737 tys. zł - tyle w sobotni wieczór anonimowy nabywca zapłacił za pracę Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) na Aukcji Sztuki Fantastycznej w Sopockim Domu Aukcyjnym. Tym samym praca osiągnęła cenę o 335 800 zł wyższą niż ostatnia najdrożej sprzedana praca artysty na aukcji. Olej Beksińskiego był wystawiony jako pierwszy obiekt w katalogu. Tak spektakularny początek aukcji wpłynął na cały jej przebieg i z pewnością przyczynił się do jej sukcesu - łączny obrót wyniósł ponad 2 mln zł (2 297 469 zł), a na 55 obiektów tylko 3 nie znalazły nowych właścicieli! Licytacja obrazu zakończyła się na poziomie 600 tys. zł (737 tys. zł z opłatą organizacyjną). Warto zauważyć, że jest to ponad dwukrotnie wyższa kwota niż górna estymacja domu aukcyjnego, która wynosiła "tylko" 250 tys. zł!
Zobacz wyniki: katalog
Zdzisław BEKSIŃSKI
Bez tytułu, 1979
olej, płyta, 72 x 60 cm,
sygnowany na odwrocie: 'BEKSIŃSKI 1979 | [C]'
Cena wywoławcza:
130 000 zł
Estymacja:
190 000 - 250 000 zł
Sprzedane
600 000 zł