Rekord aukcyjny dla Piotra Michałowskiego.

Rekord padł w domu aukcyjnym Polswiss Art.

Podczas wczorajszej aukcji dzieł sztuki (13.10) w domu aukcyjnym Polswiss Art padł rekord aukcyjny dla Piotra Michałowskiego za pracę "Husary austriackie". Dzieło zostało sprzedane za ponad 2 mln złotych (2 006 000 zł z opłatą aukcyjną). Ostatnia najdrożej sprzedana praca Michałowskiego to "Portret Żyda", która poszła pod młotek w 2002 roku w (już nieistniejącym) domu aukcyjnym "Sztuka" za 875 000 zł.

Wczoraj w ofercie pojawiły się m.in. również: pastel Stanisława Wyspiańskiego ("Dwie dziewczynki" z 1895 roku), który został sprzedany za 1 038 400 zł - powyżej górnej estymacji - oraz piękny obraz Wojciecha Fangora sprzedany za 2 714 000 zł. Obroty domu aukcyjnego wyniosły ok. 15 mln zł.

Piotr MICHAŁOWSKI (Kraków 1800 - Krzyżtoporzyce k. Krakowa 1855)
Husary austriackie, 1840-1850
olej, płótno, 48,5 x 62,5 cm

Stanisław WYSPIAŃSKI (Kraków 1869 - tamże 1907)
Dwie dziewczynki, 1895
pastel, papier, 56 x 58,5 cm

Wojciech FANGOR (1922 Warszawa - 2015 Warszawa)
M 61, 1970
olej, płótno, 127,5 x 127,5 cm