"Stan rzeczy" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Dawno nie byliśmy tak oczarowani wystawą!


29 kwietnia zostanie otwarta dla publiczności ekspozycja „Stan rzeczy” w Muzeum Narodowe w Warszawie.

Dilekyt, lizeska, robdeszan, egreta, agażant, weriera, akwamanile, kyliks, astragale, zograskop, kraszuarka, bużuarek, wejeska, szkandela… czy wiecie, co to jest? My już tak! 

Ekspozycja opowiada o przenikaniu się świata ludzi i przedmiotów. Jest nie tylko panoramą zapomnianych obiektów i ludzkich zwyczajów, lecz także szeroką prezentacją zabytków z różnych epok, kultur i stron świata, zgromadzonych przez Muzeum Narodowe w ciągu 160 lat istnienia.
Stołeczne Muzeum posiada w zbiorach ... ok. 830 tysięcy obiektów, z czego na ekspozycjach można zobaczyć zaledwie… 1 procent z nich! W przepastnych (i legendarnych) magazynach znajduje się malarstwo, rzeźba, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przykłady dawnego rzemiosła artystycznego i współczesnego wzornictwa. Kuratorki wystawy wybrały ponad 200 najciekawszych i najbardziej zagadkowych spośród nich. Rzeczy zostały uporządkowane w układzie odpowiadającym rytmowi dnia i nocy człowieka – od porannej toalety poprzez domową rutynę aż po zabawę, odpoczynek i sen. 
Jest to wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć te zagadkowe przedmioty - a zdecydowanie jest co oglądać! Po zakończeniu wystawy obiekty wrócą z powrotem do magazynów i nie wiadomo, kiedy znowu ujrzą światło dzienne. 
Nie wiecie, co zrobić z dziećmi w weekend? Ekspozycja będzie świetną zabawą dla całych rodzin - przy eksponatach nie znajdziemy opisów, ale każdy wizytujący otrzyma wraz z biletem książeczkę, w której znajdują się nazwy i opisy obiektów. Dzięki temu zabiegowi można zgadywać, do czego służyły prezentowane przedmioty.
Dodatkowo, wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, który zdecydowanie warto nabyć!

kuratorki: Grażyna Bastek / Zbiory Dawnej Sztuki Europejskiej MNW, Monika Janisz / Zbiory Sztuki Zdobniczej MNW

STAN RZECZY
: 29 kwietnia – 7 sierpnia 2022 roku

JUBILEUSZ 160-LECIA MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE
 
W 2022 roku MNW obchodzi Jubileusz 160-lecia istnienia. Obchody tej rocznicy są okazją do szerokiej prezentacji zbiorów Muzeum. Rok jubileuszowy zainaugurują dwie wystawy czasowe. „Chagall” przedstawi jedne z najnowszych i najcenniejszych nabytków MNW. „Stan rzeczy” będzie z kolei przekrojową prezentacją zabytkowych obiektów z kolekcji. Na publiczność czekają także jubileuszowe projekty edukacyjne i kulturalne.

 

Słój na pijawki
Niemcy, 2. poł. XIX w.
 

Egreta (kita z piór)
Polska, XVIII/XIX w.



Tabakierka
Chiny, XIX w.


Stolik do robótek
Wiedeń, ok.1820


Męska czapka nocna
Niemcy, poł. XVIII w.



binda, Niemcy, pocz. XX w.

Pozytywka stołowa
Szwajcaria (?), ok. 1870–1890



Drapaczka
nieokreślona wytwórnia europejska, XIX w.

 

Porte-bouquet (oprawa do bukietu)
Francja (?), 1850–1860

Nocnik Bourdalou
Wiedeń, Cesarska Manufaktura Porcelany, ok. 1745-1749
 

fot. Muzeum Narodowe w Warszawie