Rekord aukcyjny Teresy Pągowskiej!

Olej Pągowskiej został wylicytowany podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945" w Desa Unicum.

27 listopada w domu aukcyjnym DESA Unicum została wylicytowana praca „Magiczna grupa II” pędzla Teresy Pągowskiej. Nabywca zapłacił za nią niemalże pół miliona złotych: 472 tys. zł! Dotychczas najdroższą pracą artystki była sprzedana w zeszłym roku - również w Desie - praca "Dzień siedemnasty / dziewiąty" za 342 tys. zł. Najbardziej cenione obrazy Pągowskiej na rynku dzieł sztuki powstały na przełomie lat 60. i 70. XX w. i choć "Magiczna grupa II" pochodzi z 1979 roku, to formalnie nawiązuje właśnie do tego okresu. W latach 60. jej malarstwo zdominował motyw silnie zdeformowanej figury ludzkiej, najczęściej kobiecej, w najróżniejszych układach i kontekstach. Twórczość artystki cechuje lapidarność formy oraz specyficzna, charakterystyczna tylko dla niej kolorystyka, która rozwinęła się pod wpływem sztuki malarza Piotra Potworowskiego.

Teresa Pągowska (1929-2007) ukończyła malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W latach 1950-64 pracowała w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-73 w łódzkiej PWSSP, a następnie przez wiele lat w warszawskiej ASP. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskała w 1988 roku.

Łączny obrót na aukcji wyniósł 7 731 950 zł. Zobacz wyniki: katalog

Dom Aukcyjny DESA UNICUM
Sztuka Współczesne. Klasycy Awangardy po 1945

"Magiczna grupa II", 1979
olej/płótno, 150 x 140 cm
sygnowany l.g. monogramem autorskim: 'TP'