Paris+ Art Basel 2023


Druga edycja Paris+ par Art Basel rozpoczęła się. Przypomnijmy, od 2022 roku Paryż dołączył do Bazylei, Hong Kongu i Miami, jako kolejne miasto goszczące najważniejszą imprezę targową na świecie - ArtBasel. Pierwsza edycja w Bazylei miała miejsce już w 1970 roku i zaprezentowało się wówczas 90 galerii.

Paryskiej edycji od początku tworzyszy ogromne zainteresowanie, zarówno wśród kolekcjonerów, jak i liczby aplikujących galerii. W najowszej edycji wzięło udział 154 wiodących galerii z 33 krajów, w tym aż 60 uczestników pochodzi z Francji, co jednozncznie pokazuje silną pozycję rynku francuskiego, a jednocześnie potwierdza sprawnie działające lobby dbające o promocję krajowych galerii. Wśród dużych graczy sceny galeryjnej można zobaczyć m.in. Galerię Gagosian, Hauser & Wirth, Perrotin, Almine Rech, David Zwirner, Acquavella, Marian Goodman, Nahmad Contemporary czy Thaddaeus Ropac Gallery. Pomysły na standy są zróżnicowane - niektóre galerie wystąpią z prezentacjami indywidualnymi, pokazami duetów i dialogów artystycznych, ale w ramach targów pojawią się także złożone wystawy zbiorowe.

Nie zabrakło polskich galerii wśród których pozycję lidera zajmuje jak zawsze Fundacja Galerii Foksal. W poprzedniej edycji oglądaliśmy stoisko Dawida Radziszewskiego, a w tym roku wystąpiła Galeria STEREO z Warszawy. Godna odnotowania jest także obecność polskiej sztuki na stoiskach zagranicznych wystawców - Galeria Esther Schipper prezentowała dzieła Karoliny Jabłońskiej, Galerii KARMA Internaational prace Małgorzaty Mirgi-Tas, a debiutująca Galeria Emalin w ramach sekcji "Galeries Émergentes", prezentowała indywidualną wystawę Karola Palczaka. 

Poniżej nasza fotorelacja:

 


Stoisko Fundacji Galerii Foksal
 


Agata Słowak - Fundacja Galerii Foksal
 


Małgorzata Mirga-Tas - Fundacja Galerii Foksal
 


Wilhelm Sasnal - Fundacja Galerii Foksal
 


Wilhelm Sasnal - Fundacja Galerii Foksal
 


Karol Palczak - Fundacja Galerii Foksal
 


Wilhelm Sasnal - Fundacja Galerii Foksal
 


Stoisko Fundacji Galerii Foksal


Małgorzata Mirga-Tas oraz Wilhelm Sasnal - Fundacja Galerii Foksal
 


Małgorzata Mirga-Tas - Fundacja Galerii Foksal
 


Stoisko Galerii Stereo z Warszawy
 


Tomasz Kręcicki - Galeria Stereo

 


Galeria Stereo


Galeria Emalin z Londynu - indywidualna prezentacja Karola Palczaka
 


Karol Palczak - wideo - Galeria Emalin z Londynu 

 


Karolina Jabłońska - Galeria Esther Schipper
 


Małgorzata Mirga-Tas - Galeria Karma International z Zurichu
 


Jan Eustachy Wolski
 - Galeria Neue Alte Brucke z Frankfurtu
 


Najdroższa praca na targach: Mark Rothko
Cena - 60 milionów euro