Rekord aukcyjny Leona Wyczółkowskiego!

Pewnie większość z uczestników rynku dzieł sztuki przyzwyczaiła sie już, że to zimowy sezon aukcyjny najczęściej obfituje w rekordy - wtedy wszakże wystawiane są najciekawsze dzieła i mają miejsce „najgorętsze” aukcje w roku. W ostatnich tygodniach padły rekordy za obrazy m.in. T. Pągowskiej, Z. Beksińskiego, W. Fangora, a teraz przyszła pora na mistrza Leona Wyczółkowskiego! Jego "Autoportret na koniu" z 1892 roku został sprzedany za 2 714 000 zł (z opłatą aukcyjną). Cena szacunkowa obiektu wynosiła 900 000 - 1 800 000 zł.

Arcydzieło Wyczółkowskiego zostało wylicytowane 8 grudnia w domu aukcyjnym Polswiss Art na Aukcji Dzieł Sztuki. Łączny obrót na aukcji wyniósł aż 24,4 mln zł, zaś sprzedano 92 obiekty spośród 102 wystawionych. Zachęcamy do przejrzenia katalogu.

Leon WYCZÓŁKOWSKI
Autoportret konny / Powitanie stepów, 1892
pastel, płótno gruntowane, 174 x 260 cm