Obraz "Femme assise près d'une fenêtre (Marie-Thérèse)" Pabla Picassa, przedstawiający jego muzę i kochankę Marie-Thérèse Walter, zostanie wystawiony 11 maja w nowojorskiej filii Christie's na aukcji sztuki XX wieku. Dom Aukcyjny szacuje, że praca może osiągnąć nawet 55 mln dolarów na aukcji.
Na obrazach Picasso często przedstawiał Marie-Thérèse śpiącą lub odpoczywającą. Jednak w niniejszej pracy siedzi wyprostowana na krześle, ze wzrokiem skierowanym w stronę widza. Picasso namalował dzieło w Chateau de Boisgeloup w Normandii w 1932 roku. Marie-Thérèse miała zaledwie 17 lat kiedy poznała artystę w 1927 roku. Picasso był w tym czasie żonaty z tancerką baletową Olgą Khoklovą i początkowo romans utrzymywał w tajemnicy. W obrazach, do których pozowała Marie-Thérese, jej twarz i postać pozostawały początkowo nie do rozpoznania.
Obraz był ostatni raz dostępny dla publiczności na głośnej wystawie „Picasso 1932. Année érotique”, prezentowanej w latach 2017-2018 w Musée Picasso w Paryżu i następnie w Tate Modern w Londynie. Prezentowany był obok portretu „Le Rêve” również z 1932 r., należącego do mega-kolekcjonera Stevena Cohena, który kupił go za 155 mln dolarów w 2013 roku.
Obecny sprzedawca dzieła nabył je w Sotheby's również w 2013 roku za ok. 45 milionów dolarów, a estymacja wynosiła wtedy 25 milionów dolarów. Wcześniej praca została sprzedana na aukcji w 1997 roku za 6,8 miliona dolarów. Sprzedawcą był wówczas marszand sztuki Jan Krugier, który z kolei zdobył je bezpośrednio od wnuczki artysty Mariny Picasso. Proweniencja zatem jest nieskazitelna. Drugim powodem, dla którego dzieło jest szczególnie atrakcyjne dla kolekcjonerów jest data jego powstania. Rok 1932 uznany jest jako „rok cudów” (Year of wonders) w twórczości Picassa. Był to przełomowy dla niego czas: 50-letni Picasso był u szczytu sławy i mogło się wydawać, że osiągnął już wszystko. I nagle, pod wpływem miłości do młodszej o 30 lat dziewczyny, artysta stworzył jedne ze swoich najlepszych prac (ponad 100), z których wiele przedstawia Marie-Thérèse, nagą lub tylko częściowo ubraną.
Godne uwagi jest to, że tak cenne dzieło trafia na aukcję w momencie, w którym rynek dzieł sztuki zaczyna się dopiero uspakajać po zawirowaniach w 2020 r. wywołanych pandemią Covid-19. Handel sztuką na świecie spadł o około 25 procent, a najbardziej dotkniętym sektorem była sztuka impresjonistyczna i sztuka nowoczesna, gdzie sprzedaż dzieł o wartości powyżej 10 milionów dolarów spadła o 41 procent! - według raportu Spring Intelligence Report portalu Artnet News. Zaskakujące więc jest to, że w tym czasie polski rynek dzieł sztuki zachował się zupełnie odwrotnie, osiągając rekordowe wyniki. Obrót w pierwszym kwartale 2021 roku jest o 75 procent wyższy niż w pierwszym kwartale 2020!
Najdroższym aukcyjnym dziełem Picassa są wciąż „Kobiety Algieru”, sprzedane w Christie’s w Nowym Jorku w 2015 roku za 179,4 mln dolarów.