Marcin Jasik w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 

Galeria zaprasza na wernisaż 20 stycznia o godz. 18:00


O tym, że prace Marcina Jasika zwracają szczególną uwagę publiczności przekonaliśmy się podczas Warszawskich Targów Sztuki w listopadzie ubiegłego roku. Już pierwszego dnia Targów wszystkie prace artysty zostały sprzedane. Cieszy nas zatem informacja o tym, że jego twórczość dociera do różnych miejsc w kraju, nie tylko do przestrzeni prywatnych, ale przede wszystkim - do miejskich galerii.
 Najnowsza ekspozycja jego prac odbywa się od 15 stycznia w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Jej tytuł to: „Istota rzeczy powinna się wymykać”. Przestrzeń Galerii gromadzi wybrane prace z okresu 2016 - 2021. 

Obrazy z poszczególnych cykli można od siebie odróżnić. „Dementia praecox” jest wynikiem próby analizy stanów psychicznych osób schizofrenicznych. Ten cykl charakteryzują ostre, kontrastujące barwy, dynamika, niepokój, nieporządek. Najnowszy cykl prac jest już wyrazem dojrzałego - jak na wiek autora - abstrakcjonizmu poszukującego harmonii, wyrażającego się poprzez metody matematyczne. Prace te - których inspiracja wywodzi się od obrazu Giotta „św. Franciszek wyrzeka się dóbr ziemskich”- są bardziej ascetyczne, uporządkowane (także kolorystycznie), płaszczyzna płótna jest podzielona na obszary za pomocą linii, szczególnie widoczna jest linia czerwona. 

Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie będzie czynna do 13 lutego. Można zwiedzać ją już teraz, ale oficjalne otwarcie odbędzie się w czwartek 20 stycznia o godz. 18.


O Autorze:

Marcin Jasik (ur. 1990) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Cieśniewskiego oraz w pracowni rzeźby prof. Jakuba Łęckiego. Zajmuje się malarstwem, fotografią i rzeźbą. Wystawy indywidualne prezentował do tej pory w Muzeum Bolesława Biegasa w Warszawie („Następstwa”, 2021) oraz w Milan Dobes Muzeum w Ostrawie (2021). Jego prace znajdują się w kolekcji Svetlik Art Foundation oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. 

 


 


 


 


Marcin Jasik, bez tytułu, akryl, marker pastel na płótnie, 160x140 cm, 2021 (KP)

Marcin Jasik, bez tytułu, akryl, pastel, węgiel na płótnie, 180x120 cm, 2021 (KP)

Marcin Jasik, akryl na płótnie, 180x120 cm, 2021, (KP)

Marcin Jasik, bez tytułu, akryl, pastel na płótnie, 200x140 cm, 2021 (KP) 

Marcin Jasik, bez tytułu, akryl na płótnie, 110x110 cm, 2021