Polska tkanina na Biennale w Wenecji

“Niech szyją! Współczesna polska rzeźba uszyta” to wystawa artystów związanych z centrum Rzeźby Polskiej.


Na trwającym od kwietnia Biennale w Wenecji nie brakuje polskich artystów i artystek. W przestrzeniach Studio Cannaregio w Wenecji trwa wystawa artystów związanych z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. 

“Niech szyją! Współczesna polska rzeźba uszyta” to prezentacja dzieł 29 twórców i twórczyń poruszająca zagadnienia ekologii i wpływu pandemii na kondycję świata, zawłaszczonego przez człowieka i na ten krótki okres lockdownu przywróconego naturze i uwolnionego od tak intensywnej eksploatacji. 

 

 

Nić jest tu tylko pretekstem, do refleksji nad potrzebą wspólnotowości i zbiorowego myślenia o przyszłości otaczającego nas świata. Tkaniny, instalacje i filmy współczesnych artystów, m.in Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow czy Marii Pinińskiej-Bereś wraz z twórczością reprezentantów młodego pokolenia, w tym dwóch reprezentantek środowiska artystycznego Ukrainy, nawołują do dyskusji o przyszłości świata i człowieka. Wystawa jest wołaniem o nadzieję na lepszą przyszłość ludzkości i planety, reakcją na zmęczenie powracającymi wciąż obrazami katastrofy klimatycznej i konfliktów zbrojnych wyniszczających społeczeństwa. To twórcza reakcja na bezsilność wobec spowszednienia wizji katastrofy i dewaluacji „antropocenu” – określenia jeszcze do niedawna nowego i prowokującego do refleksji.

 

 

Wśród 29 artystów i artystek, których prace zaprezentowano na wystawie zobaczymy m.in twórczość Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Basi Bańdy, Jerzego Beresia, Franciszka Orłowskiego, Tatiany Czekalskiej, Iwony Demko, Idy Karkoszki, Agaty Zbylut, Pawła Błęckiego, Ewy Pachuckiej, Marii Pinińskiej-Bereś, Magdaleny Moskwy czy Radki Horbaczewskiej. Ukraińskie środowisko artystyczne reprezentują Lia Dostlieva i Mariia Mytrofanova. 

Wystawa w weneckiej galerii potrwa do 6 listopada.