Subiektywny wybór Artinfo

Wystawcy, których trzeba odwiedzić podczas Warszawskich Targów Sztuki.


120-tu wystawców i ponad 1500 prac to rekord jak na Warszawskie Targi Sztuki. To dobrze, jest w czym wybierać. A tegoroczna edycja - 20. w historii - pokazuje trendy, jakimi podążają galerzyści i kolekcjonerzy, bo Targi Sztuki w dużym stopniu odzwierciedlają opinie i decyzje zakupowe podejmowane przez jednych i przez drugich.

Molski Gallery & Collection

Założenie aranżacji stanowiska jest spójne z założeniem galerii - prezentowanie klasyków polskiej awangardy obok prac artystów młodego pokolenia. Przykład? Jan Pamuła, Rajmund Ziemski czy Leszek Knaflewski obok Kingi Popieli, Mateusza Piestraka czy Sebastiana Krzywaka. Prace tego ostatniego - na styku różnych technik malarskich i materiałów - są wyrazem indywidualnego podejścia do geometrii abstrakcyjnej poprzez wprowadzenie do niej form organicznych i mikrobiologicznych, przy jednoczesnym zatarciu kształtów figur geometrycznych.

 

Import Export

Pojawienie się nowych prac Moniki Misztal nigdy nie pozostaje na rynku bez echa. Galeria, po raz kolejny prezentuje je w swojej ofercie. Tym razem cykl „Ćwiczenia z upadania”, inspirowany metodą psychoterapii Alexandra Lowena, noszący znamiona osobistych przeżyć artystki. „Posiadając umiejętność upadania, ograniczamy nasz strach przed samym upadkiem” - mówi w rozmowie z kolekcjonerem Michałem Borowikiem. Obecność galerii Import Export na targach to także ważny sygnał. Dotychczas krąg Warsaw Gallery Weekend tylko przyglądał się Warszawskim Targom Sztuki. Stoisko Bazylki zdaje się być próbą wejścia w nowe środowisko klientów.

 

Galeria Beta16

Andrzej Nowacki, Kajetan Sosonowski i Henryk Stażewski - to z pewnością mocne wizytówki tej warszawskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Czystość formy, minimalne środki wyrazu oraz porządek kolorystyczny to jakże emblematyczne cechy awangardy, czyniące ją ponadczasowym nurtem, za którym podążają miłośnicy sztuki i kolekcjonerzy, szukający dobrych wyborów inwestycyjnych. Na stoisku znajdziemy między innymi fenomenalny relief Stażewskiego z 1961 roku, pracę o randze muzealnej, dla której warto przyjechać na Prądzyńskiego.

 

Art Rytel

Jeszcze nie tak dawno mieliśmy okazję przyglądać się spotkaniu dwóch dużych nazwisk: Winiarski - Szprynger zbudowanemu na zasadzie podobieństw i różnic w podejściu do materii malarskiej i procesu twórczego. Wygląda na to, że Anna Szprynger nawiązała z Galerią stałą współpracę. Tym razem prezentowane są prace z kolejnego etapu twórczości artystki. Wychodzi poza ograniczoną paletę barw, skraca kreskę malarską, kontynuuje rozwój abstrakcji geometrycznej w kierunku witalności i siły życia. Umieszczenie jej prac obok Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora czy Alfreda Lenicy, to dowód na to, że tej malarce warto się przyglądać.

 

Piękna Gallery

Piękna Gallery swoją targową ofertą zachwyci koneserów sztuki, którzy szukają w dziełach awangardowej symboliki i syntezy intelektu z emocjonalnością. I tu z pomocą przychodzą prace artystów łódzkiej awangardy: Stanislawa Fijałkowskiego czy Stefana Krygiera. Tuż obok nich, pomiędzy nimi, intensywny w detalach i oszczędny w środkach Jakub Słomkowski, abstrakcja geometryczna w połączeniu z pejzażem Łukasza Patelczyka oraz intensywna, gęsta, nasycona kolorami i światłem, sprawna technicznie i łącząca swojego widza z naturą - praca laureatki tegorocznego Biennale Malarstwa Bielska Jesień - Edyty Hul.

 

Anna Jankowska