Rekord aukcyjny Henriego Haydena w Christie's!

Obraz polskiego artysty został sprzedany za prawie 6 mln zł.

Obraz Henriego Haydena z 1913 roku, przedstawiający grających w szachy w słynnej Café de la Rotonde na paryskim Montparnasse, został sprzedany na aukcji w Christie's za 1 139 250 funtów (5,74 mln zł!), tym samym ponad dwukrotnie pobijając dotychczasowy rekord artysty oraz wycenę dzieła wynoszącą 300 - 500 tys. funtów. Aukcja odbyła się 6 lutego 2020 r. w Londynie. W "Les joueurs d'échecs" [Gracze w szachy] artysta świadomie czerpie z późnej twórczości Cézanne'a (zm. 1906) - retrospektywna wystawa postimpresjonisty odbyła się w Paryżu w 1907 roku i miała duży wpływ na nowe pokolenie twórców. Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji - płótno zostało w 1914 roku zakupione przez Charlesa Malpela, po czym jeszcze trzykrotnie zmieniało właścicieli. W Polsce najdrożej sprzedana praca Haydena, "Martwa natura z kartami i szachownicą" (1915 r.) ze zbiorów kolekcjonera Wojciecha Fibaka, została wylicytowana za 1 300 000 zł (1 534 000 zł z opłatą organizacyjną) w grudniu 2017 roku w domu aukcyjnym Polswiss Art.

Henri Hayden (1883-1970)
Les joueurs d'échecs
olej na płótnie
140,3 x 180 cm

Fot. Christie's