"Portret czytającej” pochodzący z 1895 roku został wylicytowany za 61 tys. euro, co łącznie z opłatami aukcyjnymi daje kwotę ponad 340 000 zł i jest nowym rekordem aukcyjnym dla tego twórcy.
Obraz jest szczególnym dziełem w twórczości tego artysty. Pochodzi z okresu kształtowania się postimpresjonistycznego charakteru malarstwa Peske. W połowie lat 90-tych artysta często spotykał się i tworzył z najwybitniejszymi twórcami europejskiego postimpresjonizmu - m.in Paulem Signaciem, Théo van Rysselberghem czy Camillem Pissarro. Jak podaje dom aukcyjny do licytacji przystąpiło wielu kolekcjonerów z całego świata co sprawiło, że górna estymacja została przebita ponad czterokrotnie!
Cena sprzedaży była zaskakująco wysoka, ale nie szokująca. To naprawdę wyjątkowa praca, obrazy z tego okresu są praktycznie nieosiągalne. Pod względem jakości artystycznej plasują się w jednym szeregu z dokonaniami najwybitniejszych postimpresjonistów. Jego prace pokazywał w swojej galerii Paul Durand Ruel - kolekcjoner i marszand m.in. Claude'a Moneta, Alfreda Sisley'a czy Pierre'a Auguste'a Renoira. Ceny jego prac przez wiele lat były nieadekwatnie niskie w stosunku do jakości artystycznej oraz pozycji jaką zajmował w europejskiej sztuce. Cieszymy się, że często kolekcjonerzy, idąc za naszymi rekomendacjami włączali obrazy Peszke do swoich zbiorów. Tak jak Tamara Łempicka, Henryk Hayden czy Mojżesz Kisling Jan Peszke jest artystą o rozpoznawalności światowej, co daje zupełnie inne perspektywy na rozwój jego pozycji rynkowej. Powstaje Catalogue raisonné jego dzieł, planowane są wystawy, niedawno spadkobiercy artysty założyli stowarzyszenie dokumentujące i opiekujące się dorobkiem artysty. To wszystko uzasadnia rosnące ostatnio zainteresowaniem tym twórcą - komentuje Piotr Posiadała, dyrektor sprzedaży Artinfo.pl
Jesteśmy bardzo szczęśliwi widząc rosnące zainteresowanie twórczością Jana Peszke. Zawsze czuliśmy, że jego sztuka jest fascynująca i wyjątkowa.
W 2022 roku powołaliśmy stowarzyszenie non-profit Jean Peské (1870-1949) peintre et graveur, wykonujemy szereg działań mających na celu promocję i ochronę twóczości naszego przodka. Nieustannie zbieramy dokumentacje, gromadzimy wszelkie materiały - artykuły, zdjęcia wystaw, korespondencje. Powstaje catalog raisonné, przygotowujemy się do wystaw, rozmawiamy z instytucjami. Uważnie obserwujemy aukcje na całym świecie, jesteśmy w kontakcie z galeriamii i uczestnikami rynku - opiniujemy i dostarczamy szczegółowych informacji na temat prac. Mamy świadomość tego, że to nasz obowiązek aby pielęgnować dziedzictwo kulturowe członka naszej rodziny i wielkiego artysty - mówi Anne-Cécile Martin, prezeska i założycielka Stowaryszenia Jana Peszke.
Jan Peszke (1870-1949)
Jeune femme à la lecture, 1895 r.
olej, płótno
81 x 65 cm
fot. Dom Aukcyjny Farrando
estymacja 10 000 - 15 000 euro
kwota sprzedaży 61 000 euro ( 79 000 euro łącznie z opłatami)
Zdjęcie Paula Signiaca, Théo van Rysselberghe'a i Jana Peszke, Saint Tropez 1896 r. w akwareli Paula Signiaca (fot. Association Jean Peské)
Paul Signac, Kobieta przy lampie, 1890 r. Musée d’Orsay