Praca klasyka sztuki współczesnej Jana Dobkowskiego (ur. 1942) została sprzedana na aukcji „Yellow and Gray” 17 czerwca w Desie Unicum za 192 tys. zł (młotek: 160 tys. zł.). To kwota niemal dwukrotnie wyższa niż wynosiła górna estymacja obrazu (60-100 tys. zł.). Praca z pewnością przypadła do gustu licytującym ze względu na swoje nieczęsto spotykane u Dobkowskiego zestawienie kolorystyczne: połączenie barwy niebieskiej, żółtej i pomarańczowej.
Ostatni rekord za pracę „Dobsona” padł w listopadzie zeszłego roku - również w Desie Unicum - kiedy to jego zielono-czerwone dzieło „Eteryczna" z 1972 roku zostało sprzedane za 129 800 zł z opłatą aukcyjną.
"Gorące pnącze" - dyptyk, 1973
akryl/płótno,
197 x 147 cm (wymiary każdej pracy)
197 x 294 cm (całość)
"Eteryczna", 1972
olej/płótno,
197 x 147 cm