Spotkanie z Andą Rottenberg

Galeria BWA w Zielonej Górze zaprasza dziś na spotkanie z krytyczką sztuki.


Galeria BWA w Zielonej Górze oraz Wydawnictwo Stentor zapraszają we środę 24.06.2020 o godzinie 19:00 na spotkanie z Andą Rottenberg w związku z nowym wydaniem książki „Sztuka w Polsce 1945–2005”. Rozmowę z autorką poprowadzi Wojciech Kozłowski.

„Sztuka w Polsce 1945–2005” to – jak pisze autorka – podręczny przewodnik. Anda Rottenberg w zwięzły sposób opisuje sztukę i życie artystyczne ostatnich 60 lat, a całości dopełniają noty biograficzne artystów, krytyków, kuratorów i organizatorów życia artystycznego mających duży wpływ na dzieje polskiej sztuki powojennej. Jej linię rozwojową opisuje autorka nie abstrakcyjnie, ale w powiązaniu z rzeczywistością minionego półwiecza. Ukazuje przede wszystkim przemiany w sztuce współczesnej i tych twórców, którzy wnieśli do niej coś nowego. Dzięki tej książce nurty, kierunki, wybitne postaci i zjawiska alternatywne układają się w całość i tworzą logiczny ciąg. Anda Rottenberg nie tylko przedstawia historię sztuki współczesnej w Polsce, ale uczy patrzeć na nią i pomaga zrozumieć nowe zjawiska artystyczne. (z materiałów wydawcy).

„Potrzeba syntetycznego, kompetentnego, a zarazem przystępnie opracowanego zarysu dziejów sztuki w Polsce po 1945 roku jest nagląca. Niezrozumienie, wybuchająca czasami niechęć do sztuki współczesnej, medialnie rozdmuchiwane »skandale« w dużej mierze mają swoje źródło w nieznajomości tej sztuki. [...] Tekst napisany jest wartko, żywo, bez cienia pseudokrytycznego żargonu. Autorka nie kryje swych upodobań i sympatii, ale też potrafi obiektywnie ukazać całą panoramę zjawisk. Książka napisana jest z pasją, ale bez ideologicznego zacietrzewienia. Połączona z przewidywanym, bardzo obfitym materiałem ilustracyjnym, powinna się stać podstawowym, bardzo potrzebnym kompendium wiedzy o sztuce w Polsce drugiej połowy XX i początków XXI wieku”. (z recenzji wydawniczej prof. Marii Poprzęckiej).

Podczas spotkania książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie.

***
Z uwagi na duże zainteresowanie i ograniczenie ilości miejsc w związku z wymogami sanitarnymi informujemy, że niezbędne są zapisy (mailowe, telefoniczne lub przez messenger).Prosimy o przybycie co najmniej kwadrans przed rozpoczęciem spotkania. W trosce o Państwa bezpieczeństwo poprosimy Państwa o przekazanie danych kontaktowych przed wejściem.