Polski Pawilon na 60. Biennale di Venezia. Oto szczegóły projektu Open Group


- Od ponad 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej i siłą rzeczy, im więcej osób artystycznych z zagranicy tu mieszka i pracuje, tym bardziej świat sztuki staje się bogatszy - mówi Artinfo.pl kuratorka Polskiego Pawilonu na 60. Biennale w Wenecji.


Z projektu rezerwowego zostali nominowani na czołowych reprezentantów Polski na zbliżającej się 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia, której hasło brzmi: „Cudzoziemcy są wszędzie”. Mowa o kolektywie Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga) z projektem „Powtarzajcie za mną II”, któremu kuratoruje Marta Czyż.

- Z członkami grupy poznałam się w 2019 roku. (…) Od momentu zapoznania świetnie się dogadywaliśmy i od razu zaprosiłam artystów do współpracy. Pierwszy projekt zrobiliśmy razem na Festiwalu Sztuk Efemerycznych w Sokołowsku w 2020 roku. Od tego czasu pozostawaliśmy w ścisłym kontakcie, śledziłam ich prace i też wielokrotnie o nich pisałam - mówi nam kuratorka.

 


Open Group: Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga, kuratorka Marta Czyż, fot. Piotr Czyż

 

Pomysł na projekt Polskiego Pawilonu 60. Biennale di Venezia zrodził się z filmu „Powtarzajcie za mną”. Bohaterowie filmu odtwarzają dźwięki wojny (wystrzały, eksplozje, wybuchy) i w chodzą w interakcję z widzem, który stojąc przed ekranem może powtarzać za nimi. To sposób na zaangażowanie oglądającego, by przełamać ludzką obojętność wobec spraw globalnych.
Osoby występujące w filmie to mieszkańców różnych części Ukrainy, przesiedleni do obozu dla uchodźców we Lwowie.

W Wenecji zaprezentowana będzie druga część tego projektu - „Powtarzaj za mną II” - nowy film z nowymi bohaterami, rozszerzający geograficzną perspektywę patrzenia na problemy uchodźstwa, konfliktów i innych zagrożeń globalnych. W Polskim Pawilonie pokazywane będą oba filmy.

Open Group to kolektyw, który powstał w 2012 roku we Lwowie z inicjatywy sześciu twórców. W swoim artystycznym paszporcie ma już kilka wizyt na weneckim Lido; reprezentował Ukrainę podczas 56. edycji Biennale, w 2017 roku jego projekt był prezentowany w ramach Future Generation Art Prize@Venice 2017 (wydarzeniu towarzyszącym 57. Biennale di Venezia), zaś podczas 58. edycji kuratorował Pawilonowi Ukraińskiemu.

60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki La Biennale di Venezia potrwa od 20 kwietnia do 24 listopada 2024 roku pod hasłem „Cudzoziemcy są wszędzie”. Jej kuratorem generalnym jest Adriano Pedrosa. Opiekę na Pawilonem Polskim pełni Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki. Projekt kolektywu Open Group początkowo był nominowany na rezerwowy w ramach Polskiego Pawilonu w Wenecji. Pod koniec grudnia nowopowołany minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o wycofaniu wybranego wcześniej na reprezentanta Polski projektu „Polskie ćwiczenia z tragiczności świata. Między Niemcami a Rosją” Ignacego Czwartosa.

Autor: Anna Jankowska

 

Zdjęcie u góry: Powtarzaj za mną, 2022, Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga), Galeria Labirynt, Lublin, fot. Emilia Lipa, dzięki uprzejmości artystów

 


Powtarzaj za mną, 2022, Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga), Galeria Labirynt, Lublin, fot. Emilia Lipa, dzięki uprzejmości artystów

 


Powtarzaj za mną, 2022, Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga), fot. dzięki uprzejmości artystów

 


Powtarzaj za mną, 2022, Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga), fot. dzięki uprzejmości artystów