Rembrandt za 30 mln dolarów! 

Mimo niewielkiego rozmiaru obraz mistrza ma szansę zostać sprzedany za zawrotną kwotę na aukcji w Sotheby's.


28 stycznia uwaga świata sztuki skierowana będzie w stronę nowojorskiej filii Sotheby's. To tam na aukcji pojawi się niezwykle rzadkie, bo o tematyce biblijnej, dzieło Rembrandta. „Abraham i aniołowie” jest jednym z zaledwie dwóch obrazów o tematyce starotestamentowej, które pozostały w rękach prywatnych. Niewielka praca z 1646 roku mierzy tylko 16 cm na 21 cm! Mimo małych rozmiarów, może nawet zyskać cenę 30 mln dolarów! 
Ostatni raz pojawiła się na aukcji w 1848 roku i została wtedy sprzedana za 64 funty. W sprzedaży prywatnej zmieniła od tego czasu właściciela tylko raz -  w 2005 roku - zyskując cenę ok. 5 mln funtów. Według ekspertów jest to jedna z ostatnich okazji do zdobycia ważnego obrazu Rembrandta. Prawie wszystkie dzieła o tak wysokiej klasie artystycznej znajdują się w prywatnych kolekcjach w Anglii. Praca „Abraham i aniołowie” była w 2017 roku centralnym punktem wystawy "Divine Encounter: Rembrandt’s Abraham and the Angels" w amerykańskim The Frick Collection. 
Dom aukcyjny Sotheby's przewiduje, że arcydzieło trafi do Azji. Jak większość wybitnych dzieł, obraz "wędruje" przed aukcją po świecie - ale tym razem właśnie głównie po Azji. Pokazywany był już w Dubaju, a teraz trafił do Hong Kongu. Ostatnie dwa obrazy Rembrandta sprzedane w ostatnim czasie na aukcjach, trafiły do muzeum "Luwr Abu Dhabi". Największy ekspert twórczości mistrza, Jan Six, podkreśla nieskazitelną proweniencję pracy, jej stuprocentową autentyczność, o której świadczy podpis i data na dziele, bibliografia oraz znana i udokumentowana historia obrazu.