Relacja z IV Dobroczynnego Balu "Spragnieni piękna".

Celem balu jest wspieranie Muzeum Narodowego w Warszawie.


W ostatni poniedziałek karnawału, 24 lutego br., w Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się już po raz czwarty Dobroczynny Bal "Spragnieni piękna", organizowany przez Stowarzyszenie przyjaciół MNW. Na wydarzenie przybyło wielu znamienitych gości, których przywitała dziennikarka TVN Magda Mołek, członkini stowarzyszenia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji balu byli PRZYJACIELE, gdyż jak tłumaczą organizatorzy: "to przyjaciele są najważniejsi w czasach trudnych, a taki był rok 2019 dla Muzeum".

Projekt “Spragnieni piękna” to nowoczesna forma dobroczynności oraz crowdfunding w wersji “na żywo”. Jego celem jest "wspieranie Muzeum Narodowego w Warszawie oraz stworzenie pomostu między sztuką a filantropią, rozumianą jako odpowiedzialność członków Stowarzyszenia za polską kulturę i jej przyszłość." Pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku z okazji obchodów setnej rocznicy istnienia muzeum.

Po uroczystej kolacji, przygotowanej przez restaurację Kręglickich, odbyła się dobroczynna aukcja dzieł sztuki. Licytację poprowadził prezes Desy Unicum Juliusz Windorbski. Licytowano 17 obiektów, w tym 10 rzeźb wykonanych przez współczesnych artystów: Agnieszkę Brzeżańską, Rafała Dominika, Jarosława Modzelewskiego, Annę Molską, Witolda Orskiego, Wojtka Pustołę, Karola Radziszewskiego, Zbyszka Rogalskiego, Zbigniewa Warpechowskiego. Listę pozycji w katalogu aukcyjnym uzupełniły: performans Katarzyny Kozyry, adopcja rzeźb ze zbiorów MNW, objęcie mecenatem jednej z sal w muzeum oraz malowane ręcznie talerze z Majoliki Nieborów. Cena wywoławcza wynosiła 1000 zł. Aukcja zakończyła się sukcesem - udało się zebrać aż 253 000 zł. Dochód z projektu “Spragnieni piękna”, jak co roku, przekazany zostanie na działalność Muzeum. 

Bezpośrednio po aukcji odbył się performans Katarzyny Kozyry (wylicytowany za 16 tys. zł) pt. "Śmierć sztuki w muzeum", jawnie nawiązujący do burzliwych wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatnim roku w MNW. Podczas performansu czterech mężczyzn w strojach żałobników zeszło powoli ze schodów w wielkim hallu muzeum, niosąc przykryty białą płachtą obraz niczym trumnę. Krocząc w rytmie "Marsza żałobnego" Chopina głównym wyjściem opuścili muzeum.

Po performansie rozpoczął się prawdziwy karnawałowy bal. Goście ruszyli do walca w takt muzyki granej na żywo. Kolejną atrakcją wieczoru był występ tancerzy z zespołu „Dansinn by Malitowski”. Drinki serwowali gościom barmani z Kity Koguty, a cukiernia Wedel zapewniła słodkości. Zabawa trwała do 2 rano.

Bilet-cegiełka na to wydarzenie kosztuje 1000 lub 1500 zł za osobę. Mecenat w tym roku objęła firma Dior, zaś partnerami były Bain & Company oraz Wedel.

Roczny mecenat nad salą Akademizmu - wylicytowany za 13 000 zł.

Rzeźba Anny Izabeli Molskiej, „Łuki”, 2020, wylicytowana za 18 000 zł. 

Rzeźba Jarosława Modzelewskiego (ur. 1955, Warszawa), „Biegnący”, 2020, wylicytowana za 22 000 zł. 

Rzeźba Rafała Dominika (ur. 1985, Warszawa), „Ona z Mazowsza On z Podlasia”, 2020, wylicytowana za 10 000 zł.

Talerz z Majoliki Nieborów, wysokość 5,5 cm, średnica 47,5 cm, wylicytowany za 8000 zł.