplastiki. Zanieczyszczone były również trzy z ośmiu próbek wody.

W ramach starań o oczyszczenie góry, powstała inicjatywa Sagarmatha Next. Pierwszym krokiem projektu jest utworzenie Sagarmatha Next Center, miejsca upcyklingu, gdzie śmieci staną się materiałem twórczym dla artystów. Pomysłodawcy mają nadzieję, że zachęcą i zatrudnią lokalnych i zagranicznych artystów do tworzenia dzieł sztuki ze śmieci, które centrum będzie sprzedawać turystom. Jak powiedział dyrektor projektu „Chcemy pokazać, jak można przekształcić odpady w dzieła sztuki, które będą generować zatrudnienie i dochody”.

Innym aspektem inicjatywy jest zaangażowanie himalaistów w projekt „carry me back”, w ramach którego podjęliby się wyzwania zniesienia z góry co najmniej kilogramowego worka śmieci.