Seul, Kolonia, Miami i Paryż

Gdzie za granicę na targi sztuki?


Ostatni kwartał roku to najintensywniejszy czas na rynku sztuki. Po krótkiej wakacyjnej przerwie kalendarz galerzystów, artystów, kolekcjonerów i wszystkich innych miłośników sztuki znów się wypełnia. To będą intensywne cztery ostatnie miesiące 2024 roku! Prezentujemy kilka wybranych propozycji zagranicznych targów sztuki podając czas ich trwania, ale każde wydarzenie rozpoczyna się nieco wcześniej od tzw. preview days, czyli dnia/dni na zaproszenia. 

 

Tekst: Anna Jankowska 

Fot. wyżej: artbasel.com 

 

                                                                                        Fot. frieze.com 

 

Frieze Seoul and KIAF (4 - 7 września)

Na rozpęd po wakacjach azjatycki rynek sztuki zaczyna od Seulu, gdzie prestiżowe targi Frieze zostaną otwarte po raz trzeci - w centrum kongresowym COEX w dzielnicy Gangnam - a równolegle do nich także KIAF. Frieze ma wiele mocnych stron zachęcających do dalekiej podróży, wśród nich znakomite solowe i zbiorowe wystawy koreańskich i zagranicznych artystów takich jak: Louise Bourgeois, Olafur Eliasson, Nam June Paik, Honor Titus, Lee Ufan, Haegue Yang i in. 

 

Armory Show and Independent 20th Century (5 - 8 września)

Kultowe wydarzenie w Nowym Jorku. Jego główna sekcja to „Galleries” - wystawy tematyczne, solowe i duetów artystycznych. Łącznie zaprezentuje się na targach 235 galerii z 35 krajów. Sekcja „Focus” w tym roku bierze zoom na eksperymentalne i awangardowe korzenie tego wydarzenia.

 

Sydney Contemporary (4 - 8 września)

Największe targi w Australii mają swoją 11. odsłonę. Australię i region Pacyfiku reprezentuje ponad 90 galerii.

 

Berlin Art Week (11 - 15 września)

Ponad 100 galerii z 21 krajów, a wśród nich galeria z Poznania - Molski Gallery&Collection. Na ekspozycji znajdą się prace Tamary Berdowskiej, Michała Misiaka oraz Weroniki Teplickiej. Berlin jest międzynarodową sceną artystyczną, wobec czego na targach nie zabraknie wielu innych polskich artystów reprezentowanych przez inne polskie i zagraniczne galerie. Jedną z nich jest warszawska galeria SOTTO 63. Na targach w Berlinie będzie reprezentować Tycjana Knuta, Jana Musiałowskiego oraz Andrzeja Sobiepana. Z pracami tych samych artystów ta sama galeria - jako jedyna z Polski - odwiedzi jako wystawca Luxembourg Art Week (22 - 24 listopada).

 

Nika Neelova, Lazarus Taxon II, 2023. Inner surfaces of reclaimed water pipes cast in jesmonite, wire cable. Dimensions variable. Courtesy of Noire Gallery.

Photo: Luisa Porta

 

Frieze London and Frieze Masters 2024 (9 - 13 października)

Oba wydarzenia odbywają się w tym samym czasie. Oba kładą nacisk na artystów i odkrycia artystyczne.

„W tym roku odwiedzający zobaczą targi w nowej odsłonie, z indywidualnymi prezentacjami i wschodzącymi artystami w centrum uwagi, co będzie demonstracją zaangażowania Frieze w najbardziej ekscytującą sztukę, jaka powstaje dzisiaj. Nasz nowy układ zawiera także więcej miejsc do rozmów i wymiany zdań. Zmiany te zapowiadają świeże doświadczenia i nowe perspektywy” - prognozuje dyrektorka Frieze London Eva Langret.

Frieze London reprezentuje w tym roku ponad 160 galerii z 43 krajów. Wśród tych najbardziej znanych są: Gagosian, Goodman Gallery, Hauser & Wirth, Gallery Hyundai, Tina Kim Gallery, Lehmann Maupin, Pace Gallery, Perrotin, Almine Rech, Thaddaeus Ropac, Esther Schipper, Sprüth Magers i David Zwirner. 

Frieze Masters 2024 jest dedykowany pracom powstałym przed rokiem 2000. To 130 galerii z 26 krajów.

„Nasz nowy kierunek kuratorski uwzględnia sposób, w jaki artyści odwiedzają Frieze Masters, aby zaspokoić swoją ciekawość, odmłodzić myślenie i zobaczyć, jak prace ich rówieśników odzwierciedlają twórcze wartości przeszłości” - mówi Sheena Wagstaff - nowa doradczyni kreatywna targów.

 

                                                                           Fot. artbasel.com

 

Paris+, par Art Basel (18 - 20 października)

Druga edycja paryskiej odsłony najistotniejszych targów sztuki w Europie - Art Basel - Paris+ w tym roku odbędzie się w wyjątkowym miejscu, bo w Grand Palaise.
W programie 194 galerie z całego świata w trzech sekcjach. Polskę reprezentować będzie Foksal Gallery Foundation oraz Piktogram (Jan Eustachy Wolski).

 

The Art Show, New York (30 października - 2 listopada)

Lecimy do Nowego Jorku, tym razem na The Art Show. To wydarzenie organizowane corocznie dzięki wsparciu Art Dealers Association of America i Henry Street Settlement. Udział w nim biorą topowe krajowe galerie sztuki prezentujące sztukę współczesna i dawną. To unikatowe wydarzenie ma szczególne znaczenie, polegające na połączeniu mocy świata sztuki i i filantropii, poprzez zbieranie funduszy na Henry Street Settlment - organizację zapewniającą socjalny dobrobyt ponad 50 tysięcy mieszkańców Nowego Jorku rocznie. W czasie ponad 30-letniej współpracy udało się pozyskać blisko 36 mln dolarów.

 

Anna Boghiguian's installation "The Chess Game" was on show at Kunsthaus Bregenz in 2022. Photo: Markus Tretter; Courtesy of the artist, © Anna Boghiguian, Kunsthaus Bregenz

 

Art Cologne (7 - 10 listopada)

Najstarsze na świecie targi sztuki - w Kolonii - mają w tym roku 57. urodziny. Poza ugruntowanymi nazwiskami twórców znajdziemy tu także sekcję Neumarkt, obfitującą w ciekawe i doskonale zapowiadające się odkrycia w sztuce międzynarodowej (26 galerii).

W sekcji „Collaborations” na stoisku Bartha Contemporary from London spotkają się prace z cyklu współczesnej geometrii abstrakcyjnej z tkaninami Indian, mającymi blisko 400 lat. W tej sekcji obowiązuje duża różnorodność kulturowa.

 

Art Basel Miami Beach (6 - 8 grudnia)

22. edycja wydarzenia uchyla drzwi na specjalne zaproszenie 4 i 5 grudnia. Od 6. jest dostępna dla wszystkich. Tym razem weźmą w niej udział 283 galerie z 38 krajów. Ponad połowa wystawców pochodzi z Ameryki, 11 nowych galerii przyjedzie z Europy - głównie z Paryża i Madrytu, ale także z Bukaresztu, Berlina czy Zurychu. Z Polski będzie to Gunia Novik Gallery z twórczością fotografki Teresy Gierzyńskiej oraz Galeria Dawid Radziszewski z pracami fotografki Joanny Piotrowskiej.

 

                                                                          Fot. artnews.com / NADA Miami 2023 

 

NADA Miami (3 - 7 grudnia)

The New Art Dealers Alliance realizuje poprzez targi sztuki misję wspierania nowych głosów w sztuce współczesnej. Założeniem jest, by galerie reprezentowały jednego / dwóch artystów, tak aby utrzymać na targach klimat wystawy (o czym przekonaliśmy się podczas debiutanckiej, warszawskiej edycji wydarzenia). Osobna sekcja w Ice Palace Film Studios przedstawia rzeźby plenerowe.