Praca Ewy Juszkiewicz na wystawie w Galerii Gagosian!

Artystka Ewa Juszkiewicz odnosi coraz większe sukcesy za granicą.


Pracę Ewy Juszkiewicz można obejrzeć do 19 października na wystawie „Domestic Horror” w mega galerii "Gagosian" w Nowym Jorku. Juszkiewicz namalowała portret Madame Saint-Ange Chevrier według Louisa Léopolda Boilly (1807), owijając tkaniną głowę portretowanej. Jest to stały motyw w twórczości artystki, której prace u wielu widzów wzbudzają niepokój. Obraz wpisuje się w tematykę wystawy, która porusza kwestię lęku przed nieznanym, obcym, nienaturalnym - czymś co budzi nasz dyskomfort. "Domestic Horror" bada granicę między światem cywilizowanym a podstawowymi ludzkimi odruchami. 

Gagosian, jedna z najbardziej prestiżowych galerii na świecie, została założona przez marszanda Larry’ego Gagosiana (ur. 1945). Galeria prezentuje światowej sławy artystów np. Jeffa Koonsa i posiada filie w wielu krajach: pięć w Nowym Jorku, trzy w Londynie, dwie w Paryżu, po jednej w Bazylei, Beverly Hills, San Fransisco, Rzymie, Atenach, Genewie oraz Hong Kongu.  

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984, Gdańsk): mieszka i tworzy w Warszawie, jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2013 roku otrzymała Grand Prix na 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Jej prace znajdują się w prestiżowych instytucjach i galeriach, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku. W 2014 roku wydawnictwo Thames&Hudson opublikował książkę "One Hundred Painters of Tomorrow", w której do setki malarzy przyszłości zaliczono Ewę Juszkiewicz. Należy do artystów, którzy przywiązują olbrzymią wagę do warsztatu. Jej obrazy najczęściej odnoszą się do znanych nowożytnych dzieł malarskich, zwłaszcza flamandzkich, które często różnią się od pierwowzoru jedynie sposobem przedstawiania osób portretowanych - Juszkiewicz eksperymentuje z formą kobiecej twarzy. Artystka konfrontuje się ze stereotypowym postrzeganiem kobiecego piękna w klasycznym malarstwie europejskim, które było traktowane w powierzchowny lub uprzedmiotowiony sposób. W swoich pracach bada zjawiska przekraczania norm estetycznych i kanonów obrazowania. 

Fot. 1: Ewa Juszkiewicz, 'Portrait of a lady (after Louis Leopold Boilly)', oil on canvas, 200x160 cm, 2019. Copyright Ewa Juszkiewicz.

Fot. 2: "Domestic Horror", September 5 - October 19, 2019, Gagosian, 821 Park Avenue New York, NY 10021, Copyright Gagosian.

Fot. Ewa Juszkiewicz, Galeria Gagosian.